Με παλικαρίσια εμφάνιση κόντρα σε… θεούς και δαίμονες η ομάδα Κ19 του Α.Ο. Χανιά στάθηκε όρθια στο Βόλο, απέναντι στον Ολυμπιακό, στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων της Football League.
Η Χανιώτικη ομάδα έχει φρικτά παράπονα από το διαιτητικό τρίο και κυρίως από τον ρέφερι Θεοχάρη, που καταλόγισε δύο πέναλτι εις βάρος της, ενώ κράτησε όπως υποστηρίζουν οι \”μπλε\” 8 λεπτά καθυστερήσεις! Παράλληλα ανακόπηκε λανθασμένα με οφσάιντ στο 0-0 ο Μαν. Παπαδάκης, που ήταν… φάτσα με το γκολ έπειτα από πάσα του Λεβεντάκη.
Ο ΑΟΧ προηγήθηκε με το όμορφο σε εκτέλεση γκολ του Λεβεντάκη, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με πέναλτι για το 1-1.
Το πρώτο πέναλτι για τον Ολυμπιακό ήταν άστοχο, με τους φιλοξενούμενους να το χαρακτηρίζουν ανύπαρκτο.
Μετά το τέλος υπήρξε ένταση προς τον πάγκο της Χανιώτικης ομάδας, που δεν έτυχε καθόλου καλής φιλοξενίας στο Βόλο. Η προσπάθεια των παιδιών του Κώστα Βερναδάκη μπορεί να χαρακτηριστεί και συγκινητική αν αναλογιστεί κανείς ότι ταξίδεψαν αυθημερόν στο Βόλο και υποχρεώθηκαν σε ταξίδι 5 ωρών.