Αν και επέδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα κοντράροντας στα ίσα τον πρωτοπόρο ΚΑΟΔ μέσα στο «Κραχτίδης» έχοντας να αντιμετωπίσει προβλήματα που παρουσιάστηκαν στην διάρκεια του αγώνα, ο ΑΓΟΡ ηττήθηκε με 71-70 στην Δράμα. Μοιραίος για την ρεθυμνιώτικη ομάδα ήταν ο αρχηγός της Γιώργος Κούμουλος, που έχασε όλες τις κρίσιμες επιθέσεις στο τέλος και είχε και το άστοχο σουτ στην εκπνοή με το οποίο δεν μπόρεσε να δώσει το «διπλό» ανόδου στους «κυανόλευκους». Πρωταθλήτρια και μαθηματικά η ομάδα του Φώτη Τακιανού.

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο με το προβάδισμα να αλλάζει συχνά χέρια και τις δυο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 16-11 με τρίποντο του Μαργαρίτη αλλά ο ΑΓΟΡ με τον εκπληκτικό Κυριακόπουλο να έχει στο πρώτο δεκάλεπτο 8 πόντους με 2 τρίποντα έφτασε στο 21-23 στο 10’.
Η ομάδα του Ρεθύμνου έφτασε το προβάδισμα της στους έξι πόντους 24-30, ενώ μετά την αντεπίθεση των Δραμινών πήρε και πάλι προβάδισμα με το 4ο τρίποντο του Κυριακόπουλου (36-37). Με σερί 4-0 ο ΚΑΟΔ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 40-37, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον Σταύρο Μυκωνιάτη στον πάγκο τους μετά την αυστηρή αποβολή του Στέργιου Κουφού από τον διαιτητή Σταματόπουλο.
Οι πρωτοπόροι της Α2 συνέχισαν το σερί τους και στην τρίτη περίοδο και έφτασαν το σκορ στο 44-37 με ένα συνολικό σερί 8-0. Το Ρέθυμνο… απάντησε με συνεχόμενα καλάθια και φάουλ και με εκπληκτικό σερία 12-0 έκανε το σκορ 44-49. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού αντέδρασαν με την σειρά τους και έφτασαν στην ισοφάριση με 52-52, αλλά το δεκάλεπτο έκελισε υπέρ της ρεθυμνιώτικης ομάδας με 53-56.
Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Δράμας ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά με 60-57. Η συνέχεια ήταν δραματική με το σκορ να είναι στον πόντο και το ταμπλό να δείχνει 66-65 2’ 30’’ πριν το φινάλε. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ο ΑΓΟΡ έχασε τους Λάτοβιτς και Μαγγουνή με 5 φάουλ ενώ είχε σαν μοιραίο τον αρχηγό του Γιώργο Κούμουλο, που αστόχησε σε 4 (!) συνεχόμενες προσπάθειες του. Ο πρώην παίκτης του ΑΓΟΡ, Bουκαντίνοφ με τρίποντο διαμόρφωσε το 69-65 για να ακολουθήσουν 2/3 βολές του Κούμουλου. Οι γηπεδούχοι όντας άστοχοι στις βολές δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς και με μία εύστοχη βολή του Κατσαρέ έγινε το 70-67 για να μειώσει με μία βολή ο Γ. Θεοδωράκος σε 70-68, που κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ μετά από άστοχο σουτ του Κούμουλου.  Η επόμενη επίθεση ήταν άστοχη για τους «πράσινους» αλλά ο Γ. Θεωδοράκος αν και πήρε το ριμπάουντ υπέπεσε σε λάθος και σε φάουλ πάνω στον Κιτσούλη στην συνέχεια. Με 1/2 βολές του παίκτη του ΚΑΟΔ έγινε το σκορ 71-68 και στην επόμενη επίθεση ο Κούμουλος πάλι είχε άστοχο τρίποντο αλλά ο Γκρούντμπεργκ πήρε το ριμπάουντ και με δίποντο μείωσε σε 71-70. Ο Σταύρος Μυκωνιάτης αποφάσισε στην τελευταία άμυνα να μην γίνει φάουλ κι έτσι οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν άμυνα καταφέρνοντας να κερδίσουν την μπάλα 15’’ πριν το φινάλε. Μετά το τάιμ-άουτ οργανώθηκε η επίθεση να πάει στα χέρια του Γιώργου Κούμουλου, που προσπάθησε με διείσδυση στο τέλος να γίνει… ωραίος από μοιραίος αλλά ούτε και στο τελευταίο σουτ τα κατάφερα αστοχώντας με αποτέλεσμα η νίκη να πάει στον ΚΑΟ Δράμας με 71-70.

Τα δεκάλεπτα:  21-20, 40-37 (ημ.), 53-56, 71-70
ΚΑΟΔ (Φώτης Τακιανός): Βουκαντίνοφ 17 (2), Κατσαρές 11 (2),  Μαργαρίτης 11, Χούμας 5 (1), Κιτσούλης 9 (1), Σουρλής, Γιοβάνοβιτς 8, Τσαμάτος 10.

ΑΓΟ Ρεθύμνου (Στέργιος Κουφός) Κυριακόπουλος 20 (4), Κούμουλος 7, Γκρούντμπεργκ 7, Τσόχλας 2, Μαγκουνής 5 (1), Θεοδωράκος Γ. 6, Χαρισμίδης 8, Λάτοβιτς 15 (1).

«Δώρο» από Αμαλιάδα

Ανώδυνη αποδεικνύεται προς το παρόν η ήττα του Ρέθυμνου Aegean, αφού το Λαύριο μία ώρα μετά γνώριζε κι αυτό την ήττα στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο με 76-71. Έτσι η διαφορά παρέμεινε στον ένα βαθμό ανάμεσα στις δυο ομάδες, ενώ στο κόλπο ξαναμπήκαν και οι Ίκαροι Σερρών μετά τη νίκη τους επί της Ολυμπιάδας Π. με 83-60. Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΓΟΡ έχει πάλι εκτός έδρας παιχνίδι, με τον Ερμή Λαγκαδά, ενώ οι ισόβαθμοι πια Λάυριο και Ίκαροι Σ. αναμετρούνται στο κλ. Λαυρίου. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η ήττα του Πιερικού/Αρχέλαου εντός από τον Πανερυθραϊκό επέφερε το τέλος της συνεργασίας με τον Σορώτο.