Την ήττα με 3-0 γνώρισε ο Εργοτέλης στο "Γ. Καραϊσκάκης" από τον Ολυμπιακό. Καθοριστικός παράγοντας για την εξέλιξη της συνάντησης ήταν τα χρονικά σημεία που δέχτηκαν τα δύο από τα τρία γκολ οι "κιτρινόμαυροι", στην αρχή και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φάσεις του αγώνα:

3': Ο Κάμπελ με απίστευτο πλασέ ανοίγει το σκορ! Ο Σαβιόλα μετά το κλέψιμο του Ολαϊτάν ανοίγει δεξιά στον Κάμπελ και αυτός με αριστοτενικό πλασέ νικά τον Αθανασίου για το 1-0

11': Προσπάθεια του Κάμπελ στην αγκαλιά του Αθανασίου.

19': Κιτρινίζεται ο Ρομάνο, ο οποίος σκόραρε με το χέρι το γκολ φυσικά δεν μέτρησε.

22': Σέντρα του Μπουχαλάκη κεφαλιά του Ρομάνο ελάχιστα άουτ. Σημαντική φάση για τους φιλοξενούμενους.

Έχει πατήσει άσχημα ο Μανιάτης και σφαδάζει στο έδαφος. Ετοιμάζει αλλαγή ο Μίτσελ.

Ο Μανιάτης αποχωρεί με την βοήθεια του ιατρικού τιμ.

29': Ο Σάμαρης στη θέση του Μανιάτη

45'+2': Ο Ολαϊτάν κάνει το 2-0! Ο Σάμαρης κέρδισε και κατέβασε ωραία την μπάλα από δεξιά γύρισε στον Ολαϊτάν, ο οποίος από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

52': Ο Αθανασίου κάνει μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Σαβιόλα.

59': Σλάλομ από τον Βάις ο οποίος συγκλίνει με ντρίμπλες από αριστερά κάνει και το σουτ η μπάλα άουτ.

60': Ο Ντομίνγκες στη θέση του Βάις.

62': Ο Ντομίνγκες κάνει το 3-0! Ο Ντομίνγκες πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα κοντράρει και ξεγελάει τον Αθανασίου για να καταλήξει στα δίχτυα.

67': Σουτ του Ολαϊτάν μπλοκάρει ο Αθανασίου.

68': Ο Μασάντο στη θέση του Σαβιόλα.

70': Σουτ του Χαλκιαδάκη μετά από κόρνερ άουτ.

71' Λεονάρντο και Αναστασάκος στη θέση Χαλκιαδάκη και Μπουχαλάκη

74': Σέντρα σουτ του Μπαντιμπαγκά άουτ.

79': Ο Ουέλινγκτον στη θέση του Ρομάνο.

87':Σουτ από τον Διαμαντάκο άουτ.

89': Ωραία προσπάθεια του Ολαϊτάν από δεξιά και πάτημα της μπάλας για τον Μασάντο ο οποίος σουτάρει πάνω απο το δοκάρι.

90': Δεύτερη προσπάθεια από τον Μασάντο σούταρε ελάχιστα άουτ.

90+3': Διαγώνιο σουτ του Ολαιτάν άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Τόρες, Μπονγκ, Μανωλάς, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Εντιγκά, Μανιάτης(29' Σάμαρης), Βάις(60' Ντομίνγκες), Κάμπελ, Σαβιόλα(68' Μασάντο), Ολαϊτάν.

Εργοτέλης: Αθανασίου, Μεχία, Ρομάνο(79' Ουέλινγκτον), Μπουχαλάκης(71' Αναστασάκος), Διαμαντάκος, Τζανακάκης, Χαλκιαδάκης(71' Λεονάρντο), Κοζορώνης, Πίτσος, Μπαντιμπανγκά, Σαρρής.