Με μια από τις πιο παραγωγικές του εμφανίσεις ο Α.Ο. Χανιά υποχρέωσε τον Αιγινιακό στην πρώτη του ήττα στα πλέι οφ με το... φτωχό (βάσει ευκαιριών) 2-0!

Το όνειρο της ανόδου στη Super League οι παίκτες του Μουράτ Σεροπιάν φροντίζουν να το κρατάνε άσβεστο και με μια σπουδαία εμφάνιση άφησαν πίσω τους το άτυχο αποτέλεσμα στο Βόλο.

Ο Αιγινιακός... γλίτωσε από "θαύμα" στο πρώτο ημίχρονο και έπρεπε να περάσουν 55 λεπτά για να "καροποφορήσει" η υπεροχή του ΑΟΧ και να ανοίξει το σκορ ο Παγώνης.

Αν και... σπατάλησε σπουδαίες ευκαιρίες για το 2-0 η Χανιώτικη ομάδα κατάφερε τελικά να "κλειδώσει" τη νίκη της με τον Πάγκαλο στο 80'.

Φάσεις-γκολ

7’ Σέντρα του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Πάγκαλου, ο Τόλιος εντυπωσιακά αποκρούει σε κόρνερ.
9’ Νέα καλή στιγμή για τον ΑΟΧ όταν από πάσα του Μαραγκουδάκη ο Πάγκαλος σούταρε, στέλνοντας ελάχιστα έξω από την εστία τη μπάλα.
11’ Σουτ του Κοσταντίνοφ, από κόντρα η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία. Στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Βασιλόγιαννης ο Μανωλάς δεν έκανε όπως θα ήθελε το πλασέ και η μπάλα κατέληξε άουτ.
24’ Καλό σουτ του Βασιλόγιαννη λίγο έξω από την εστία.
25’ Κόρνερ του Δεμηρτζόγλου, πρώτη κεφαλιά του Μπελόν, δεύτερη του Λαζαρίδη άουτ.
29’ Φάουλ του Πέντα, αδύναμη κεφαλιά του Χατζή στην «αγκαλιά» του Θεοδωρόπουλου.
31’ Φάουλ του Βασιλόγιαννη άουτ.
38’ Σουτ του Χατζή μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.
41’ Καλή σέντρα του Μανωλά για τον Μαραγκουδάκη, η κεφαλιά του οποίου περνάει άουτ.
42’ Σέντρα-σουτ του Βασιλόγιαννη σώζει στη γραμμή ο Γεωργίου.
46’ Σουτ του Γκούμα άουτ.
55’ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική μπαλιά του Βασιλόγιαννη στην πλάτη της άμυνας για τον Παγώνη, που με ιδανικό σουτ στέλνει τη μπάλα στον «ουρανό» των διχτύων της εστίας του Τόλιου.
65’ Σουτ του Βασιλόγιαννη ο Τόλιος αποκρούει με τη βοήθεια και του δοκαριού.
67’ Απίστευτη ευκαιρία του ΑΟΧ. Σε εξαιρετική αντεπίθεση ο Κοσταντίνοφ έβγαλε τη μπαλιά για τον Πάγκαλο, που έδωσε έτοιμο γκολ στον Μαραγκουδάκη, ο οποίος προφανώς από υπερβολική σιγουριά σε κενή εστία πλάσαρε άουτ!
71’ Ο Πιθαρούλης σταμάτησε τον Γκέσιο και ο επερχόμενος Μπελόν έκανε το δυνατό σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από την εστία του Θεοδωρόπουλου.
75’ Κόρνερ του Βασιλόγιαννη ο Πάγκαλος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με το χέρι σύμφωνα με τον α’ βοηθό Αναστόπουλο και ο Δελφάκης ακυρώνει το γκολ δείχνοντας κίτρινη στον αρχηγό του ΑΟΧ.
76’ Σουτ του Μανζάνο άουτ.
80’ ΓΚΟΛ: Ο Μαραγκουδάκης «εξιλεώνεται» για την απίστευτη χαμένη ευκαιρία στο 67’ και δίνει έτοιμο γκολ στον Πάγκαλο, που από κοντά «εκτελεί» τον Τόλιο για το 2-0.
88’ Σέντρα του Πάγκαλου σουτ στην κίνηση του Μαραγκουδάκη παράλληλα από την εστία.

Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Αναστόπουλος-Πετρόπουλος (Αρκαδίας)
4ος: Αντωνίου (Αθηνών)

Κίτρινες: Γκέσιος (48’), Καρλάο (59'), Πάγκαλος (75'), Μαραγκουδάκης (78')

Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Χατζηισαΐας, Πιθαρούλης, Μανωλάς, Πότσι, Γκούμας, Βασιλόγιαννης (85’ Λουκίνας), Κοσταντίνοφ (67’ Τσάτσος), Πάγκαλος, Μαραγκουδάκης (90+1’ Βαλλιάνος).

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Κωνσταντινίδης, Καρλάο, Δήμου, Γεωργίου, Χατζής (39’ Ζούρκος), Λαζαρίδης, Πέντα (89’ Λιόλιος), Δεμηρτζόγλου (63’ Μανζάνο), Μπελόν, Γκέσιος.

Για το φωτορεπορτάζ του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.