Με την κατάθεση των δηλώσεων συνδυασμών στα Πρωτοδικεία οι υποψήφιοι συνδυασμοί και στην Κρήτη εισέρχονται στην ευθεία της διπλής εκλογικής αναμέτρησης της 18ης Μαίου.

Συνολικά, ούτε ένας, ούτε δύο, αλλά 93 συνδυασμοί υποψηφίων θα διεκδικήσουν την ψήφο των Κρητικών στις Αυτοδιοικητικές εκλογές.

Πρόκειται για 7 συνδυασμούς για την Περιφερειακή Αυτοδιοίκηση Κρήτης , ενώ σε ότι αφορά στην Τοπική Αυτοδιοίκηση οι υποψήφιοι Δήμαρχοι κατανέμονται ως εξής:

Για τους 8 Δήμους του Ηρακλείου 31 υποψήφιοι
Για τους 7 Δήμους των Χανίων 25 υποψήφιοι
Για τους 5 Δήμους του Ρεθύμνου 15 υποψήφιοι 
Για τους 4 Δήμους του Λασιθίου 15 υποψήφιοι 

Να σημειωθεί πως η υπόθεση Αυτοδιοίκηση παραμένει «γένους αρσενικού», καθώς από τους 93 συνολικά υποψήφιους Περιφερειάρχες και Δημάρχους, την ψήφο των Κρητικών ζητούν μόλις 9 γυναίκες – υποψήφιες Δήμαρχοι.

Μάλιστα οι δύο από αυτές «μονομαχούν» για την Δημαρχεία του Δήμου Γαύδου, όπως είχε δημοσιεύσει το Flashnews.gr (εδώ)

Δείτε όλα τα ονόματα των συνδυασμών που κατατέθηκαν στα Πρωτοδικεία και σε παρένθεση τους επικεφαλής υποψηφίους. Η επίσημη ανακήρυξη συνδυασμών και υποψηφίων θα γίνει την ερχόμενη Παρασκευή ή το αργότερο το Σάββατο 3 Μαίου.

(Τους πλήρεις συνδυασμούς με τα ονόματα των υποψηφίων συμβούλων μπορείτε να τα δείτε στην ειδική σελίδα για τις Εκλογές 2014 του Flashnews.gr)

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗΣ (7)

Ανυπόταχτη Κρήτη - Αντικαπιταλιστική Αριστερή Παρέμβαση για την Περιφέρεια Κρήτης (Γιάννης Κυριακάκης)
Ελληνική Αυγή (Γιώργος Σπυρόπουλος)
Κρήτη Μπορούμε (Σεραφείμ Τσόκας)
Λαϊκή Συσπείρωση Περιφέρειας Κρήτης (Στέλιος Ορφανός)
Μια Κρήτη Περιβάλλον Άνθρωπος (Αντώνης Ανηψητάκης)
Περιφέρεια Κρήτης - Πρώτη Δυναμη (Σταύρος Αρναουτάκης)
Ριζοσπαστική συνεργασία Κρήτης (Μιχάλης Κριτσωτάκης)

ΔΗΜΟΙ ΚΡΗΤΗΣ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (31)

