Την άνοδό του στην Α2 Εθνική κατηγορία πανηγυρίζει η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ, η οποία κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό του Ευόσμου επικρατώντας με 71-72 του Αίαντα στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου εξασφαλίζει την άνοδο και πάει για το 3χ3 που θα της χαρίσει και τον τίτλο του πρωταθλητή στη Β’ Εθνική.
Το έργο των «ασπρόμαυρων», πάντως κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν κόντρα σε μία σκληροτράχηλη ομάδα με δυνατή έδρα από την οποία δεν κατάφεραν να περάσουν νικηφόρα οι υπόλοιπες δυνατές ομάδες της κατηγορίας, όπως η Ν. Κηφισιά.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του με τους γηπεδούχους, πάντως να πατούν καλύτερα στο παρκέ στο πρώτο ημίχρονο και να προηγούνται με 12-6, 16-7, 30-25 και 37-32. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το σκηνικό άλλαξε. Ο ΟΦΗ βελτίωσε την απόδοσή του και αφού ισοφάρισε σε 44-44 πήρε και τα ηνία με 44-47 με τρίποντο του Τσακιρίδη στα μέσα της 3ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο επανέκτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το 30λεπτο στο +4 (56-52).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο με την ηρακλειώτικη ομάδα να χάνει με 71-69 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Τσακιρίδης με τρίποντο έκανε το 71-72, ενώ κέρδισε και φάουλ. Αστόχησε, όμως στη βολή. Ο ΟΦΗ δεν το πλήρωσε καθώς ο Αίας έχασε την επίθεση και οι παίκτες του ΟΦΗ βγήκαν στον αιφνιδιασμό. Ο Μπαλάφας ήταν άστοχος εξ επαφής και οι γηπεδούχοι είχαν νέα ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι, αλλά το σουτ του Ασημάκη ήταν άστοχο.
Διαιτητές: Τζαφλέρης, Καλογερόπουλος.
Δεκάλεπτα: 20-20, 40-37 (ημίχ.), 56-52, 71-72.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Κυριακού): Μποχορίδης 2, Τσιμπής, Σκαρλάτος 10, Μάρουσιτς 10, Γυμνόπουλος 11, Ελευθεριάδης, Ασημάκης 15, Γεωργούλας 18 (1), Κουνούπης 5, Τεπετίδης.
ΟΦΗ (Βλάχος): Μπάρδας 8 (1), Ματενίδης, Ξενάκης 2, Τσακιρίδης 7 (2), Καραδολάμης 20 (3), Παναγάκης 9 (2), Μπαλάφας 12, Σουφλιάς 8, Μούρτος 6.
Πηγή: Κρήτη Σπορ Fm