Διανύει ήδη την ένατη δεκαετία της ζωής του, αλλά αυτό δεν τον εμποδίζει να σαρώνει το ένα μετάλλιο μετά το άλλο.

Ο 85χρονος Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ από την Κω κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα στην κατηγορία Μ85, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Βετεράνων Αθλητών που διοργανώθηκε στη Βουδαπέστη, πρωτεύουσα της Ουγγαρίας.

\"\"

Ο Έλληνας πρωταθλητής, όπως γράφει η Espresso, με την εκπληκτική επίδοση 41\’\’87 νίκησε τα φαβορί του αγωνίσματος και βρίσκεται στην κορυφή του κόσμου. Νωρίτερα, μάλιστα είχε τρέξει και στον τελικό των 800 μέτρων όπου κατέλαβε την 5η θέση.

Ο «Φειδιππίδης» αθλητής Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ αναχώρησε ανήμερα την 25η Μαρτίου μαζί με το συναθλητή του Ιμπραήμ Φαναρτζή για την Ουγγαρία, όπου ενσωματώθηκαν στην εθνική ομάδα, με την οποία συμμετείχαν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βετεράνων που διεξήχθη στη Βουδαπέστη από τις 25 Μαρτίου έως και τις 30 Μαρτίου 2014.