Παρουσία Τσίπρα πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του ψηφοδελτίου του Ηλία Λυγερού για το Δήμο Ηρακλείου. Η δημοτική παράταξη "Ηράκλειο Ενεργοί Πολίτες" που υποστηρίζεται από τον ΣΥΡΙΖΑ αριθμεί ήδη 146 υποψηφίους λίγες ημέρες πριν κατατεθούν στο Πρωτοδικείο τα ονόματα όλων των υποψηφίων του συνδυασμού.





Μάλιστα όπως τόνισε ο κ. Λυγερός πολλά από τα ονόματα δεν ανακοινώνονται από σήμερα γιατί σε υποψηφίους ασκούνται πιέσεις προκειμένου να μην μετέχουν στον συνδυασμό.



Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ με τη σειρά του έστειλε μήνυμα νίκης για τις τρεις εκλογικές αναμετρήσεις, σε Ευρωβουλή, Δήμους και Περιφέρειες λέγοντας "τρεις κάλπες, μια νίκη".



Ο Ηλίας Λυγερός με τη σειρά του κατήγγειλε τη Δημοτική Αρχή για ρουσφετολογικές προσλήψεις ενώ κάλεσε τους δημότες να ψηφίζουν "Ενεργούς Πολίτες" για να έρθει η ανατροπή στη Λότζια.

Μεταξύ άλλων τόνισε:

"Μέχρι και την τελευταία μέρα θα δώσουμε τη μάχη για την ανατροπή στο δήμο, στην περιφέρεια και τις ευρωεκλογές, τρεις κάλπες - μία ψήφος.

Ο λαός μας έχει πολλή αγανάκτηση και θυμό με όλα αυτά που συμβαίνουν στην καθημερινότητα του, στην εργασία, τον μισθό, την υγεία, την παιδεία, την ασφάλιση κλπ.

Αυτόν τον θυμό προσπαθούμε να κάνουμε δύναμη ανατροπής. Και αυτή τη δύναμη να την μετατρέψουμε σε δημιουργία"

Όπως προέκυψε πάντως από τις σημερινές δηλώσεις Τσίπρα, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ θα έρθει ξανά στην Κρήτη πριν από τις εκλογές του Μάη.



Η περιοδεία του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης συνεχίζεται με επισκέψεις στις Βούτες, ΙΤΕ, Πανεπιστήμιο Κρήτης, Αρκαλοχώρι και Βιάννο.



Τα 146 ονόματα που ανακοινώθηκαν είναι τα ακόλουθα:

Υποψήφιοι Κεντρικού Δήμου Ηρακλείου

1. Αθανασάκης Αριστείδης
Ιδ. Υπάλληλος

2. Αλεξάκη Ελένη
Ψυχολόγος

3. Αντωνόπουλος Αντώνης
Τοπογράφος Μηχανικός

4. Αποστολάκης Δημήτρης
Δάσκαλος Αιρετός ΠΥΣΠΕ

5. Αποστολάκης Ηρακλής
Έμπορος

6. Ασσαριωτάκης Ζαχαρίας
Μηχανολόγος Μηχανικός, Μέλος Αντιπροσωπείας του ΤΕΕ/ΤΑΚ, Πρόεδρος Συλλόγου Ηλεκτρολόγων Μηχανολόγων Μηχανικών Αν. Κρήτης

7. Αστρουλάκης Νίκος
Οικονομολόγος

8. Βαρδάκη Καλλιόπη
Φοιτήτρια Ιατρικής

9. Βαρδάκη Μέλπω
Αρχιτέκτων Μηχανικός

10. Βασιλάκης Γιώργος
Ιατρός – Ακτινολόγος ΒΠΓΝ Ηρακλείου

11. Βουτουφιανάκης Σπύρος
Ιατρός – Παιδονευρολόγος ΒΠΓΝ Ηρακλείου

12. Γάρος Αριστείδης
Επικοινωνιολόγος

13. Γιανναράκη Ζαχαρένια, Άνεργη
Γρ. Συλλόγου Ανέργων & Επισφαλώς Εργαζομένων

14. Γιάνναρη Ευσεβία
Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής – Δημοτική Σύμβουλος Ηρακλείου με δημ.κίνηση «Ηράκλειο Ανθρώπινη Πόλη»

