Στη 2η θέση της γενικής κατάταξης κατετάγη ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων στο χειμερινό πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης Νοτίου Ελλάδος που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 15 και 16 Μαρτίου στο Κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Η ομάδα του Ηλία Καλαμαρίδη, που είχε ν’ αντιμετωπίσει τη δυσκολία προσαρμογής στην 50άρα πισίνα καθώς τα τελευταία χρόνια οι αθλητές προπονούνται στη μικρότερων διαστάσεων (25μ.) πισίνα του Κολυμβητηρίου Χανίων, έχασε την 1η θέση για 40 βαθμούς, με τον Κολυμβητικό Όμιλο Περιστερίου "Γλαύκος" ν’ αναδεικνύεται πρωταθλητής.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες του Ν.Ο. Χανίων επέδειξαν υψηλό αγωνιστικό επίπεδο, με τον Αντώνη Τσουρουνάκη να σημειώνει επίδοση 03:02.57 στο αγώνισμα των 400μ. επιφάνεια και να "πιάνει" έτσι το όριο για την Εθνική ομάδα των Ανδρών, κάτι που συνεπάγεται ότι θα πάρει μέρος στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί το προσεχές καλοκαίρι στην Ιταλία.

Εξαιρετικές ωστόσο ήταν οι επιδόσεις -και οι οποίες για κλάσματα δευτερολέπτου δεν τους χάρισαν τα όρια- της Κωνσταντίνας Καλογεροπούλου στα 800μ. επιφάνεια γυναικών με 07:15.77 και της Ροζάννας Λαμπαρδάκη, η οποία στην πρώτη της ουσιαστικά συμμετοχή σε πανελλήνιο πρωτάθλημα, έδειξε τη μεγάλη της κλάση, πετυχαίνοντας έναν πολύ καλό χρόνο στο αγώνισμα των 50μ. διπλά πέδιλα, με 00:52.30. Επίσης, πάρα πολύ καλές ήταν οι κούρσες και από τον Αλέξανδρο Πιταροκοίλη.

Σύμφωνα με τον τεχνικό του Ν.Ο.Χ., Ηλία Καλαμαρίδη: «Οι εμφανίσεις των αθλητών και των αθλητριών του Ν.Ο. Χανίων ήταν εξαιρετικές. Παρά τις αντίξοες συνθήκες που υπάρχουν στις εγκαταστάσεις, καθώς είναι λυπηρό αθλητές παγκοσμίου επιπέδου να μην μπορούν να κάνουν σωστές προπονήσεις, οι εμφανίσεις των παιδιών ήταν πολύ καλές. Θέλω ωστόσο να πιστεύω ότι ενόψει Παγκοσμίου πρωταθλήματος που θα γίνει στα Χανιά στα τέλη Ιουνίου, οι αρμόδιοι θα ευαισθητοποιηθούν και θα ανοίξουν το Κολυμβητήριο για να μπορέσουν οι αθλητές να προπονηθούν σωστά. Από εκεί και πέρα, τα παιδιά πήγαν πολύ καλά κι έχασαν για κλάσματα δευτερολέπτου τα όρια για τις Εθνικές ομάδες. Η Καλογεροπούλου βρέθηκε πολύ κοντά, το ίδιο ο Πιταροκοίλης κι η Λαμπαρδάκη. Ως αιτία το αποδίδω αποκλειστικά στην έλλειψη 50άρας πισίνας, που ειδικότερα για το άθλημα της τεχνικής κολύμβησης που αναπτύσσει πολύ μεγάλες ταχύτητες, είναι το σημαντικότερο».

Ο Κολυμβητικός Όμιλος Περιστερίου "Γλαύκος" κατέκτησε συνολικά 732 βαθμούς, με τον Ν.Ο.Χ. να τερματίζει 2ος με 692. Την 3η θέση κατέλαβε ο Α.Κ.Σ. Περιστερίου "Τα ∆ελφίνια" με 652,5β.

Συνολικά πήραν μέρος 11 σωματεία, με τη συμμετοχή να είναι πάρα πολύ μεγάλη.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τους αθλητές και τις αθλήτριες του Ν.Ο. Χανίων ήταν τα εξής:

 

50μ. επιφάνεια Ανδρών

3ος Στράτος Ψαρουδάκης 00:18.49

4ος Μενέλαος Ξηρουχάκης 00:19.50

 

50μ. επιφάνεια Εφήβων

1ος Βασίλης Σαλεβουράκης 00:18.17

 

50μ. επιφάνεια Παίδων

4ος Γιάννης Παπασταματάκης 00:21.98

9ος Εσκάντερ-Αλέξανδρος Φτίτι 00:23.65

10ος Μανόλης Σπανουδάκης 00:25.13

50μ. επιφάνεια Παμπαίδων Α

1ος Γιάννης Λουράκης 00:27.15

 

50μ. επιφάνεια Προαγωνιστική Αγόρια

2ος Γιάννης-Άνις Φτίτι 00:29.38

4ος Ανδρέας Κελαϊδής 00:31.76

5ος Κώστας Λεδάκης 00:32.32

 

