Ισόπαλος ήρθε ο Εργοτέλης με την Ξάνθη στο Παγκρήτιο με γκολ-σοκ του Γούτα στο 94' που στέρησε τη νίκη από την Κρητική ομάδα για 9η αγωνιστική. Ο Εργοτέλης ήταν μπροστά στο σκορ χάρις στα δύο γκολ του Αναστασάκου σε ένα ανοιχτό παιχνίδι, με την Ξάνθη να απαντά γρήγορα στο 23' με το γκολ του Σολάρι.

Οι φάσεις του αγώνα:

8' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη όταν από εκτέλεση κόρνερ του Τριάδη και άστοχη έξοδο του Αθανασίου ο Σολάρι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

9' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη. Ο Μπαντιμπαγκά σούταρε έξω από την περιοχή ο Τσέμα απέκρουσε ασταθώς, και ο σωστά τοποθετημένος Βερπακόφσκις έδωσε έτοιμο γκολ για τον Αναστασάκο ο οποίος απλά προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα.

14' Κίτρινη κάρτα στο Μπαξεβανίδη για φάουλ στο Μπαντιμπαγκά.

16' Άστοχο σουτ του Τριάδη μέσα από την περιοχή του Εργοτέλη κατέληξε άουτ.

18' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη. Εξαιρετικό ξεκίνημα για την Κρητική ομάδα που από νωρίς καταφέρνει να παρει μεγάλο προβάδισμα για να επιστρέψει στις νίκες έπειτα από 8 αγωνιστικές. Κάθετη πάσα του Ρομάνο που έβγαλε μόνο του με τον Τσέμα το Μπαντιμπαγκά ο οποίος πάσαρε στον αμαρκάριστο Αναστασάκο με τον τελευταίο να σημειώνει ένα ακόμα εύκολο γκολ στο ματς.

23' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη. Άμεση απάντηση για τους φιλοξενούμενους. Μετά από κόρνερ του Μάνταλου και κεφαλιά του Βάλλα ο Σολάρι με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου.

34' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη έπειτα από κλέψιμο της μπάλας του Μπαντιμπαγκά από το Βάλλα και σέντρα από τα δεξιά ο Βερπακόφσκις στο δεύτερο δοκάρι έπιασε κεφαλιά άουτ.

44' Οι γηπεδούχοι "άγγιξαν" το 3 - 1 μετά από σέντρα του Τζανακάκη από τα δεξιά, και σουτ του Ρομάνο που αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Τσέμα.

46' Σέντρα σουτ του Ρομάνο από θέση μέσα αριστερά κατέληξε άουτ.

55' Κίτρινη κάρτα στον Κοντέ που "εκβίασε" πέναλτι.

57' Σέντρα του Βασιλακάκη για το Μάνταλο, και δεξί μονοκόματο σουτ πέρασε άουτ.

59' Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη με το Μάνταλο να αποχωρεί δίνοντας τη θέση του στον Κάλβο.

60' Κίτρινη στο Τζανακάκη για φάουλ στο Μπαξεβανίδη.

61' Κίτρινη κάρτα στον Κάλβο που τράβηξε από τη φανέλα το Τζανακάκη.

62' Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή του Εργοτέλη με τον Καβουσάκη να παίρνει τη θέση του Αθανασίου που έχει τραυματιστεί.

65' Διαγώνιο σουτ του Μπαξεβανίδη από τα αριστερά κατέληξε άουτ.

66' Κίτρινη κάρτα για τον Καρντόσο.

68' Ο Διαμαντάκος αντικαθιστά το Βερπακόφσκις στη δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη.

75' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Γκαρσία έξω ο Βασιλακάκης.

78' Ολοκληρώνει τις αλλαγές η Ξάνθη με τον Τριάδη να αποχωρεί δίνοντας τη θέση του στο Σουάρες.

81' Φάουλ του Μπαντιμπαγκά από τα δεξιά κατέληξε άουτ.

84' Νέο σουτ από το Μπαντιμπαγκά μπλόκαρε ο Τσέμα.

87' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Αποσύρεται ο Αναστασάκος και μπαίνει ο Κοζορώνης.

94' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη που ισοφαρίζει με κεφαλιά του Γούτα έπειτα από σέντρα από τ' αριστερά.