Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν το περασμένο Σάββατο (05/04) στις εγκαταστάσεις του Ναυταθλητικού Κέντρου Σούδας, οι Διασυλλογικοί Αγώνες Κανόε Καγιάκ με την επωνυμία "ΣΟΥΔΑ 2014".

Η σχετική ενημέρωση του ΝΟΧ:

Με απόλυτη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία πραγματοποιήθηκαν το περασμένο Σάββατο (5/4) οι Διασυλλογικοί Αγώνες Κανόε Καγιάκ με την επωνυμία "ΣΟΥΔΑ 2014" που διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων στις εγκαταστάσεις του Δημοτικού Ναυταθλητικού Κέντρου Σούδας.

Οι αγώνες είχαν το χαρακτηριστικό ότι διοργανώθηκαν στο συγκεκριμένο χώρο μετά από 14 ολόκληρα χρόνια, γεγονός που δημιουργεί τις προϋποθέσεις για την καταξίωσή τους το επόμενο διάστημα. Μάλιστα, οι συμμετέχοντες αθλητές από άλλα μέρη της Ελλάδας αλλά και την Κύπρο, καθώς και ο κόσμος που παρακολούθησε τους αγώνες, έστειλαν ένα πολύ αισιόδοξο μήνυμα ότι σε σταθερή βάση ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων θα καταφέρει να πραγματοποιεί και μια δεύτερη διασυλλογική διοργάνωση, μετά τους "Κορίσσιους" αγώνες που φιλοξενούνται τα τελευταία πολλά χρόνια στη Λίμνη του Κουρνά.  

Οι καιρικές συνθήκες που επικράτησαν, ήταν ευνοϊκές δίνοντας τη δυνατότητα για πρώτη φορά στην Ελλάδα να πραγματοποιηθούν αγωνίσματα, συνδυασμένα με την μεταφορά του Καγιάκ στην ξηρά και να παρουσιαστεί έτσι ένα πρωτότυπο αγωνιστικό πρόγραμμα. Ξεχωριστή νότα στους αγώνες αποτέλεσε η μεγάλη συμμετοχή αθλητών SPECIALOLYMPICS οι οποίοι για ακόμα μια φορά έδωσαν μαθήματα αγωνιστικότητας, θέλησης και μαχητικότητας.

Στους Διασυλλογικούς Αγώνες "ΣΟΥΔΑ 2014" συμμετείχαν  οι ομάδες του Ν.Ο. Χανίων, του Ν.Ο. Χαλκίδας, του Ν.Ο.Λ. Ευβοίας και του Ν.Α.Ο. Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης, καθώς και επίλεκτη ομάδα από την Κύπρο.

Όσον αφορά το Ν.Ο. Χανίων συμμετείχε με 55 αθλητές οι οποίοι κατέκτησαν συνολικά 51 μετάλλια, εκ των οποίων 19 χρυσά, 19 ασημένια και 13 χάλκινα, με τη νέα φουρνιά των αθλητών ν’ αφήνει πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Οι 10 αθλητές SPECIALOLYMPICSτου Ν.Ο.Χ. κατέκτησαν 11 μετάλλια (5 χρυσά, 3 ασημένια και 3 χάλκινα).

Συνδιοργανωτές ήταν η Ελληνική Ομοσπονδία Κανόε Καγιάκ, η Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, ο Δήμος Χανίων, ο Σύλλογος Γονέων - Κηδεμόνων και Φίλων Κανόε Καγιάκ και ο Πολιτιστικός Σύλλογος Σούδας. Η συμβολή των δύο τελευταίων, καθώς και των χορηγών, υπήρξε καθοριστική ώστε οι αγώνες να πραγματοποιηθούν χωρίς οργανωτικά προβλήματα.  

