Στο Παγκρήτιο ο Εργοτέλης επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα. Το γκολ του Χαντί με πέναλτι στο 71' έδωσε τη νίκη στους "κιτρινόμαυρους" που εξασφάλισαν και μαθηματικά  την παραμονή φτάνοντας τους 41 βαθμούς.

Οι φάσεις του αγώνα:

1' Πρώτο σουτ του Διαμαντάκου, η μπάλα άουτ.

3' Φάουλ έξω από την περιοχή για τον ΠΑΣ.

4' Εκτελεί ο Στρούνα, μπλοκάρει ο Αθανασίου.

11' Κόρνερ από τον Μπουχαλάκη, δεν πρόλαβε ο Ρομάνο, έδιωξε ο Στρούνα.

11' Σέντρα του Τζανακάκη, δεν μπορεί ο Διαμαντάκος και η μπάλα απ' ευθείας άουτ.

13' Εκτέλεση φάουλ από τον Στρούνα, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

13' Σουτ του Διαμαντάκου έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

14' Ο Ίλιτς μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να βγει τετ-α-τετ αλλά κόπηκε από τους αμυντικούς και τελικά ο Αθανασίου μπλόκαρε.

17' Ο Διαμαντάκος κερδίζει φάουλ έξω από την περιοχή σε καλή θέση.

18' Εκτέλεσε απ' ευθείας ο Μπουχαλάκης, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βελλίδη.

18' Κλέψιμο και σουτ από τον Ιμπραΐμ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

24' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Ίλιτς μπήκε μόνος του από δεξιά και έφτασε μέχρι τον Αθανασίου, αλλά το δεξί πλασέ του αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη.

28' Σέντρα από δεξιά από τον Ντάσιο, ο Τζανακάκης έδιωξε προ του Ακόστα.

31' Σέντρα Τζανακάκη, η μπάλα απ' ευθείας άουτ.

35' Μακρινό, κακό σουτ του Μπουχαλάκη, η μπάλα άουτ.

37' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Ακόστα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Τσουκαλάς ανενόχλητος στο σημείο του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ!

38' Αντεπίθεση για τον Εργοτέλη με τον Διαμαντάκο που άφησε στον Ιμπραΐμ, ο οποίος ήταν σε καλή θέση αλλά καθυστέρησε να εκτελέσει και τελικά έδωσε στον Ρομάνο, το σουτ του οποίου κόντραρε σε αμυνόμενους.

41' Τζανακάκης από δεξιά στη σέντρα, κεφαλιά του Ρομάνο από καλή θέση, πολύ καλή απόκρουση του Βελλίδη.

42' Ο Ντάσιος γύρισε από δεξιά στον Βίλα, αλλά αυτός από καλή θέση μέσα στην περιοχή έπιασε αέρα και η ευκαιρία πέρασε.

48' Φάουλ έξω από την περιοχή για τον Εργοτέλη.

49' Εκτέλεσε ο Μπουχαλάκης, ο Βελλίδης μπλόκαρε με την βοήθεια του Ντάσιου.

54' Κίτρινη στον Τζημόπουλο, η πρώτη στο ματς.

57' Κίτρινη στον Καρντόσο.

62' Εκτέλεση φάουλ με σέντρα από τον Τσάβες, διώχνουν οι γηπεδούχοι.

71' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ! Ο Τζημόπουλος ανέτρεψε τον Κούμπικ μέσα στην περιοχή. Δεύτερη κίτρινη για τον Τζημόπουλο και αποβολή.

72' ΓΚΟΛ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΝΤΙ! Αριστερά εκτελεί ο Χαντί, αριστερά ο Βελλίδης και 1-0.

75' Κόρνερ για τον ΠΑΣ. Αποκρούουν οι γηπεδούχοι.

76' Kόρνερ κερδίζει ο Ίλιτς. Σέντρα Ίλιτς, κεφαλιά του Μπέριου από καλή θέση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

82' Μακρινό σουτ του Καρντόσο, άστοχο.

87' Κίτρινη στον Κούμπικ για διαμαρτυρία.

88' Κόρνερ για τον ΠΑΣ, απομακρύνει ο Ρέντζας.

90' Ο Καρντόσο βγαίνει στην αντεπίθεση και προσπαθεί να «κρεμάσει» τον Βελλίδη από 40 μέτρα, αλλά η μπάλα κατέληξε πολύ άουτ.

90+1' Ο Τσάβες γύρισε στην περιοχή, έδιωξε ο Μεχία.

90+2' Κίτρινη στον Κολοβέτσιο.

90+3' Κίτρινη στον Αζίζ.

90+4' Σέντρα Τσάβες, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εργοτέλης: Αθανασίου, Τζανακάκης (56' λ.τρ. Ρέντζας), Κοντέ, Μεχία, Αντελέγιε, Καρντόσο, Χαντί, Ιμπραΐμ, Μπουχαλάκης (67' Κούμπικ), Διαμαντάκος (82' Αναστασάκος), Ρομάνο.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ντάσιος, Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Στρούνα, Μπέριος, Τσουκαλάς, Μιχαήλ (60' Τσάβες), Βίλα (82' Γιάκος), Ίλιτς, Ακόστα (78' Κρητικός).