Το τρίποντο του Παναγιώτη Αρβανίτη 1’’ και 8 δέκατα πριν το φινάλε του αγώνα Ανδρογέας-Ηρόδοτος όχι μόνο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 77-76 αλλά έβαλε και… φωτιά στο πρωτάθλημα Μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ. Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού έχασε πλέον το προβάδισμα και συγκατοικεί στην κορυφή με την Αναγέννηση (61-45 στην Ιεράπετρα), ενώ φυσικά για τα καλά στο κόλπο του τίτλου ξαναμπήκε και ο Ανδρογέας δυο αγωνιστικές πριν το συγκλονιστικό, όπως προβλέπεται, φινάλε.

 

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο με τον Φιλαθλητικό πάντως να κερδίζει με 59-54 τον Κύδωνα και να υποχρεώνει την χανιώτικη ομάδα στην 5η σερί ήττα της μετά το αρχικό 3-0 και τον τραυματισμό του Θ. Λεκάκου.

 

Ανδρογέας – Ηρόδοτος 77-76

Ανδρογέας (Πετεινός Γιάννης) : Σταυρακάκης, Αλμπαντάκης 2, Χωματάς 9, Χαριτάκης, Αρβανίτης 21 (3), Αγγελιδάκης 16 (2), Ζήσιος 8, Λουμπούνης, Βισκαδουράκης 4, Ανυφαντάκης, Μηλαθιανάκης 17 (1).

 Ηρόδοτος (Κόκκινος Γιάννης) : Νίχλος 9 (2), Μαϊστρέλης Ν. 5 (1), Μαϊστρέλης Β. 31 (5), Τσάμης, Τσιμπινός 1, Χαραλαμπάκης, Κάλφας, Κουκιαλι 2, Σταματάκης 7, Παπαδάκης 12 (2), Βακιντής 3 (1), Αποστολίδης 6.

 

Φιλαθλητικός – Κύδων 59-54

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 18-26 (ημ.), 40-38, 59-54 (τελικό)

 Φιλαθλητικός (Κασσαπίδης Δημήτρης) : Φασουλάκης 12, Κουμιανάκης 5, Καφούσης 4, Μυλωνάκης 10, Σιαφαρίκας, Χισκάκης 9 (2), Βαρνάβας 8, Παπασταματάκης, Νησωτάκης 11, Μπελεφάντης.

Κύδων (Ηλιάκης Γιάννης) : Πιαλόγλου, Σταμούλος 2, Θεοδωράκης 3 (1), Μανίγκοτιτς 19 (3), Ρούτσης 10 (1), Λιονάκης 8 (1), Μπερτίδης 3, Σεβαστόπουλος 4, Μανουσάκης 5, Αδοντάκης.

 

Ιεράπετρα - Αναγέννηση 45-61

 Τα δεκάλεπτα: 7-18, 25-33 (ημ.), 28-51, 45-61 (τελικό)

 Ιεράπετρα (Γαϊτανάκης Μαρίνος): Κορνιωτάκης 5, Πετράκης, Στρατάκης, Μάλλιαρης 10(1), Κοροβέσης, Μούτσα 5(1), Κολοβός 11(2), Χατζηϊωαννίδης, Φραγκιαδάκης 6, Ματζαράκης 5(1), Ταμπάκης 1, Γιαννακουδάκης 2.

 Αναγέννηση (Μαραγκάκης Μανόλης): Κριθινάκης 10, Ψαθάκης 3(1), Γιαβρίδης 14(2), Κοκκιάδης 6, Τζάνης 13, Σηφάκης 5, Βελόγλου, Χάτζη 10.

 

Η βαθμολογία (σε 8 αγώνες)

1.Ηρόδοτος 14 (6-2)

 

-.Αναγέννηση 14 (6-2)

 

3.Ανδρογέας 13 (5-3)

 

4.Φιλαθλητικός 11 (3-5)

 

-.Κύδων 11 (3-5)

 

6.Ιεράπετρα 9 (1-7)

 

Η επόμενη αγωνιστική (9η-προτελευταία)

Σάββατο 14 Μαΐου (19.00)

Ηρόδοτος – Ιεράπετρα

 

Κύδων – Αναγέννηση

 

Φιλαθλητικός – Ανδρογέας

 

 

Λευτέρης Αντωνακάκης

 

(οι φώτο είναι από το kritikobasket.gr)