Ο κ. Νικόλας Φουρναράκης, από την εταιρεία "Vandomus", που είχε αφιλοκερδώς την επιμέλεια της διοργάνωσης δήλωσε: «Η τοπική κοινωνία απέδειξε ότι συντάσσεται με το Ν.Ο.Χ. και πως μπορεί να βάζει μεγάλους στόχους και να τους κατακτά. Μετά από 14 χρόνια κινητοποιήσαμε έναν μηχανισμό που βρισκόταν σε "χειμερία νάρκη" και φωνάξαμε παρών. Παρών στην άθληση της νεολαίας μας, στην ανάπτυξη του αθλητικού τουρισμού στην πόλη μας, στον εθελοντισμό και την αλληλεγγύη. Ο κόλπος της Σούδας μπορεί να εξελιχθεί σε έναν υγρό στίβο παγκοσμίων προδιαγραφών, που θα μας χαρίσει σημαντικούς διεθνείς αγώνες στο μέλλον».

Τέλος, ο προπονητής του τμήματος Κανόε Καγιάκ του Ν.Ο. Χανίων, Μανόλης Αγγελάκης τόνισε:

«Ευχαριστώ όλους τους αθλητές μου οι οποίοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και εκφράζω την ευγνωμοσύνη μου προς τους γονείς, που στηρίζουν τα παιδιά τους, αλλά και στους φίλους, τους υποστηρικτές και τους χορηγούς του τμήματος που πιστεύουν σ’ εμάς και μας στηρίζουν».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τον Ν.Ο. Χανίων ήταν τα εξής:

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Αναστάσιος Αναγνωστόπουλος Κ1 Ανδρών 200μ.
Μάξιμος Δερμιτζάκης Κ1 Προαγωνιστική Αγοριών 200μ. Α’ Σειρά
Νίκος Διακάκης Κ1 Προαγωνιστική Αγοριών 200μ.  Β’ Σειρά
Χρυσή  Γελασάκη Κ1 Προαγωνιστική Κοριτσιών 200μ.
Γιάννης Τζανακόπουλος Κ1 Παίδων 1100μ.
Γιάννης Αντωνίου Κ1 Παμπαίδων 1050μ.
Θανάσης Τζανακόπουλος Κ1 Παίδων Αρχαρίων 1050μ.
Γιάννης Τζανακόπουλος Κ1 Εφήβων 1100μ.
Μαγδαληνή Αντωνίου Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 1050μ.
Δερμιτζάκης Μάξιμος - Χρήστος Ασημακόπουλος Κ2 Προαγωνιστική Αγοριών 200μ.
Θανάσης Τζανακόπουλος - Αντώνης Σώκος Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ.
Μαργαρίτα Καρακατσάνη Κ1 Κορασίδων 1100μ.
Ελευθερία Παπασταματάκη Κ1 Παγκορασίδων 1050μ.
Αναστάσιος Μελεμενής - Γιάννης Κουτσοποδιώτης Κ2 Παίδων 200μ.
Μαγδαληνή Αντωνίου - Μαίρη Μελεμενή Κ2 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ.
Κλεάνθη Σηφάκη Κ1 Νεανίδων 200μ.
Παναγιώτης Κοντάκος - Παναγιώτης  Ποντικάκης Κ2 Εφήβων 200μ.
Ελευθερία Παπασταματάκη - Μαγδαληνή Τζανακόπουλου Κ2 Παγκορασίδων 200μ.
Γιάννης Αντωνίου - Γιώργος Σηφάκης Κ2 Παμπαίδων 200μ. Α’ Σειρά
Αντωνία Ζουλάκη Κ1 Γυναικών 200μ.

ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Παναγιώτης Κοκοτσάκης Κ1 Προαγωνιστική Αγοριών 200μ. Α’ Σειρά
Χρήστος Ασημακόπουλος Κ1 Προαγωνιστική Αγοριών 200μ. Β’ Σειρά
Μαρία Διαμαντάκη Κ1 Προαγωνιστική Κοριτσιών 200μ.
Αναστάσιος Μελεμενής Κ1 Παίδων 1100μ.
Παναγιώτης Κερασιώτης Κ1 Παίδων Αρχαρίων 1050μ.
Αναστάσιος Μελεμενής Κ1 Εφήβων 1100μ.
Μαίρη Μελεμενή Κ1 Κορασίδων  Αρχαρίων 1050μ.
Κλεάνθη Σηφάκη - Αντωνία Ζουλάκη Κ2 Νεανίδων 200μ.
Παναγιώτης Κοκοτσάκης - Αντώνης Μουζουράκης Κ2 Προαγωνιστική Αγοριών 200μ.
Νικόλαος Στρατουδάκης - Παναγιώτης Κερασιώτης Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ.
Μαγδαληνή Τζανακοπούλου Κ1 Παγκορασίδων 1050μ.
Γιάννης Τζανακόπουλος - Κυριάκος Ποντικάκης Κ2 Παίδων 200μ. 
Ελίνα Ποντικάκη - Μαρία-Ελίνα Ασημακοπούλου Κ2 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ.
Αντωνία Ζουλάκη Κ1 Νεανίδων 200μ.
Αναστάσιος Μελεμενής - Γιάννης Τζανακόπουλος Κ2 Εφήβων 200μ.
Δέσποινα Σώκου - Μαρία-Ελίνα Ασημακοπούλου Κ2 Παγκορασίδων 200μ.
Χρήστος Τσουπάκης - Θοδωρής Μάμαλης Κ2 Παμπαίδων 200μ. Α’ Σειρά
Κωνσταντίνα Σαράντου Κ1 Γυναικών 200μ.

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Ευτύχης Φράγκος Κ1 Προαγωνιστική Αγοριών Α’ Σειρά
Αντώνης Μουζουράκης Κ1 Προαγωνιστική Αγοριών Β’ Σειρά
Γιάννης Κουτσοποδιώτης Κ1 Παίδων 1100μ.
Αντώνης Σώκος Κ1 Παίδων Αρχαρίων 1050μ.
Γιάννης Κουτσοποδιώτης Κ1 Εφήβων 1100μ.
Μαργαρίτα Καρακατσάνη - Αντωνία Μπερτσουλάκη Κ2 200μ. Νεανίδων
Ευτύχης Φράγκος - Νίκος Διακάκης Κ2 Προαγωνιστική Αγοριών 200μ.
Μαρία-Ελίνα Ασημακοπούλου Κ1 Παγκορασίδων 1050μ.
Αντωνία Μπερτσουλάκη Κ1 Νεανίδων 200μ.
Γιάννης Κουτσοποδιώτης - Κωνσταντίνος Ποντικάκης Κ2 Εφήβων 200μ.
Ανδρέας Πρωτοπαπαδάκης - Δημήτρης Βαρβαντάκης Κ2 Παμπαίδων 200μ. Α’ Σειρά
Ευαγγελία Σηφάκη Κ1 Γυναικών 200μ.
Νίκος Σκορδυλάκης Κ1 Ανδρών 200μ.

4η ΘΕΣΗ
Γιώργος Κοκοτσάκης Κ1 Προαγωνιστική Αγοριών 200μ. Α’ Σειρά
Αντώνης Κοκοτσάκης Κ1 Προαγωνιστική Αγοριών 200μ. Β’ Σειρά
Κυριάκος Ποντικάκης Κ1 Παίδων 1100μ.
Νίκος Στρατουδάκης Κ1 Παίδων Αρχαρίων 1050μ.
Παναγιώτης Κοντάκος Κ1 Εφήβων 1100μ.
Κοκοτσάκης Γιώργος - Αντώνης Κοκοτσάκης Κ2 Προαγωνιστική Αγοριών 200μ.
Σπύρος Θωμαδάκης -  Γιώργος Τσουπάκης Κ2 Παίδων 200μ.
Γιώργος Κουσκουμβεκάκης - Οδυσσέας  Κουσκουμβεκάκης Κ2 Εφήβων 200μ.
Λευτέρης Πολυχρονάκης - Γιάννης Κουριδάκης Κ2 Παμπαίδων 200μ. Α’ Σειρά

5η ΘΕΣΗ
Παναγιώτης Ποντικάκης Κ1 Εφήβων 1100μ.
Παναγιώτης Ποντικάκης Κ1 Ανδρών 200μ.

6η ΘΕΣΗ
Γιώργος Τσουπάκης Κ1 Παίδων 1100μ.
Λευτέρης Πολυχρονάκης Κ1 Παμπαίδων 1050μ.
Ζωή Παράκη - Παρασκευή Πετράκη Κ2 Νεανίδων 200μ.
Παναγιώτης Κοντάκος Κ1 Ανδρών 200μ.

