Μία ιστορική νίκη με ανατροπή πανηγύρισε απέναντι στον ΠΑΟΚ ο Πλατανιάς.

Παρά τις δυσκολίες της αναμέτρησης και το γρήγορο του Αθανασιάδη στο 10' η Χανιώτικη ομάδα πέτυχε μια σημαντική νίκη με σκορ 2-1 με πρωταγωνιστή τον Αλεξάνταρ Κατάι.

Ο Σέρβος ισοφάρισε στο 36' και με εξαιρετική ενέργεια "σέρβιρε" το 2-1 στον Τόρες στο 67'

Μεγάλο παιχνίδι από τον Ινκούμ, σπουδαία δουλειά από τον Φερνάντες σε ρόλο αριστερού ακραίου αμυντικού, ενώ και ο Αγκιλέρα αυτή τη φορά ως κεντρικός αμυντικός έδωσε πολύτιμες λύσεις, μαζί με τον Φαΐσκα. Αθόρυβη δουλειά στο κέντρο ο Καζναφέρης, ανέβαινε όσο περνούσε η ώρα ο Τέτε, ενώ ο Μπέλιτς στο δεύτερο ημίχρονο μαζί με τον Ινκούμ «ταλαιπώρησε» αρκετά τον Σπυρόπουλο, ωθώντας τον Στέφενς στο να τον αλλάξει. Στο πρώτο μέρος ο Τόρες δεν τροφοδοτήθηκε ιδιαίτερα, αλλά στο δεύτερο κέρδισε πολλές «μάχες» και πολλές πρώτες μπάλες. Ιδιαίτερα ορεξάτος ο Μενδρινός, η είσοδος του οποίου αντί του αρνητικού σε ακόμα ένα παιχνίδι Γουνδουλάκη, άλλαξε την εικόνα του Πλατανιά.

Ο Πλατανιάς ουσιαστικά "πλήρωσε" με το ίδιο... νόμισμα τον ΠΑΟΚ, που είχε πετύχει αρκετές ανατροπές στο πρωτάθλημα αλλά τώρα έπεσε "θύμα" τέτοιας ο ίδιος!

Για φωτογραφίες από το ματς πατήστε ΕΔΩ.

Φάσεις-γκολ

4’ Σουτ του Καζναφέρη άουτ, με τον Γλύκο να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας.
10’ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική μπαλιά του Κατσουράνη στην πλάτη της άμυνας για τον Αθανασιάδη, που με κεφαλιά προσπαθεί να «κρεμάσει» τον Γιωργαλλίδη, που βρίσκει τη μπάλα χωρίς όμως να μπορεί να τη διώξει, αφού ο «Κλάους» την σπρώχνει στα δίχτυα για το 0-1.
16’ Σουτ του Κατάι ψηλά πάνω από την εστία του Γλύκου η μπάλα.
19’ Σουτ του Κάτσε, πάνω από την εστία του Γιωργαλλίδη η μπάλα.
36’ ΓΚΟΛ: Ο Τέτε έβγαλε στην αντεπίθεση τον Κατάι, που με τον Σπυρόπουλο να τον μαρκάρει με τα… μάτια μπήκε στην περιοχή και με σουτ «νίκησε» τον Γλύκο (1-1).
44’ Σέντρα του Μπέλιτς κεφαλιά του Τόρες άουτ, στη μεγάλη ευκαιρία του Πλατανιά για το 2-1.
55’ Σουτ του Στοχ, ο Γιωργαλλίδης αν και έδειξε να αιφνιδιάζεται από την πορεία της μπάλας αποκρούει σε κόρνερ.
61’ Σέντρα του Μενδρινού, σουτ στην κίνηση του Κατάι, διώχνει σωτήρια ο Κατσουράνης και απομακρύνει ο Λούκας.
67’ ΓΚΟΛ: Ο Μενδρινός βγάζει στην κόντρα τον Πλατανιά, δίνοντας στον Κατάι, που «ταλαιπωρεί» τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ με τις προσποιήσεις του και την κατάλληλη στιγμή «κόβει» στον Τόρες, ο οποίος πλασάρει σωστά για το 2-1.
78’ Σουτ του Λούκας ψηλά πάνω από την εστία η μπάλα.
82' Πάσα του Κατάι στον Σιαλμά, το σουτ του οποίου περνάει ελάχιστα έξω από την εστία του Γλύκου.
89’ Σέντρα Κίτσιου, ο Βούκιτς δεν βρίσκει τη μπάλα, ο Λίνο πλασάρει και ο Αγκιλέρα σωτήρια διώχνει στη γραμμή.

Πλατανιάς (Νίκος Αναστόπουλος): Γιωργαλλίδης, Φαΐσκα, Ινκούμ, Φερνάντες, Αγκιλέρα, Καζναφέρης (86' Γιαχία), Τέτε, Γουνδουλάκης (46' Μενδρινός), Κατάι, Μπέλιτς, Τόρες (77 λ.τρ. Σιαλμάς)

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Σπυρόπουλος (62' Λίνο), Σκόνδρας, Κατσουράνης, Κίτσιου, Μαντούρο (59' Νάτχο), Κάτσε, Μάρτενς (68' Βούκιτς), Λούκας, Στοχ, Αθανασιάδης