Με τον παγκόσμιο πρωταθλητή, κατά το παρελθόν, Γιάννη Ταμουρίδη να τερματίζει πρώτος ολοκληρώθηκε ουσιαστικά ο 16ος διεθνής ποδηλατικός γύρος "Μάχη Κρήτης", που διεξήχθη την Παρασκευή 13 και το Σάββατο 14 Μαΐου. Ο Έλληνας αθλητής της SP Tableware διέσχισε την διαδρομή Καστέλι-Τοπόλια-Έλος-Σφηνάρι-Καστέλι σε χρόνο 2:12.50 ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Mark o Brien της ίδιας ομάδας (2:14:20) και τρίτος ο νικητής του πρώτου αγώνα αντοχής, Andreas Keuser (Team Worldofbike.gr) με 2:14:29.

Από τους αθλητές της Κρήτης πιο ψηλά τερμάτισε και στους δυο αγώνες αντοχής ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (Τάλως ΑΝΕΚ LINES).
Η φιλοξενία που έτυχαν οι αθλητές από τον Δήμο Κισάμου ήταν άψογη και όλοι έμειναν ικανοποιημένοι, ενώ και ο Δήμος Αποκορώνου είχε σημαντική συμβολή "φιλοξενώντας"΄την πρώτη μέρα των αγώνων τους αθλητές, αφού ο τερματισμός έγινε στην Ασή Γωνιά.

 

Αποτελέσματα Αγώνα Αντοχής 13/5-110 χλμ.

 1.Andreas Keuser (Team Worldofbike.gr) 3:00:40

 2.Γιώργος Καράτζιος (SP Tableware) 3:03:00

 3.Γιάννης Ταμουρίδης (SP Tableware) 3:03:00

4. Mark O Brien (SP Tableware) 3:06:14

5.Αναστάσιος Κουρμπέτης (ΠΣ Κρόνος Νικαίας) 3:07:53

6.Γιώργος Παττές (Πρωτέας) 3:09:13

7.Αλέξανδρος Παπαδερός (ΠΟΗ Κάστρο) 3:10:40

8.Erion Buzi (Αλβανία) 3:10:40

9.Tonini Prifti (Αλβανία) 3:11:05

10.Παναγιώτης Χατζάκης (SP Tableware)3:11:19

11.Παναγιώτης Χιώνης (Π.Ο. Πατρών) 3:12:00

12.Sergio Piranei (Αλβανία) 3:12:46

14.Απόστολος Μπούγλας (ΠΟΗ Κάστρο) 3:12:08

15.Besmir Banushi (Αλβανία) 3:12:46

16.Πέτρος Γκαζώνης (Team Worldofbike.gr) 3:13:34

17.Γιώργος Μπούγλας (ΠΟΗ Κάστρο) 3:15:18

18.Νίκος Νομικός (Team Worldofbike.gr) 3:15:31

19.Παναγιώτης Καραμπινάκης (ΟΑ Σούδας) 3:16:58

20.Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (Τάλως ANEK LINES) 3:17:00

21.Γρηγόρης Μελίσσης (Α.Σ. Βόλου Άκρατος) 3:19:39

22.Χρήστος Κηπουρός (Team Worldofbike.gr) 3:21:29

23.Χρήστος Κατράκης (Team Worldofbike.gr) 3:21:38

24.Άρης Σταμόπουλος (Π.Ο. Πατρών) 3:21:38

25.Παναγιώτης Γυφτέας (Μεσσηνιακός) 3:21:38

26.Φώτης Αντωναράκης (ΠΟΗ Κάστρο) 3:21:38

27.Λευτέρης Νικολάου (Α.Σ. Βόλου Άκρατος) 3:21:38

28.Δημήτρης Χαϊδεμενάκης (Τάλως ANEK LINES) 3:22:22

29.Σταύρος Κανελλόπουλος (Μεσσηνιακός) 3:22:22

30.Δημήτρης Ροβάκης (Τάλως ANEK LINES) 3:22:31

31.Γιάννης Μαριόλας (Team Worldofbike.gr) 3:25:45

32.Χαράλαμπος Καστραντάς (ΠΟ Τρίπολης) 3:29:10

33.Βαγγέλης Καραγιαννάκης (ΟΑ Σούδας) 3:30:18

34.Δημήτρης Καμπριανής (ΠΟΗ Κάστρο) 3:30:18

35.Μιχάλης Κορτσιδάκης (Τάλως ANEK LINES) 3:32:40

36.Γιώργος Νικολάου (Πρωτέας) 3:30:00

37.Ελπιδοφόρος Ποτουρίδης (Πρωτέας) 3:30:00

Αποτελέσματα Αγώνα Αντοχής 14/5-85χλμ

 1.Γιάννης Ταμουρίδης (SP Tableware) 2:12:50

 2.Mark O Brien (SP Tableware) 2:14:20

 3.Andreas Keuser (Team Worldofbike.gr) 2:14:29

4.Γιώργος Καράτζιος (SP Tableware) 2:15:03

5.Παναγιώτης Χατζάκης (SP Tableware) 2:16:12

6.Besmir Banushi (Αλβανία) 2:16:13

7. Altin Sufa  (Αλβανία)2:18:24

8. Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (Τάλως ANEK LINES) 2:18:49

