Η ποιότητα που διαθέτει μεσοεπιθετικά ο Πλατανιάς φάνηκε και στα \”Πηγάδια\” και με την καλύτερη εκτός έδρας εμφάνισή της η Χανιώτικη ομάδα έκανε άλμα παραμονής κόντρα στη Skoda Ξάνθη (3-2).
Με Τόρες (5\’-10ο γκολ), Βλαχοδήμο (35\’-5ο γκολ) και Κατάι (77\’-8ο γκολ) να βρίσκουν δίχτυα οι \”ερυθρόλευκοι\” πανηγύρισαν μια πολύτιμη νίκη, ανεβαίνοντας πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Το ανύπαρκτο πέναλτι που δόθηκε υπέρ των γηπεδούχων στο 79\’ δεν ήταν ικανό για να στερήσει από τον Πλατανιά το \”διπλό\”.
Από τον πάγκο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη ο Αγκιλέρα για να χάσει μόνο ένα από τα δύο τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Φάσεις-γκολ

3’ Από ωραία ενέργεια του Μάνταλου και γύρισμα στον Μπαξεβανίδη, ο τελευταίος θα πλασάρει άουτ.
4’ Σουτ του Μάνταλου μπλοκάρει ο Γιωργαλλίδης.

5’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Κατάι, από τη μικρή περιοχή ο Τόρες πλασάρει κάτω από τα πόδια του Κυριακίδη και ανοίγει το σκορ (0-1), με το 10ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

7’ Σουτ του Σολτάνι ελάχιστα έξω από την εστία του Γιωργαλλίδη.
12’ Σουτ του Μπαξεβανίδη πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Γιωργαλλίδη.
22’ Καλή ευκαιρία με τον Τόρες να σουτάρει άουτ.
32’ Ο Κατάι με σουτ έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα έξω από την εστία.

35’ ΓΚΟΛ: Ιδανική σέντρα του Ινκούμ και ο Βλαχοδήμος με κεφαλιά κάνει το 0-2, σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του.

47’ Ο Γιωργαλλίδης μπλοκάρει την κοντινή κεφαλιά του Χοσέμι.

48’ ΓΚΟΛ: Ο Σολτάνι με κοντινή προβολή «νικάει» τον Γιωργαλλίδη, που τ’ ακούει από τον Αναστασιάδη για την αντίδραση που είχε στη φάση (1-2).

50’ Σουτ του Τέτε στην «αγκαλιά» του Κυριακίδη.
55’ Φάουλ του Κάλβο ο Μάνταλος δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
63’ Ατομική ενέργεια του Μάνταλου που σουτάρει άουτ.

77’ ΓΚΟΛ: Τραγικό λάθος του Χοσέμι, που γυρίζει τη μπάλα προς τον Κυριακίδη αλλά τη στρώνει στον Κατάι, που «κρεμάει» τον τερματοφύλακα της Ξάνθης για το 1-3.
79’ ΓΚΟΛ: Ο Τριτσώνης «ανακαλύπτει» χέρι του Θέρα, ενώ η μπάλα χτύπησε στο σώμα του και ο Σολάρι μειώνει σε 2-3.

81’ Ο Κατάι στην πλάτη της άμυνας αποφεύγει τον Κυριακίδη αλλά κόβεται την τελευταία στιγμή πριν σκοράρει.
90+4’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Αγκιλέρα επιδιώκει την 2η κίτρινη από τον πάγκο, για να χάσει μόνο το ματς με τον Παναιτωλικό και όχι και αυτό με τον Πανιώνιο και ο Τριτσώνης του την δείχνει.

Skoda Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Κυριακίδης, Μπέρτος, Γούτας, Χοσέμι, Παΐτο (66’ Ράνος), Μπαξεβανίδης (38’ Τριάδης), Ντε Γκουζμάν, Κάλβο, Μάνταλος, Σολτάνι (87’ Νάκας), Σολάρι

Πλατανιάς (Άγγελος Αναστασιάδης): Γιωργαλλίδης, Γιαχία, Δημήτρης, Ινκούμ, Ζαραδούκας (46’ Θέρα), Αγκιλέρα (67’ Γουνδουλάκης), Τέτε, Μενδρινός, Βλαχοδήμος, Κατάι (90’ Σιαλμάς), Τόρες