15. Γιαγκιόζης Δημήτρης
Οικοδόμος

16. Γωνιανάκης ΚώσταςΒιβλιοπώλης
Πτυχιούχος Φιλοσοφίας Κοινωνικών Σπουδών – Μέλος ΔΣ Βικελείου Μορφωτικής Εταιρείας, Σύλλογος Βιβλιοπωλών Ηρακλείου

17. Δελημιχάλης Νεκτάριος
Μέλος Λαϊκής Στάσης Πληρωμών

18. Δρακάκη Ελένη
Οικονομολόγος – Λογίστρια

19. Θέμελη Ειρήνη
Ιδιωτικός Υπάλληλος – Σύμβουλος Επιχειρήσεων

20. Ιωάννης Καλέμπουμπας
Ιατρός Γυναικολόγος

21. Καλουδιώτη Μαρία
Εκπαιδευτικός, Δ/ντρια Καλλιτεχνικού Σχολείου – Πρόεδρος Σωματείου «ΑΘΛΕΣΗ»

22. Καρανικόλα Νατάσα
Δασκάλα

23. Καροφυλάκης Εμμανουήλ
Μηχανολόγος Μηχανικός, Ελεύθερος Επαγγελματίας, Απόφοιτος του Stevens Institute of Technology, Bcs, Mcs, Hoboken N.J. USA

24. Κλαράκης Δημήτρης
Δικηγόρος

25. Κόττας Θεόδωρος
Μαθηματικός – Εκπαιδευτικός Β’θμιας Εκπαίδευσης

26. Κουγιουμουτζής Λευτέρης
Μαθηματικός, Εκπαιδευτικός

27. Κριθινίδη Ιωάννα
Δικηγόρος

28. Λεβέντης Γιάννης
Δικηγόρος

29. Μανδαλάκης Γιώργος
Εκπαιδευτικός – Φροντιστής

30. Μαράκη Εύα
Δικηγόρος

31. Μαρή Μαρία
Αρχαιολόγος

32. Ματσάνης Σωτήρης
Φαρμακοποιός

33. Μάντζαρης Σταύρος
Οικονομολόγος

34. Μεντιδάκη – Στεφάνου Μαρία
Πτυχιούχος Παντείου Πανεπιστημίου Τμήμα «Αστικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης»

35. Μουλακάκης Γρηγόρης
Αυτοκινητιστής – ΤΑΞΙ

36. Μπεζιρτζόγλου Ελένη
Φιλόλογος – Εκπαιδευτικός Β’θμιας Εκπαίδευσης

37. Μπενετάκη Μαρία
Εικαστικός – Εκπαιδευτικός

38. Μπουμπάκης Κων/νος
Έμπορος – Κατασκευαστής Θωρακισμένων Πορτών

39. Νεονάκης Γιάννης
Αρχιτέκτων Πολεοδόμος

40. Νιάρχος Γιάννης
Ελεύθερος Επαγγελματίας

41. Νιράκης Γιάννης
Ελεύθερος Επαγγελματίας – Αντιπρόσωπος Παραφαρμάκων

42. Οικονομάκη Μαρία
Εκπαιδευτικός – Γενικός Γραμματέας ΕΛΜΕ Ηρακλείου

43. Παξινός Κοσμάς
Εκπαιδευτικός ΤΕΙ – Μηχανολόγος Μηχανικός

44. Παπαδάκη – Καναβάκη Ευαγγελία
Νοσηλεύτρια, πρ. υποψήφια ΔΗΜΑΡ

45. Παπαδάκη – Τουτουδάκη Σπυριδούλα
Φαρμακοποιός ΠΑΓΝΗ

46. Παπαδάκης Βασίλης
Οικονομολόγος, Υποψήφιος Διδάκτωρ στο Καποδιστριακό Παν/μιο Αθηνών