9.Νεόφυτος Σακελλαρίδης (SP Tableware) 2:19:05

10.Pavlovic (MBM Σερβία) 2:19:12

11.Χιώνης Παναγιώτης (Π.Ο. Πατρών) 2:20:15

12.Δημήτρης Πολυδωρόπουλος (SP Tableware) 2:20:15

13.Γιώργος Παττές (Πρωτέας) 2:20:15

14.Φώτης Νατωναράκης (ΠΟΗ Κάστρο) 2:20:15

15.Απόστολος Μπούγλας (ΠΟΗ Κάστρο) 2:20:15

16.Δημήτρης Χαϊδεμενάκης (Τάλως ANEK LINES) 2:20:27

17.Γιώργος Μπούγλας (ΠΟΗ Κάστρο) 2:21:00

18.Αλέξανδρος Παπαδερός (ΠΟΗ Κάστρο) 2:21:00

19.Sergio Piranei (Αλβανία) 2:22:38

20.Κωνσταντίνος Μυγιάκης (ΠΕΣΑ Αστέρας) 2:22:38

21.Tonin Prifti (Αλβανία) 2:25:44

22.Erion Buzi (Αλβανία) 2:25:44

23.Γιάννη Μαριόλας (Team Worldofbike.gr) 2:27:30

24.Χρήστος Κατράκης(Team Worldofbike.gr) 2:27:30

25.Γρηγόρης Μελίσσης (Α.Σ.Βόλου Άκρατος) 2:27:30

26.Παναγιώρης Καραμπινάκης (ΟΑ Σούδας) 2:27:30

27.Παναγιώτης Εξαρχόπουλος (Team Worldofbike.gr) 2:27:30

28.Χρήστος Κηπουρός (Team Worldofbike.gr) 2:27:30

29.Χαράλαμπος Καστραντάς (ΠΟ Τρίπολης) 2:27:30

30.Μιχάλης Κορτσιδάκης (Τάλως  ANEK LINES) 2:27:30

31.Πέτρος Γκαζώνης  (Team Worldofbike.gr) 2:27:30

32.Χρήστος Πεσματζόγλου (Team Worldofbike.gr)  2:27:30

33.Δημήτρης Ροβάκης (Τάλως ANEK LINES) 2:27:30

34 .Γιάννης Δρακάκης (Τάλως ANEK LINES) 2:27:35

35.Αναστάσιος Κουρμπέτης (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) 2:27:35

36.Σταύρος Παπαδημητράκης (ΠΟΗ Κάστρο) 2:27:35

37.Ylber Sefa (Αλβανία) 2:27:55

51.Λευτέρης Νικολάου (Α.Σ. Νόλου Άκρατος) 2:40:20

52.Νίκος Καλουδάκης (Κρόνος Νίκαιας) 2:40:20

53.Φιλήμων Ζαχαρίου (ΟΑ Σούδας) 2:45:30

54.Χαράλαμπος Σορώκος (ΑΕΚ) 2:45:39

55.Marko Bogdanovic (MBM Σερβία) 2:48:12

56.Παναγιώτης Γυφτέας (Μεσηνιακός) 2:50:20

57,Γιώργος Κακαβεκλάκης (Τάλως ANEK LINES) 2:55:17

58.Αθανάσιος Τσούλος (ΑΕΚ) 2:58:21

59.Μανόλης Καρακατσάνης (Ο Α Σούδας) 3:11:14

Αγώνας Αντοχής 14/5-85χλμ.

Κατηγορία Μάστερ
1.Χρήστος Πελεκανάκης (Τάλως ΑΝΕΚ LINES) 2:28:12

2.Παύλος Λυδάκης (Α.Ο.Μ.Κ) 2:40:20

3.Λευτέρης Παπουτσάς (ΑΕΚ) 2:40:20

4.Βαγγέλης Κουτρουμπάς (Τάλως ΑΝΕΚ LINES) 2:49:59

5.Αντώνης Κοκκινάκης (Τάλως ΑΝΕΚ LINES) 2:51:14

6.Ζαχαρίας Λιονάκης (Τάλως ΑΝΕΚ LINES)2:55:17

7.Γιάννης Ψαρουδάκης (Τάλως ΑΝΕΚ LINES) 2:59:30

8.Βασίλης Μυστριώτης (Μεσσηνιακός) 3:13:25


Λευτέρης Αντωνακάκης