Οι λίγοι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Ε.Σ Χανίων, είδαν έναν απολαυστικό ΑΟ Χανιά, που συνέντριψε με 6-2 τον Παναιγιάλειο, στο φινάλε του πρωταθλήματος της Football Leaque 2.

Οι "μπλε", έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Δρακάκη (3 γκολ) και Τσάτσο (2 γκολ) πρόσφεραν στο κοινό τους μια τελευταία παράσταση, που δυστυχώς ήταν για λίγους.

Με τον Δρακάκη να μπαίνει ορεξάτα στο παιχνίδι και να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση με τον ΑΟΧ, αλλά και με αρκετούς συμπαίκτες του άξιους συμπαραστάτες όπως ο Τσάτσος, οι γηπεδούχοι «θύμισαν» κάτι από το παιχνίδι με τον Αίαντα Σαλ. (5-1), που είχε σχεδόν την ίδια εξέλιξη.

Μόλις στο 6’ με γκολ του νεαρού φορ έγινε το 1-0 και παρά την… απάντηση από τον Χαϊκάλη στο 10’, ακολούθησαν τα γκολ των Δρακάκη (16’ και 33’) και Τσάτσου (18’) που επανέφεραν την… τάξη και έστειλαν την χανιώτικη ομάδα στα αποδυτήρια με το 4-1.

Ο εκρηκτικός ρυθμός δεν είχε συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο αλλά μετά το 79’ ήρθε το «ξέσπασμα» και τα γκολ των Τσάτσου (79’) και Γωνιωτάκη (82’) που έκαναν το 6-1 και οδηγούσαν την ομάδα του Γιώργου Προμπονά στην μεγαλύτερη φετινή της νίκη αλλά στο 90’ το γκολ του Μπουλούμπαση απλά της έδωσε την ίδια έκταση με αυτή κόντρα στον Αίαντα.Εξαιρετικός στο ντεμπούτο του κάτω από την εστία του ΑΟ Χανιά ο 17χρόνος Στέλιος Χωραφάκης, που έκανε αρκετές εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Το φίλμ του αγώνα

2’ Μπαλιά του Κουλάκη για τον Δρακάκη που πλασάρει αλλά ο Γιαννίκος αποκρούει.

6’ Ο Χωραφάκης πραγματοποιεί την πρώτη θετική επέμβαση σε κεφαλιά του Γραμματικόπουλου.

7’ ΓΚΟΛ: Κάθετη μπαλιά του Τσάτσου στον Δρακάκη που παρά το γεγονός ότι βρέθηκε σε πλάγια και δύσκολη θέση με πλάσε θα σκοράρει για το 1-0.

8’ Σέντρα του Τσάτσου ο Πλουσής δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Γιαννίκο να απομακρύνει.

10’ ΓΚΟΛ: Λάθος στην άμυνα του ΑΟΧ ο Χαϊκάλης το εκμεταλλεύεται και με πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1.

16’ ΓΚΟΛ: Φάση διαρκείας στα «καρέ» του Παναιγιαλείου με τους αμυντικούς και τον Γιαννίκο να μην απομακρύνουν και τον Μποτωνάκη με κεφαλιά να «στρώνει» ουσιαστικά στον Δρακάκη, ο οποίος με πλασέ δίνει πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους (2-1).

18’ ΓΚΟΛ: Ο Δρακάκης ανταποδίδει την «ασσίστ» του πρώτου του γκολ στον Τσάτσο, ο οποίος αφού περνάει και τον τερματοφύλακα σκοράρει πανηγυρίζοντας στην συνέχεια με μια… πιπίλα μωρού στο στόμα του! (3-1).

33’ ΓΚΟΛ: Ιδανική σέντρα του Πλουσή από τα αριστερά πλασέ στην κίνηση του Δρακάκη και 4-1 με το τρίτο προσωπικό γκολ του νεαρού Χανιώτη επιθετικού.

45’ Καλό σουτ του Πλουσή λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

54’ Κόρνερ του Τσάτσου κεφαλιά του προωθημένου Ραπτάκη αποκρούει εντυπωσιακά ο Γιαννίκος και στην συνέχεια ο Βουρβαχάκης σκοράρει με το γκολ να ακυρώνεται ως επιθετικό φάουλ.

60’ Σουτ του Γραμματικόπουλου αποκρούει ο Χωραφάκης.

78’ Ο νεαρός γκολκίπερ του ΑΟΧ σταματάει με εντυπωσιακό τρόπο και την «βολίδα» του Χαϊκάλη.

79’ ΓΚΟΛ: Ο Τσάτσος με ιδανικό σουτ στέλνει την μπάλα να… αναπαυτεί στην αριστερή γωνία του Γιαννίκου (5-1).

80’ Σουτ του Μπουλούμπαση ξανά ο Χωραφάκης θα δείξει ετοιμότητα και θα αποκρούσει.

82’ ΓΚΟΛ: Γύρισμα του Τσάτσου στον Γωνιωτάκη που σε κενή εστία με πλασέ «γράφει» το 6-1 πανηγυρίζοντας με μια μπλούζα των «Βlue Boys», που φορούσε κάτω από την φανέλα του, με αποτέλεσμα να αποθεωθεί από τους οργανωμένους του ΑΟΧ.

86’ Ο Χωραφάκης αρνείται το γκολ και πάλι σε σουτ του Χαϊκάλη, αποκρούωντας σε κόρνερ.

90’ ΓΚΟΛ: Ο Χαϊκάλης με τον Μπουλούμπαση «ταλαιπώρησαν» την άμυνα με τα συνεχή «1-2» και ο τελευταίος με σουτ διαμορφώνει το τελικό 6-2.

ΑΟΧ: Χωραφάκης, Παπακαστρήσιος, Μποτωνάκης, Τσάτσος, Πλουσής (80ʼ Ιασωνίδης), Δρακάκης (58ʼ Γωνιωτάκης), Αντωνόπουλος, Κουλάκης, Περράκης, Βουρβαχάκης (68ʼ Βασαδάκης), Ραπτάκης.

Παναιγιάλειος: Γιαννίκος, Ρέλλας, Γεωργίου, Σανδραβέλης, Παπαδόπουλος, Γκοτσούλιας, Ραμπαβίλας, Μπουλούμπασης, Γραμματικόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος (λ.τ. 67ʼ Στάικος), Χαϊκάλης.