47. Παπαδάκης Μανώλης
Ιατρός Καρδιολόγος

48. Παπαδόπουλος Μανώλης
Επιχειρηματίας

49. Παπαχατζάκης Ιωάννης
Χημικός – Ιατρικός Επισκέπτης

50. Παυλιδάκης Γιάννης
Συντονιστής Ν.Ε. Ηρακλείου ΣΥΡΙΖΑ

51. Περάκης Κωνσταντίνος – Τάκης
Ζωγράφος – Interior Designer

52. Περιστέρης Γιάννης
Εκπαιδευτικός – Πρόεδρος Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων Καπετανάκειου Γυμνασίου

53. Σαββάκη Κατερίνα
Μέλος Συνέλευσης Πολιτών Μασταμπά – Ατσαλένιου – Θερίσσου, Άνεργη

54. Σαπουντζάκης Χρόνης
Καλλιτέχνης – Ηθοποιός

55. Σκοκάκης Αντώνης
Δάσκαλος

56. Σκουλάς Γιώργος
Συνταξιούχος Διοικητικός Υπάλληλος ΙΚΑ, Αντιπρόεδρος Ενιαίου Δικτύου Συνταξιούχων, πρώην Αντιδήμαρχος Τεμένους

57. Σπυριδάκης Γιώργος
Δάσκαλος

58. Σταματεράκης Στέλιος
Οικονομολόγος

59. Τζανή – Αντωνακάκη Άννα
Φαρμακοποιός

60. Τζανίνης Μανώλης
Πολιτικός Μηχανικός

61. Τσαρλαμπά – Πετούση Ρούλα
Ιδιωτικός Υπάλληλος

62. Φανιουδάκης Γεώργιος
Εργολάβος Οικοδομών

63. Φραγκιαδάκης Αντώνης
Μουσικός

64. Φραντζέσκος Γιώργος
Διευθυντής Ε.Σ.Υ. Αναισθησιολογίας

65. Χαμηλάκης Γεώργιος
Εκπαιδευτικός, Πρόεδρος Πολιτιστικού Συλλόγου Κορώνη Μαγαρά

66. Χάμψας Δημήτρης
Ειδικευόμενος Γιατρός

67. Χατζηδάκη Ελπινίκη
Ελεύθερη Επαγγελματίας

68. Χιωτέλης Άρης
Επικοινωνιολόγος

Υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι Αλικαρνασσού
1. Καρλής Αντώνης
Συνταξιούχος Οικοδόμος
2. Μαραγκουδάκης Μανώλης
Επιχειρηματίας
3. Ραυτόπουλος Αντώνης
Φοιτητής στο ΤΕΙ Κρήτης, τμήμα Μουσικής Τεχνολογίας & Ακουστικής (Ρέθυμνο)
4. Χαρίτος Σταμάτης
Οδοντίατρος, Πρόεδρος του Οδοντιατρικού Συλλόγου Ηρακλείου

Υποψήφιος Δημοτικός Σύμβουλος Παλιανής
1. Παπαδάκης Γεώργιος
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός

Υποψήφιος Δημοτικός Σύμβουλος Τέμενος
1. Ξυδάκης Μύρων
Εκπαιδευτικός, Φροντιστής

Υποψήφιος Δημοτικός Σύμβουλος Γοργολαΐνη
1. Γουρνιανάκης Δημήτριος
Πτυχιούχος Τμήματος Πολιτικών και Δομικών Έργων

Υποψήφιοι Σύμβουλοι Δημοτικών Κοινοτήτων

1η Δημοτική Κοινότητα Ηρακλείου - Κεντρικό
1. Ασκορδαλάκη Κωνσταντίνα
2. Καστάνη Ιωάννα
3. Κριτσωτάκης Γεώργιος
4. Μαυρουδής Ιωάννης
5. Μηλά Μαρία
6. Μπιτζαράκη Αικατερίνη
7. Φραγκιαδάκη Σοφία
8. Φανταουτσάκης Εμμανουήλ
9. Χατζόγλου Αντώνης
10. Χριστοδούλου Γιώργος

