Το έχει η μοίρα του Α.Ο. Χανιά να δίνει δραματικό τόνο στα σημαντικά παιχνίδια της ιστορίας του.

Με "λυτρωτή" τον Γιάννη Λουκίνα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΑΟΧ κέρδισε με 1-0 τον Αστέρα Μαγούλας και "κλείδωσε" την παρουσία του στα πλέι οφ ανόδου.

Το όνειρο της ανόδου στη Super League συνεχίζει να υφίσταται για το συγκρότημα του Μουράτ Σεροπιάν, που γνώρισε την αποθέωση των φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο Περιβολίων.

Η αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Κορνελάτου στο 38' έδειχνε ότι τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα για τον ΑΟΧ, αλλά έπρεπε να φτάσει το ματς στο 95' για να έρθει η λύτρωση με την "χρυσή" αλλαγή του Σεροπιάν τον Λουκίνα, που νωρίτερα είχε σπαταλήσει σημαντικές ευκαιρίες.

Ο Πάγκαλος στο 43' έχασε πέναλτι και μαζί την ευκαιρία να διώξει από νωρίς το άγχος στα Περιβόλια.

Φάσεις-γκολ
1’ Σέντρα του Βασιλόγιαννη σουτ του Μαραγκουδάκη άουτ.
4’ Σουτ του Γκούμα έξω από την περιοχή, ψηλά πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
33’ Από φάουλ του Μαρτίνεζ υπήρξε αδράνεια στην άμυνα του ΑΟΧ αλλά ο Σαμαρόπουλος από κοντά έστειλε με πλασέ τη μπάλα παράλληλα από την εστία του Θεοδωρόπουλου.
38’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Κορνελάτος αντικρίζει την 2η κίτρινη από τον ρέφερι Σκουλά.
42’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Βασιλόγιαννης μπαίνει στην περιοχή και ανατρέπεται από τον Παπαευθυμίου.
43’ Ο Πάγκαλος αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κασμερίδη.
47’ Σουτ του Δωματά ψηλά πάνω από την εστία.
53’ Σέντρα του Τσάτσου, μονοκόμματο σουτ του Γκούμα, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.
55’ Σουτ του Πάγκαλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ελάχιστα έξω από την εστία η μπάλα.
59’ Σουτ του Γκούμα απέκρουσε ο Κασμερίδης.
60’ Κόρνερ του Κασμερίδη κεφαλιά του Μαραγκουδάκη, από κόντρα σε παίκτη του Αστέρα η μπάλα καταλήγει εκτός τελικής γραμμής.
66’ Κόρνερ Βασιλόγιαννη, ο Πάγκαλος μπροστά από τον Κασμερίδη δεν μπορεί να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.
78’ Σουτ του Μπουντόπουλου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κασμερίδης.
90+1’ Φωνές για χέρι του πεσμένου Μήτκα σε σέντρα του Μπουντόπουλου.
90+2’ Σέντρα του Μανωλά κεφαλιά του Μαραγκουδάκη άουτ.
90+3’ Σέντρα του Γκούμα κεφαλιά του Λουκίνα μπροστά από τον Κασμερίδη, η μπάλα άουτ.
90+5' ΓΚΟΛ: Ιδανική σέντρα του Πάγκαλου και κεφαλιά του Λουκίνα για το "χρυσό" γκολ του ΑΟΧ (1-0).

Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Θεσσαλίας)-Λιανδράκης (Ηρακλείου)
4ος: Φουκάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Κορνελάτος (21’), Παπατζίκος (32’), Σαμαρόπουλος (34’), Κορνελάτος (38’), Δωματάς (63’), Μανωλάς (68’), Σκάρος (77’), Μαρτίνεζ (85’), Καραγιάννης (90+4’)
Κόκκινη: Κορνελάτος (38’)

Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Καμπλιώνης, Χατζηισαΐας, Παπατζίκος, Μανωλάς, Πότσι (62’ Λουκίνας), Γκούμας, Βασιλόγιαννης (75’ Σκάρος), Πάγκαλος, Τσάτσος (54’ Μπουντόπουλος), Μαραγκουδάκης.

Αστέρας Μαγούλας (Δήμος Ρόκας): Κασμερίδης, Μήτκας (90+2’ λ.τρ. Δημητριάδης), Νόνης, Σαμαρόπουλος, Παπαευθυμίου, Αντωνόπουλος, Δωματάς (86’ Καραγιάννης), Κορνελάτος, Μαρτίνεζ, Ίβιτς (61’ Πέρελμαν), Κανελόπουλος.