Μπροστά στην μεγαλύτερη πρόκληση της ιστορίας του βρέθηκε ο Ηρόδοτος που στάθηκε αντάξιος στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ που πραγματοποιήθηκε στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Η ομάδα της Αλικαρνασσού ήταν καλύτερη από την ΑΕΚ στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, προηγήθηκαν όμως στην μοναδική αδράνεια της άμυνας δέχτηκαν το γκολ με αποτέλεσμα να χάσουν και την ευκαιρία για μια ιστορική νίκη.

Οι “κυανόλευκοι” μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, επέβαλαν τον ρυθμό τους στο δεύτερο ημίχρονο, στάθηκαν αρκετά καλά κόντρα σε μια ομάδα που έχει το δεκαπλάσιο μπάτζετ από εκείνους. Η υπεροχή του Ηροδότου επιβεβαιώθηκε με το γκολ του Μωραΐτη που εκτέλεσε τον Καραγκιολίδη.

Δυστυχώς όμως η χαρά του 1-0 δεν κράτησε και πολύ καθώς στην μοναδική αδράνεια της άμυνας, ο Ντακόλ ισοφάρισε με πλασέ σε 1-1.

Η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα με ένα αυστηρό πέναλτι που υποδείχθηκε από τον Σωτηριάδη σε ανατροπή πάνω στον Ντακόλ. Ο Βραζιλιάνος αστόχησε και στην συνέχεια σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε – ορθώς – ως οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο 10λεπτο πίεσαν την ΑΕΚ και έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Ζαφείρη, Κούρτι. Και αντί να γίνει το 2-1, στις καθυστερήσεις έγινε το 1-2 με έναν κεραυνό του Πλατέλλα από τα 30 μέτρα!

Οι παίκτες του Ηροδότου αποθεώθηκαν από τον κόσμο που βρέθηκε στο Παγκρήτιο αναγνωρίζοντας την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλαν κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.

Μπροστά στην μεγαλύτερη πρόκληση της ιστορίας του βρέθηκε ο Ηρόδοτος που στάθηκε αντάξιος στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ που πραγματοποιήθηκε στο Παγκρήτιο Στάδιο. Η ομάδα της Αλικαρνασσού ήταν καλύτερη από την ΑΕΚ στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, προηγήθηκαν όμως στην μοναδική αδράνεια της άμυνας δέχτηκαν το γκολ με αποτέλεσμα να χάσουν και την ευκαιρία για μια ιστορική νίκη.