Σε ένα πλούσιο - σε φάσεις και γκολ - παιχνίδι στο Παγκρήτιο Στάδιο, Εργοτέλης και Απόλλων μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, στην τελική ευθεία του πρώτου γύρου. Οι Κρητικοί ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, ωστόσο ο Πετρόπουλος είχε διαφορετική γνώμη, καθώς με δύο δικά του τέρματα η Ελαφρά Ταξιαρχία γύρισε το σκορ σε 1-2. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου οι κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν με ένα καταπληκτικό φάουλ του Πελέ. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι και έτσι ήρθε το τελικό 2-2.

Οι φάσεις του αγώνα:

5' Αδύναμο σουτ από τον Πελέ, μπλοκάρει εύκολα ο Τζόρβας

6' Δυνατό σουτ από τον Διαμαντάκο, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

8' Απειλεί ο Απόλλων με την πάσα του Μίνγκα μέσα στην περιοχή, ο Πετρόπουλος δεν πρόλαβε και ο Αθανασίου μπλόκαρε.

14' Διπλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Μπουχαλάκης σούταρε δυνατά, ο Τζόρβας απέκρουσε με υπερένταση, στη συνέχεια της φάσης ο Μπαντιμπανγκά έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Απόλλωνα.

16' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη. Εξαιρετική ασίστ του Βερπακόφσκις στον Μπαντιμπανγκά ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον Τζόρβα και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

18' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Άμεση απάντηση από τους φιλοξενούμενους με τον Πετρόπουλο με γυριστό μέσα στην περιοχή έπειτα από κεφαλιά προς τα πίσω από τον Μεχία.

19' Κίτρινη κάρτα στον Μεχία

22' Σουτ από τον Μπαντιμπανγκά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε και ο Τζόρβας απομάκρυνε

26' Κάρτα στον Φαρινόλα. Για διαμαρτυρία έπειτα από φάουλ που έκανε. Ο Πελέ εκτέλεσε απευθείας φάουλ και ο Τζόρβας μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

27' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Κόρμπος έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ο Αθανασίου απέκρουσε δύσκολα.

43' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα που ανατρέπει το σκορ και πάλι με τον Πετρόπουλο, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Αθανασίου.

Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο

45+3' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη που ισοφαρίζει σε 2-2 με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Πελέ.

49' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Οι Κρητικοί έφυγαν στην κόντρα, ο Αναστασάκος άνοιξε δεξιά στον Μπαντιμπανγκά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, σύταρε, ο Τζόρβας απέκρουσε και εν συνεχεία μπλόκαρε.

52' Σουτ από τον Πελέ, η μπάλα ψηλά άουτ.

55' Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Χαλκιαδάκης στη θέση του Βερπακόφσκις.

55' Λάθος στην άμυνα του Εργοτέλη και σουτ από τον Παντελιάδη, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

62' Κίτρινη κάρτα στον Πελέ για μαρκάρισμα στον Μίνγκα

64' Κάρτα και στον Κόρμπο για χέρι

65' Κι άλλη κάρτα. Τη βλέπει ο Τζανακάκης για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Παντελιάδη.

68' Κίτρινη στον Γιοβάνοβιτς για "φράγμα" στον Φαρινόλα. Αποβάλεται ο Λόρι Σάντσες από τον πάγκο του Απόλλωνα. Και από το πάγκο του Εργοτέλη αποβάλεται ο προπονητής τερματοφυλάκων

74' Κίτρινη στον Κανακούδη

84' Διακοπή στο ματς καθώς έχει τραυματιστεί ο Πετρόπουλος.

86' Κίτρινη στον Μίνγκα

89' Μπλοκάρει ο Αθανασιάδης το σουτ του Παντελιάδη

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

90+3' Διαμαρτύρονται για χέρι μέσα στην περιοχή οι γηπεδούχοι. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Παπαζαχαρία όμως ο διαιτητής το θεώρησε ακούσιο. Η φάση αυτή ήταν εκτός περιοχής

Οι συνθέσεις των ομάδων

Εργοτέλης: Αθανασίου, Τζανακάκης, Πίτσος, Γιοβάνοβιτς, Μεχία, Καρντόσο (46' Αναστασάκος), Βερπακόφσκις (54' Χαλκιαδάκης), Μπουχαλάκης (86' Χαντί), Πελέ, Μπαντιμπαγκά, Διαμαντάκος.

Απόλλωνας: Τζόρβας, Χατζηζήσης, Δεληζήσης, Κανακούδης, Κόρμπος, Παντελιάδης, Πετρόπουλος (92' Παπαζαχαρίας), Αλβάρες, Μίνγκας, Φαρινόλα (80΄Μπάρκογλου), Τσοκάνης.