Ο Α.Ο. Χανιά έπαιξε έξυπνα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο απέναντι στη Νίκη Βόλου, αλλά υπέστη άδικη ήττα με σκορ 2-1.

Οι γηπεδούχοι απειλούσαν με μακρινά σουτ στο πρώτο μέρος, αλλά ο ΑΟΧ είχε τις προϋποθέσεις για να πάει με προβάδισμα στ' αποδυτήρια. Τελικά δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ένας παίκτης πόυ είχε δοκιμαστεί από τη Χανιώτικη ομάδα στην προετοιμασία της σεζόν 2011-12, ο Τζιώρας, με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη ο Μουράτ Σεροπιάν προσπάθησε να δώσει ώθηση στην ομάδα του με τις αλλαγές και όσο περνούσαν τα λεπτά η πίεση μεταφερόταν προς τα "καρέ" της Νίκης Βόλου. Στο 90' ο Λουκίνας σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του και έδειχνε να χαρίζει στον ΑΟΧ τον "χρυσό" βαθμό, αλλά ένας εκ των κορυφαίων της σεζόν για τους "μπλε", ο Χατζηισαΐας, στο 94' έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Ανιέτε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τους γηπεδούχους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Φάσεις-γκολ
10’ Σουτ του Σουλίδη ψηλά άουτ.
14’ Αδράνεια του Γκούμα ο Ανιέτε πήρε τη μπάλα και πάσαρε στον Ισαάκ, το δυνατό σουτ του οποίου έφυγε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Θεοδωρόπουλου.
18’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΧ. Κόρνερ του Βασιλόγιαννη, κεφαλιά του Χατζηισαΐα και εντυπωσιακή εκτίναξη του Αποστολίδη που διώχνει σε κόρνερ.
20’ Από απομάκρυνση του Χατζηισαΐα ο Σοϊλέδης θα σουτάρει, η μπάλα θα βρει λίγο και στο πόδι του Τζιώρα και ο Θεοδωρόπουλος θα αποκρούσει.
21’ Στην κόντρα ο ΑΟΧ Πάγκαλος και Μαραγκουδάκης πήγαν να παίξουν το «1-2» αλλά ο Αποστολίδης σωτήρια έπεσε στα πόδια του αρχηγού του ΑΟΧ και έδιωξε.
30’ Σουτ του Ανιέτε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Θεοδωρόπουλου.
32’ Ωραία ενέργεια του Μανωλά και σέντρα, ο Σοϊλέδης διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Το εκτελεί ο Βασιλόγιαννης και ο Χατζηισαΐας προλαβαίνει στην έξοδο τον Αποστολή και βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι, αλλά περνάει παράλληλα από την εστία.
36’ Ο Βασιλόγιαννης έκανε τις προσποιήσεις για το σουτ και όταν αποφάσισε να τελειώσει την φάση η μπάλα κόντραρε στον Γιώτα και απομακρύνθηκε.
42’ Σέντρα του Σοϊλέδη, κεφαλιά του Τζιώρα αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.
45+1’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Πινιέιρο ο Τζιώρας με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).
51’ Από πάσα του Ισαάκ ο Ανιέτε σκοράρει, αλλά υπήρξε υπόδειξη οφσάιντ από τον α’ βοηθό Χουλιάρα.
63’ Σέντρα του Γκούμα, κεφαλιά του Μαραγκουδάκη και νέα σπουδαία επέμβαση του Αποστολίδη.
69’ Σέντρα του Μανωλά κεφαλιά του Βασιλόγιαννη περνάει εκτός εστίας.
76’ Σουτ του Βασιλόγιαννη μπλοκάρει ο Αποστολίδης.
80’ Σουτ του Ανιέτε μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.
81’ Μακρινό σουτ του Βαλλιάνου ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
90’ ΓΚΟΛ: Εκτέλεση φάουλ του Βαλλιάνου ο Λουκίνας με κεφαλιά σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του και ισοφαρίζει σε 1-1.
90+4’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Σοϊλέδη, χέρι του Χατζηισαΐα και ο Ανιέτε ευστοχεί στο πέναλτι για το 2-1.

Διαιτητής: Παναγιωτόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)

Βοηθοί: Χουλιάρας-Πυλαρινός (Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες: Σουλίδης (38’), Σοϊλέδης (44’), Γκούμας (53’), Βαλλιάνος (82’), Βασιλόγιαννης (90+2’), Θεοδωρόπουλος (90+2’), Ανιέτε (90+5’)

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Γιώτας, Σοϊλέδης, Πινιέιρο, Σουλίδης (78’ Ρονκάτο), Ισαάκ (69’ Μπιτσάκος), Ανιέτε, Μανουσάκης (87’ Γκότοβος), Τζιώρας.

Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Ζντράβκοβιτς, Χατζηισαΐας, Πιθαρούλης, Μανωλάς (71’ Καμπλιώνης), Πότσι, Γκούμας (80’ Λουκίνας), Βασιλόγιαννης, Πάγκαλος, Κοσταντίνοφ (56’ Βαλλιάνος), Μαραγκουδάκης.