Μέσα από τα χέρια του… έχασε το ΟΚΑ Αρκάδι την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών στο Νότιο Όμιλο. Η ρεθυμνιώτικη ομάδα προηγούταν σε όλη σχεδόν την διάρκεια της αναμέτρησης με το Παγκράτι, αλλά ένα… μπλάκ-άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε την 19η ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια κι έκανε την αθηναϊκή ομάδα να πανηγυρίσει τη σημαντική, γι’ αυτή νίκη, με 57-53 στο «Μελίνα Μερκούρη».

Το Αρκάδι με την Γαλητσιάνου σε εντυπωσιακή μέρα για ακόμα μια φορά είχε καταφέρει,  μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου έχανε με 12-14, να πάρει το προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια με το υπερ του 29-26.

Στην τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα γίναν ακόμα καλύτερα αφού με πολύ καλή άμυνα η ομάδα του Ρεθύμνου κατόρθωσε να πάρει διαφορά και να προηγηθεί στο 30’ με 43-36. Το φινάλε όμως δεν ήταν το ίδιο και το Παγκράτι με πιεστική άμυνα κατάφερε να πάρει αυτό τα ηνία του παιχνιδιού. Η φιλοξενούμενη ομάδα με επιμέρους σκορ 21-10 κατόρθωσε κι έκανε την ανατροπή φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 57-53.

Για τις ηττημένες συγκλονιστική εμφάνιση έκανε η Γαλητσιάνου με 24 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ ακολούθησε η Φοβάκη με 14π.

Από την ομάδα της Αθήνας κορυφαία σκόρερ ήταν η Μεριζιώτη με 17 πόντους.

Διαιτητές: Βαλούρδος, Κατσανεβάκης.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 29-26 (ημίχ.), 43-36, 53-57 (τελικό).

Αρκάδι: Κούγια 7 (1), Λαμπιθιανάκη 2, Κουντούρη 2, Καλυβιανάκη, Φοβάκη 14, Γιοβάνοβιτς, Γαλητσιάνου 24 (4), Ακρίβου, Πολοπετράκη 4.

Παγκράτι: Δετσή 7, Χατζηευσταθίου 10, Δατσιοπούλου 12, Κολοβού, Γαζέτα 3 (1), Νικολακάκη 7 (1), Μουζούκη 1, Μεριζιώτη 17, Μεϊμάρη, Ιντσαμπούλ.