Με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος βρίσκεται ο ΟΦΗ μετά τη σπουδαία νίκη επί του Πανιωνίου στο Γεντί  Κουλέ.

Το "καθαρό" 2-0 δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στους "ασπρόμαυρους" ενόψει της ρεβάνς στη Νέα Σμύρνη.

Ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το παιχνίδι, ωστόσο κατόρθωσε να ξεκλειδώσει την άμυνα του Πανιωνίου στην επανάληψη

Οι φάσεις του αγώνα:

8' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο με την κεφαλιά του Αραβίδη όμως η μπάλα κατέληξε άουτ

17' Σουτ από τον Ζε Εντουάρντο όμως η μπάλα πέρασε άουτ

31' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με την εξαιρετική ενέργεια και σουτ από τον Λαμπρόπουλο αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από δεξί δοκάρι της εστίας του Πανιωνίου

34' Ψηλά άουτ το σουτ από τον Παπάζογλου

44' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΗ. Το κέρδισε ο Ζε Εντουάρντο. Ο Μιλιάζες το εκτέλεσε, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και στη συνέχεια της φάσης ο Κάλαϊτζιτς σούταρε ψηλά άουτ

45' Καλό σουτ από τον Παπάζογλου, όμως η μπάλα πέρασε και πάλι ψηλά άουτ

46' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ με την κεφαλιά του Παπάζογλου αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

48' Νέα φάση για τον ΟΦΗ και πάλι με τον Παπάζογλου, αλλά η μπάλα μετά την κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

51' Κάρτα στον Κουτσιανικούλη για μαρκάρισμα στον Μητρόπουλο

53' Κάρτα και στον Ζαχαράκη για χέρι

54' Κίτρινη κάρτα στον Τριποτσέρη

61' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ. Ανοίγουν το σκορ οι Κρητικοί με την κεφαλιά του Παπάζογλου έπειτα από την εξαιρετική σέντρα του Στάθη από τα δεξιά

64' Πέναλτι για τον ΟΦΗ. ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ με την εύστοχη εκτέλεση του Κάλαϊτζιτς

66' Κάρτα στον Ζε Εντουάρντο για τράβηγμα στον Παντίδο

81' Μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος την μπάλα μετά το σουτ από τον Ζε Εντουάρντο

90' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο με το σουτ από τον Κολοβό, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φερνάντες

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Φερνάντες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Κάλαϊτζιτς, Παπάζογλου, Λαμπρόπουλος (35' λ. τρ. Κουτσιανικούλης), Ζε Εντουάρντο, Μπούρμπος (46' Στάθης), Μακρής, Μιλιάζες, Περογαμβράκης (76' Σίσιτς).

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Παναγιωτούδης (Παντίδος), Κολοβός, Κουλουχέρης, Γιάννου, Λαμπρόπουλος, Αραβίδης, Κούρντι, Ζαχαράκης, Μητρόπουλος, Λάσνικ (56' Ντούνης).