Παρατείνεται το αρνητικό σερί του Εργοτέλη που δεν κατάφερε να πάρει βαθμό, ούτε στην Λιβαδειά. Και παρά το γεγονός ότι οι Βοιωτοί δεν ήταν πολύ καλύτεροι, αποδείχθηκαν πιο ουσιαστικοί και με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Μάντζιο, κέρδισαν 2-0 και “έπιασαν” στην βαθμολογία τον Εργοτέλη με τους 2 τους να ισοβαθμούν πλέον με 20 βαθμούς.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεκάλεπτο 30′ – 40′ όταν και η άμυνα του Εργοτέλη δεν αντέδρασε σωστά, έδωσε χώρο στον Βαγγέλη Μάντζιο που δεν λάθεψε μετατρέποντας το 0-0 σε 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε τον Χαντί αντί του τραυματία Πίτσου σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετικό τον Εργοτέλη. Ωστόσο, η μεσαία γραμμή δεν είχε ρυθμό και σωστές επιλογές με αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός να διατηρεί εύκολα το υπέρ του προβάδισμα.

Ο Ρομάνο πήρε πρωτοβουλίες κρατώντας την μπάλα για αρκετή ώρα όμως την ίδια δεν έβρισκε συμπαραστάτες.

Ο Αργεντινός στο 82′ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βάλει τον Εργοτέλη στο παιχνίδι όταν η κεφαλιά του βρήκε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Λεβαδειακού.