50μ. επιφάνεια Νεανίδων 

6η Αριάδνη Δουλαβέρη 00:22.78

 

50μ. επιφάνεια Κορασίδων  

5η Νικολέτα Κρητικάκη 00:24.19

8η Κατερίνα Σπυριδάκη 00:25.18

14η Δήμητρα Λιβέρη 00:27.81

50μ. επιφάνεια Παγκορασίδων Α

1η Ευαγγελία Ριτζάκη 00:23.74 9

4η Αθηνά Σαλεβουράκη 00:27.70

7η Λευκοθέα Βαρβέρη 00:30.71

 

50μ. επιφάνεια Προαγωνιστική Κορίτσια

1η Κατερίνα Κατερινάκη 00:26.65

 

100μ. επιφάνεια Ανδρών

1ος Αντώνης Τσουρουνάκης 00:38.28

4ος Στράτος Ψαρουδάκης 00:40.87

 

100μ. επιφάνεια Εφήβων

3ος Βασίλης Σαλεβουράκης 00:41.25

 

100μ. επιφάνεια Παίδων

6ος Εσκάντερ-Αλέξανδρος Φτίτι 00:54.15

7ος Μανόλης Σπανουδάκης 00:57.67

 

100μ. επιφάνεια Παμπαίδων

3ος Γιάννης Λουράκης 01:01.82

4ος Γιώργος Ανδρεάδης 01:04.88

 

100μ. επιφάνεια Προαγωνιστική Αγόρια

3ος Γιάννης-Άνις Φτίτι 01:05.30

4ος Ανδρέας Κελαϊδής 01:09.65

6ος Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 01:18.67

 

100μ. επιφάνεια Νεανίδων

2η Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:45.77

4η Αριάδνη Δουλαβέρη 00:49.48

 

100μ. επιφάνεια Κορασίδων

7η Νικολέτα Κρητικάκη 00:53.07

15η Δήμητρα Λιβέρη 01:02.97

100μ. επιφάνεια Παγκορασίδων Α

1η Ευαγγελία Ριτζάκη 00:51.95

6η Αθηνά Σαλεβουράκη 01:05.56

7η Λευκοθέα Βαρβέρη 01:10.77

 

100μ. επιφάνεια Προαγωνιστική Κορίτσια

1η Κατερίνα Κατερινάκη 00:58.96

200μ. επιφάνεια Ανδρών

1ος Αντώνης Τσουρουνάκης 01:24.91

5ος Βασίλης Βογιατζάκης 01:41.66

 

200μ. επιφάνεια Παμπαίδων Α

2ος Γιάννης Λουράκης 02:15.61

3ος Γιώργος Ανδρεάδης 02:28.75

 

200μ. επιφάνεια Προαγωνιστική Αγόρια

2ος Γιάννης-Άνις Φτίτι 02:23.82

 

200μ. επιφάνεια Κορασίδων

8η Κατερίνα Σπυριδάκη 02:05.44

12η Δήμητρα Λιβέρη 02:22.21

 

200μ. επιφάνεια Παγκορασίδων Α

7η Αθηνά Σαλεβουράκη 02:26.16

 

400μ. επιφάνεια Ανδρών

1ος Αντώνης Τσουρουνάκης 03:02.57

 

400μ. επιφάνεια Γυναικών 

1η Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου 03:27.68

3η Κατερίνα Καλαμαρίδη 03:40.96

 

800μ. επιφάνεια Γυναικών 

1η Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου 07:15.77

2η Κατερίνα Καλαμαρίδη 07:50.08

 

1500μ. επιφάνεια Γυναικών

1η Κατερίνα Καλαμαρίδη 15:08.21

 

50μ. άπνοη Ανδρών

4ος Στράτος Ψαρουδάκης 00:17.15

6ος Στέλιος Βασιλαντωνάκης Ρ 00:17.39

7ος Μενέλαος Ξηρουχάκης 00:17.82

 

50μ. άπνοη Εφήβων

2ος Βασίλης Σαλεβουράκης 00:17.67

 

50μ. άπνοη Παίδων

2ος Γιάννης Παπασταματάκης 00:21.95

3ος Γιώργος Φραδελάκης 00:22.20

4ος Εσκάντερ-Αλέξανδρος Φτίτι 00:22.74

 

50μ. άπνοη Νεανίδων

3η Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:19.52

4η Αριάδνη Δουλαβέρη 00:20.32

10η Ιωάννα Παπαγεωργίου 00:22.15

 

50μ. άπνοη Κορασίδων

3η Νικολέτα Κρητικάκη 00:22.54

 

50μ. άπνοη Παγκορασίδων Α

1η Ευαγγελία Ριτζάκη 00:22.76

 

50μ. διπλά πέδιλα Εφήβων

2ος Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 00:21.84

 

50μ. διπλά πέδιλα Παίδων 

2ος Θεόδωρος Παπαδόπουλος00:23.34

 

50μ. διπλά πέδιλα Παμπαίδων Α

4ος Γιώργος Ανδρεάδης 00:30.36

 

50μ. διπλά πέδιλα Παμπαίδων Β

3ος Αστέριος Κούτρης 00:29.35

 

