Ο Άρης ξεπέρασε το εμπόδιο της Ιωνίας 2000 με σκορ 3-2, την ίδια ώρα που ο Μινώταυρος επικρατούσε με 4-0 των Ροδωπού.
Οι δύο \”μονομάχοι\” πλέον έχουν τη δυνατότητα να προσφέρουν στο φίλαθλο κόσμο των Χανίων τη \”μητέρα των μαχών\” για τον τίτλο το επόμενο Σάββατο 12 Απριλίου, στο γήπεδο της Σούδας.
Ο σύλλογος των Μουρνιών θα πάει για δύο αποτελέσματα, αφού προηγείται με 2 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα, ενώ η ομάδα του λιμανιού παίζει το ματς της ιστορίας της, αφού με νίκη θα πανηγυρίσει το παρθενικό της πρωτάθλημα στην Α\’ Κατηγορία.
Για να φτάσουμε όμως στο συναρπαστικό φινάλε προηγήθηκαν τα ματς του Σαββάτου (05/04).
Στη Σούδα ο τοπικός Άρης ξεκίνησε… φουριόζος με τον Αράπη στο 7\’ με πλασέ να ανοίγει το σκορ, έπειτα από ιδανική σέντρα του Παπαθανασίου. Στο 15\’ με ωραίο σουτ ο Κελέση ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ένα λεπτό μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων ο Αράπη και πάλι \”σημάδεψε\” σωστά, κάνοντας με σουτ το 2-1. Στο 25\’ από κόρνερ του Στρατουδάκη ο Παπαθανασίου με κεφαλιά έκανε το 3-1, αφιερώνοντας το γκολ στον… κολλητό του Αντ. Γαλανάκη, που ήταν με πρόβλημα τραυματισμού στον πάγκο. Μάστορας (26\’) και Στρατουδάκης (30\’) αποχώρησαν με προβλήματα τραυματισμού για τους γηπεδούχους, που σπατάλησαν ευκαιρίες και γι\’ άλλο γκολ με τον Αράπη.
Ο Βροντάκης στο 41\’ αρνήθηκε το γκολ στον Μπαδιεριτάκη, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Μποντούρι με ιδανικό σουτ τον \”νίκησε\” για το 3-2.
Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, αφού ο Βροντάκης στο 68\’ με σπουδαία επέμβαση… είπε \”όχι\” ξανά στον Μπαδιεριτάκη. Στο 80\’ ο Αράπη έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει… τελεία στο ματς, ενώ στο 90\’ ο Ρουσάκης \”άγγιξε\” το γκολ, αλλά ο Μαργαρώνης είχε αντίθετη άποψη. Από το 86\’ ο Χρ. Γιανολάρης είχε αφήσει με δέκα παίκτες (2η κίτρινη) τους φιλοξενούμενους.
Στις Μουρνιές ο Μινώταυρος φρόντισε από νωρίς να \”καθαρίσει\” την υπόθεση-νίκη, απέναντι στα Ροδωπού. Ο Καλέλλης άνοιξε και… έκλεισε το σκορ, με τους Δημούση, Νταγκουνάκη να σκοράρουν ενδιάμεσα.
Πολύτιμες νίκες με τις οποίες πάνε προς την αποφυγή των μπαράζ σημείωσαν Ακρίτας και Ασπίδα. Ο σύλλογος του Βάμου νίκησε με 1-0 τα Κεραμειά και η ομάδα του Ναυστάθμου επικράτησε με 2-0 του ΔΑΑΟΧ.
Ισοπαλία υπήρξε στο Κολυμπάρι, όπου Σπάθα και Δόξα Παχιανών \”μοιράστηκαν\” γκολ και εντυπώσεις με το τελικό 2-2.