7η ΘΕΣΗ
Γιώργος Σηφάκης Κ1 Παμπαίδων 1050μ.
Κυριάκος Ποντικάκης Κ1 Εφήβων 1100μ.
Κωνσταντίνος Ποντικάκης Κ1 Ανδρών 200μ.

8η ΘΕΣΗ
Γιάννης Κουριδάκης Κ1 Παμπαίδων 1050μ.
Κυριάκος Ποντικάκης Κ1 Εφήβων 1100μ.
Γιώργος Κουσκουμβεκάκης Κ1 Ανδρών 1100μ.
Οδυσσέας Κουσκουμβεκάκης Κ1 Παίδων 1100μ.

12η ΘΕΣΗ
Ανδρέας Πρωτοπαπαδάκης Κ1 Παμπαίδων 1050μ.

13η ΘΕΣΗ
Δημήτρης Βαρβαντάκης Κ1 Παμπαίδων 1050μ.

14η ΘΕΣΗ
Γιώργος Γεραιουδάκης Κ1 Παμπαίδων 1050μ.

SPECIALOLYMPICS

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Ρούσσος Κοτσιφάκης ΤΚ1 200μ. Γ’ Σειρά
Κωνσταντίνος Δασκαλάκης ΤΚ1 200μ. Δ’ Σειρά
Βασίλης Ραϊσάκης ΤΚ1 200μ. Ε’ Σειρά
Κωνσταντίνος Γαροφαλάκης (partnerΠαναγιώτης Κοντάκος) ΤΚ2 UNIFIED 200μ. Β’ Σειρά
Μαρία Κουφογιαννάκη (partnerΕλευθερία Παπασταματάκη) ΤΚ2 UNIFIED 200μ. Γ’ Σειρά

ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Δημήτρης Χουδαλάκης ΤΚ1 200μ. Ε’ Σειρά
Κυριάκος  Πετρόχειλος (partnerΠαναγιώτης Ποντικάκης) ΤΚ2 UNIFIED 200μ.
Βασίλης Ραϊσάκης - Ρούσσος Κοτσιφάκης ΤΚ2 200μ. Β’ Σειρά
Χρυσάνθη Σκαραντωνάκη (partnerΜαργαρίτα Καρακατσάνη) ΤΚ2 UNIFIΕD 200μ. Γ’ Σειρά

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Νεκτάριος Παπαδοκοκολάκης ΤΚ1 200μ. Α’ Σειρά
Νεκτάριος Παπαδοκοκολάκης - Βαγγέλης Παντελάκης ΤΚ2 200μ.

4η ΘΕΣΗ
Βαγγέλης Παντελάκης ΤΚ1 200μ.  Α’ Σειρά
Κωνσταντίνος Δασκαλάκης - Δημήτρης Χουδαλάκης ΤΚ2 200μ. Β’ Σειρά

Ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων ευχαριστεί θερμά τους συνδιοργανωτές των αγώνων:
- Ελληνική Ομοσπονδία Κανόε Καγιάκ
- Περιφερειακή Ενότητα Χανίων
- Σύλλογο Γονέων - Κηδεμόνων & Φίλων Κανόε Καγιάκ Ν.Ο. Χανίων
- Πολιτιστικό Σύλλογο Σούδας

Τους Χορηγούς:
- ΑΝΕΚ LINES, Χρυσός  Χορηγός 
- E.T.A.NAΠ. Επίσημος Χορηγός
Τον κύριο Αλέξη Μπόβαλη, ιδιοκτήτη του σκάφους AEGEAN SCRATZ, Ιωάννη Σπανουδάκη ιδιοκτήτη του A.I.B. LEADERBROKERS, Ι.ΚΤΕΟ Χανίων, Μύλοι Κρήτης, Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων, Χιωτάκη ΑΕΒΕ, HOTELIER, ΒΙΟΧΥΜ, Δημοτάκης – Χαλεβελάκης Καύσιμα, Ανώνυμη Ομάδα Κτηνοτρόφων, Ένωση Καταστηματαρχών Σούδας.

Για φωτογραφίες από τους αγώνες πατήστε ΕΔΩ.