50μ. διπλά πέδιλα Προαγωνιστική Αγόρια

6ος Κώστας Λεδάκης 00:33.69

7ος Παντελεήμων Χίνος 00:34.40

 

50μ. διπλά πέδιλα Γυναικών 

1η Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου 00:23.72

50μ. διπλά πέδιλα Νεανίδων

1η Ροζάννα Λαμπαρδάκη 00:24.12 9

3η Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:24.72 6

6η Βαρβάρα Μποφίλη 00:27.28

 

50μ. διπλά πέδιλα Κορασίδων

1η Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 00:26.01 9

3η Αργυρή-Μαρία Κότσαρη 00:26.19 6

7η Κυριακή Χατζηαναστασίου 00:30.17

 

50μ. διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Α

2η Μιχαέλα Περράκη 00:30.52

 

50μ. διπλά πέδιλα Προαγωνιστική Κορίτσια

1η Ειρήνη Φραγκιαδάκη 00:30.75

3η Αλεξάνδρα Πισσαδάκη 00:34.05

 

100μ. διπλά πέδιλα Εφήβων

2ος Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 00:47.30

100μ. διπλά πέδιλα Παίδων

2ος Θεόδωρος Παπαδόπουλος 00:52.99

4ος Γιώργος Φραδελάκης 01:00.42

 

100μ. διπλά πέδιλα Παμπαίδων Β

4ος Αστέριος Κούτρης 01:06.52

 

100μ. διπλά πέδιλα Προαγωνιστική Αγόρια

4ος Ανδρέας Κελαϊδής 01:14.38

5ος Παντελεήμων Χίνος 01:14.49

6ος Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 01:19.60

100μ. διπλά πέδιλα Νεανίδων

1η Ροζάννα Λαμπαρδάκη 00:52.30

4η Βαρβάρα Μποφίλη 00:59.91

 

100μ. διπλά πέδιλα Κορασίδων

1η Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 00:56.35

3η Αργυρή-Μαρία Κότσαρη 00:57.23

7η Κυριακή Χατζηαναστασίου 01:05.29

 

100μ. διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Α

4η Λευκοθέα Βαρβέρη 01:09.40

5η Μιχαέλα Περράκη 01:09.75

 

100μ. διπλά πέδιλα Προαγωνιστική Κορίτσια

1η Κατερίνα Κατερινάκη 01:05.29

2η Ειρήνη Φραγκιαδάκη 01:12.69

4η Αλεξάνδρα Πισσαδάκη 01:21.99

 

200μ. διπλά πέδιλα Εφήβων

1ος Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 01:44.58

 

200μ. διπλά πέδιλα Παίδων 

1ος Θεόδωρος Παπαδόπουλος 01:58.25

 

200μ. διπλά πέδιλα Παμπαίδων  Β

3ος Αστέριος Κούτρης 02:24.92

 

200μ. διπλά πέδιλα Προαγωνιστική Αγόρια

3ος Παντελεήμων Χίνος 02:44.62

4ος Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 02:46.38

5ος Κώστας Λεδάκης 02:47.34

200μ. διπλά πέδιλα Νεανίδων

1η Ροζάννα Λαμπαρδάκη 01:55.10

4η Βαρβάρα Μποφίλη 02:09.28

 

200μ. διπλά πέδιλα Κορασίδων 

2η Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 02:04.12 7

4η Αργυρή-Μαρία Κότσαρη 02:08.77 5

7η Κυριακή Χατζηαναστασίου 02:21.23

 

200μ. διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Α

3η Μιχαέλα Περράκη 02:36.72

 

200μ. διπλά πέδιλα Προαγωνιστική Κορίτσια 

2η Ειρήνη Φραγκιαδάκη 02:35.85

3η Αλεξάνδρα Πισσαδάκη 02:43.64

 

100μ. Υ/Β Ανδρών

3ος Στέλιος Βασιλαντωνάκης 00:38.03

4ος Μενέλαος Ξηρουχάκης 00:41.00

5ος Βασίλης Βογιατζάκης 00:41.95

 

100μ. Υ/Β Παίδων

1ος Γιάννης Παπασταματάκης 00:49.95

2ος Μανόλης Σπανουδάκης 00:57.76

 

100μ. Υ/Β Νεανίδων 

6η Ιωάννα Παπαγεωργίου 00:50.21

 

100μ. Υ/Β Κορασίδων  

5η Ελένη Δημητριάδη 00:55.76

 

400μ. Υ/Β Ανδρών

2ος Στέλιος Βασιλαντωνάκης 03:26.97

3ος Βασίλης Βογιατζάκης 03:39.23

 

400μ. Υ/Β Νεανίδων 

2η Ιωάννα Παπαγεωργίου 03:59.31

 

400μ. Υ/Β Κορασίδων  

1η Ελένη Δημητριάδη 04:34.56

 

4x100μ. επιφάνεια Ανδρών

1η Θέση - 02:43.45

Στέλιος Βασιλαντωνάκης (00:42.40), Στράτος Ψαρουδάκης, Μενέλαος Ξηρουχάκης