2η Δημοτική Κοινότητα Ηρακλείου - Ανατολικό
1. Δανελάκη Θάλεια
2. Δελημιχάλης Νίκος
3. Ξενιτοπούλου Ελένη
4. Καλατζής Στράτος
5. Καραντινάκης Νικόλαος
6. Κατμά Κατερίνα
7. Μαμάκα Αικατερίνη
8. Σχιζαράκης Γεώργιος
9. Τσιάμης Νικόλαος

3η Δημοτική Κοινότητα Ηρακλείου – Δυτικό
1. Βλασάκης Νικόλαος
2. Δανδάλης Νικόλαος
3. Δασκαλάκη Ειρήνη
4. Καμπουράκη Χρυσούλα
5. Καουσάρη Ρουμπίνη
6. Μαργέτα Αμαλία
7. Μπερδεκλής Δημήτριος
8. Σγουρός Νικόλαος
9. Φραγκιαδάκη - Στρατάκη Αρχοντούλα
10. Erich Leisch

4η Δημοτική Κοινότητα Ηρακλείου – Νότιο
1. Αγγελιδάκης Μιχάλης
2. Ζεάκης Νικόλαος
3. Ζερβάκης Γεώργιος
4. Κοτσιφάκης Δημήτριος
5. Κουτσάκη Ειρήνη
6. Μαρίνης Βασίλης
7. Παπαζήση Μαρία (Μάντζου)
8. Πατακιούτη Τριγώνη Αργυρώ
9. Πρατικάκης Στέλιος
10. Σαπουντζή Δήμητρα
11. Σαρρή Χρυσούλα
12. Τσιωτάκη Μαρία
13. Τσαγκαράκης Εμμανουήλ
14. Φραγκιαδάκη Βάσω
15. Χαρκιολάκης Χαράλαμπος

Δημοτική Κοινότητα Αλικαρνασσού
1. Δημητριάδης Δημήτρης
2. Δρακάκη Μαρία
3. Θοδωρή Αφροδίτη
4. Κρεμασμένου Μαγδαληνή

Υποψήφιοι Σύμβουλοι Τοπικών Κοινοτήτων

Βασιλιές
1. Αλεξάκης Νικόλαος
2. Κατζηλάκης Αντώνης
3. Μηταράς Νικόλαος
4. Παρασκευάς Ιωάννης

Δαφνές
1. Λαδουκάκης Μανώλης
2. Λουκαδάκη Χρυσούλα
3. Μαυραντωνάκης Κώστας

Σκαλάνι
1. Βασιλάκη Ελεωνόρα
2. Παπαδάκης Ιωακείμ (Μάκης)
3. Προιμηκύριος Νικόλαος

Άγιος Μύρων
1. Χρονάκη Ειρήνη

Κάτω Ασίτες
1. Γκιγκάκης Δημήτριος
2. Γκοτζαδάκης Ζαχαρίας
3. Μαραβάς Ιωάννης

Πενταμόδι
1. Κιαγιά Κυριακή

Προφήτης Ηλίας
1. Ανωγειανάκης Μάρκος
2. Τζωρμπατζάκης Περικλής
3. Γιγουρτάκης Χάρης

Άγιος Σύλλας
1. Κατσαράκης Εμμανουήλ
2. Σπαθαράκης Νικόλαος
3. Θεοδωράκης Γεώργιος
4. Συγλέτου Αικατερίνη

Κυπαρίσσι
1. Ψαράκης Μιχαήλ

Βενεράτο
1. Κοζωρόνης Ευάγγελος

Πυργού
1. Σπινθουράκης Γεώργιος

Καλλιθέα
1. Καζάνης Στέλιος