Στα… σκουπίδια πέταξε το «διπλό» στο Αίγιο ο Α.Ο. Χανιά, αφού ήταν κατώτερος των περιστάσεων απέναντι στον Φωστήρα.

Η ομάδα του Ταύρου παρέμεινε αήττητη στο 2014 και κατάφερε να «σπάσει» το εντός έδρας αήττητο των «μπλε».

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το σπουδαίο «διπλό» με το γκολ του Σεχολάρι στο 70’, σε φάση όπου πιάστηκε στον… ύπνο η άμυνα του Α.Ο. Χανιά.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν περισσότερο με την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Σκάρου στο 73’.

Έχοντας σε κακή ημέρα τα επιθετικά του ατού ο ΑΟΧ δεν μπόρεσε να απειλήσει αισθητά την εστία του Μοσχονά.

Φάσεις-γκολ
19’ Κόρνερ του Βαλλιάνου η μπάλα έφτασε στον Μπουντόπουλο το σουτ του οποίου έφυγε ψηλά άουτ.
22’ Σέντρα του Σκάρου, σουτ στην κίνηση του Μπουντόπουλου από καλή θέση, η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
38’ Σουτ του Πάγκαλου από πλάγια θέση άουτ.
39’ Από πάσα του Σεχολάρι ο Κακαράς από θέση βολής σουτάρει άουτ.
45+1’ Κόρνερ του Τσάτσου ο Ρουγκάλας σωτήρια διώχνει προ του Μαραγκουδάκη.
58’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Φωστήρα. Από κόρνερ του Γκίνο η μπάλα φτάνει στον Ζιαμπάρη, που σουτάρει, με τον Θεοδωρόπουλο να κάνει σπουδαία επέμβαση.
63’ Φάουλ του Βαλλιάνου κεφαλιά του Παπατζίκου ψηλά πάνω από την εστία η μπάλα.

70’ ΓΚΟΛ: Από φάουλ του Κακαρά η μπάλα χτυπάει στο τείχος και φτάνει στον ξεμαρκάριστο Αχείμαστο, που σουτάρει, ο Παπατζίκος προσπαθεί να διώξει με τάκλιν αλλά η μπάλα φτάνει στον Σεχολάρι, που με πλασέ κάνει το 0-1.

85’ Γύρισμα του Τεγούση στον Γαρουφαλιά, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ.
88’ Σουτ Μαραγκουδάκη μπλοκάρει ο Μοσχονάς.

Διαιτητής: Κωνσταντάκης (Αχαΐας)
Βοηθοί: Γκαβέρας-Σιδέρης (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Μαραγκουδάκης (23’), Σκάρος (29’), Τσάτσος (32’), Κακαράς (45’), Χατζηισαΐας (64’), Σκάρος (73’), Ρουγκάλας (77’), Σεχολάρι (80’), Γκίνο (90+3’), Βασιλόγιαννης (90+3’)
Κόκκινη: Σκάρος (73’)

Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Χατζηισαΐας, Παπατζίκος, Βαλλιάνος, Τσατσαρής (46’ Κοσταντίνοφ), Σκάρος, Μπουντόπουλος (55’ Βασιλόγιαννης), Τσάτσος (74’ Λουκίνας), Πάγκαλος, Μαραγκουδάκης.

Φωστήρας (Τζάκι Ματάισεν): Μοσχονάς, Αχείμαστος, Ζιαμπάρης, Ρουγκάλας, Τασούλας, Κακαράς, Εμέκα, Μπαστάνης (46’ Τεγούσης), Γκίνο, Λύρας (66’ Σμυρλής), Σεχολάρι (83’ Γαρουφαλιάς).