ΔΗΜΟΣ ΑΡΧΑΝΩΝ ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΩΝ (4)
Ανεξάρτητη Ενωτική Κίνηση (Νίκος Δρακάκης) 
Δημοτική Δημοκρατική Συνεργασία (Ματθαίος (Μάνθος) Πολιτάκης)
Λαϊκή Συσπείρωση Αρχανών Αστερουσίων (Μανώλης Καρκαβάτσος)
Πολιτών Αυτοδιοίκηση ( Μανώλης Κοκοσάλης) 
ΔΗΜΟΣ ΒΙΑΝΝΟΥ (3)
Βιάννος Ανανέωση Προοπτική ( Παύλος Μπαριτάκης)
Λαϊκή Συσπείρωση Βιάννου (Γιάννης Παπαδημητρόπουλος) 
Άνεμος Ελπίδας ( Αλέξανδρος Δρυλιωνάκης)
ΔΗΜΟΣ ΓΟΡΤΥΝΑΣ (4)
Ανανέωση Τώρα (Νίκος Σχοιναράκης)
Γορτύνιο Αγωνιστικό Κίνημα (Μιχάλης Δαριβιανάκης)
Ενωτική Κίνηση Δήμου Γόρτυνας (Σταύρος Ξυλούρης)
Λαϊκή Συσπείρωση Γόρτυνας (Μιχάλης Μανιαδάκης) 
ΔΗΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (5)
Άμεση Δημοκρατία της Λαϊκής Στάσης Πληρωμών της Λεμονιάς (Μόνα Αμανατίδου)
Δύναμη Πολιτών (Βασίλης Λαμπρινός)
Ηράκλειο Ανοικτοί Ορίζοντες (Γιάννης Κουράκης)
Ηράκλειο Ενεργοί Πολίτες (Ηλίας Λυγερός)
Λαϊκή Συσπείρωση Ηρακλείου (Μανώλης Συντυχάκης)
ΔΗΜΟΣ ΜΑΛΕΒΙΖΙΟΥ (3)
Ελεύθεροι Δημότες Μαλεβιζίου (Κώστας Καμπιτάκης)
Λαϊκή Συσπείρωση Μαλεβιζίου (Μιχάλης Χουστουλάκης)
Νέοι Δρόμοι (Κώστας Μαμουλάκης)
ΔΗΜΟΣ ΜΙΝΩΑ ΠΕΔΙΑΔΑΣ (4)
Αξία (Γιώργος Μαυραντωνάκης)
Δημοκρατική Συνεργασία (Χαράλαμπος Γιαννόπουλος)
Λαϊκή Συσπείρωση Μινώα Πεδιάδας (Κώστας Προυκάκης)
Μινώα Πεδιάδα - Τόπος με Μελλον (Ζαχαρίας Καλογεράκης)
ΔΗΜΟΣ ΦΑΙΣΤΟΥ (4)
Αδέσμευτη Δημοτική Κίνηση Φαιστού (Γιώργος Αρμουτάκης)
Λαϊκή Συσπείρωση Φαιστού (Γενοβέφα Χουστουλάκη) 
Συμπολιτεία της Φαιστού (Χάρης Κοκαράκης)
Φαιστός - Ενεργοί Πολίτες (Μαρία Πετρακογιώργη)
ΔΗΜΟΣ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ (4) 
Ενωτική Πρωτοβουλία - Φιλόξενος Δήμος - Όλοι μαζί νεα πορεία (Γιάννης Μαστοράκης)
Λαϊκή Συσπείρωση Χερσονήσου (Γιώργος Παρθενιώτης)
Πολίτες για την Κοινωνία και το Περιβάλλον δήμου Χερσονήσου (Γιώργος Χαλκιαδάκης) 
Σύμπραξη Ενεργων πολιτών Χερσονήσου (Γιάννης Σέγκος)

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΧΑΝΙΩΝ (25)

ΔΗΜΟΣ ΑΠΟΚΟΡΩΝΟΥ (5)
Αποκόρωνας Ελπίδα και Προοπτική (Σταμάτης Σγουράκης)
Ένωση Δημιουργικών Δυνάμεων Αποκορώνου (Φραγκιάς Τρουλλάκης)
Ενωτική Μαχητική Ανεξάρτητη Αποκορωνιώτικη Κίνηση (Χαράλαμπος Κουκιανάκης)
Λαική Συσπείρωση Αποκορώνου (Σταύρος Ζώης)
Μαζί για τον Αποκόρωνα (Μιχάλης Φλεμετάκης)
ΔΗΜΟΣ ΓΑΥΔΟΥ (2)
Αλληλέγγυοι Πολίτες Γαύδου (Ευαγγελία Καλλίνικου)
Γαύδος για όλους (Σοφία Τσιριντάνη)
ΔΗΜΟΣ ΚΑΝΤΑΝΟΥ-ΣΕΛΙΝΟΥ (3)
Ανεξάρτητη Δημοκρατική Συνεργασία-Δήμος Καντάνου-Σελίνου (Γεώργιος Ζουριδάκης)
Δημοκρατική Αυτοδιοικητική Κίνηση Σελίνου (Αθανάσιος Σοφιανός)
Συνεργασία για το Σέλινο (Αντώνιος Περράκης)
ΔΗΜΟΣ ΚΙΣΣΑΜΟΥ (4)
Ανεξάρτητη Πρωτοβουλία Ευθύνης (Γεώργιος Ανουσάκης)
Κίσσαμος Πρωτεύουσα Δύναμη (Γεώργιος Μυλωνάκης)
Λαική Συσπείρωση Κισάμου (Σοφοκλής Τσουρουνάκης)
Νέα Κίσσαμος – Νέα Εποχή (Θεόδωρος Σταθάκης)
ΔΗΜΟΣ ΠΛΑΤΑΝΙΑ (4)
Ανεξάρτητη Κίνηση Δήμου Πλατανιά-Νέα Εποχή (Εμμανουήλ Ντουντουλάκης)
Αυτοδιοικητική Συνεργασία Πολιτών Νέοι Άνθρωποι – Ενότητα – Όραμα- Ανάπτυξη (Γιάννης Μαλανδράκης)
Λαική Συσπείρωση Πλατανιά (Μανώλης Νταγκουνάκης)
Παρέμβαση Ενεργών Πολιτών (Ιωάννης Κοτσιφάκης)
ΔΗΜΟΣ ΣΦΑΚΙΩΝ (1)
Αγωνιστική Δημοτική Συνεργασία Σφακίων (Παύλος Πολάκης)
ΔΗΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ (6)
Ανταρσία στα Χανιά-Αντικαπιταλιστική Αριστερή Κίνηση για την Ανατροπή (Σεραφείμ Ρίζος)
Δήμος Ενεργών Πολιτών (Αναστάσιος Βάμβουκας)
Δημοτική Πρωτοβουλία 100/5 – Ενωμένοι Χανιώτες (Άρης Παπαδογιάννης)
Λαική Συσπείρωση Χανίων (Νικόλαος Παπαντωνάκης)
Πρωτοβουλία Πολιτών για την Τοπική Αυτοδιοίκηση στα Χανιά – Πρώτο ο Άνθρωπος (Γιάννης Σαρρής)
Χανιά – Μαζί για το Δήμο μας (Μανώλης Σκουλάκης)

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΡΕΘΥΜΝΗΣ (15)

ΔΗΜΟΣ ΑΓΙΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (3)
Ενωτική Προοδευτική Κίνηση (Ηλίας Λουλούδης)
Κοινή Πορεία στο Μέλλον (Ιωάννης Ταταράκης)
Λαική Συσπείρωση Αγ.Βασιλείου (Στέφανος Παυλάκης)
ΔΗΜΟΣ ΑΜΑΡΙΟΥ (2)
Αμάρι-Εμπειρία-Συνέπεια-Αποτελεσματικότητα-Πολιτισμός (Στέφανος Σημαντήρας)
Αμάρι Νέα Πορεία (Παντελής Μουρτζανός)
ΔΗΜΟΣ ΑΝΩΓΕΙΩΝ (3)
Δημοτική Προοδευτική Κίνηση Ανώγεια Μπροστά (Εμμανουήλ Καλλέργης)
Λαική Συσπείρωση για τ’Ανώγεια (Αντώνης Ρούλιος)
Τ'Ανώγεια του Μέλλοντος ( Σωκράτης Κεφαλογιάννης)
ΔΗΜΟΣ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ (2)
Ανεξάρτητη Κίνηση Ενεργών Πολιτών Μυλοποτάμου (Δημήτριος Κόκκινος)
Ριζοσπαστική Δημοτική Κίνηση Μυλοποτάμου (Ανδρέας Μαραγκουδάκης)
ΔΗΜΟΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (5)
Ελεύθερο Ρέθυμνο (Στέλιος Πετράκης)
Λαική Συσπείρωση Ρεθύμνου (Μανούσος Μανουσογιάννης)
Νέα Αντίληψη για το Ρέθυμνο (Γιώργος Μαρινάκης)
Ρέθυμνο-Αλληλεγγύη-Ανατροπή (Μιχάλης Ανδρουλάκης) 
Ρέθυμνο Αξίζεις (Θεόδωρος Νίνος)

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΛΑΣΙΘΙΟΥ (15)

ΔΗΜΟΣ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ (4)
Δημοτική Συνεργασία (Πανίκος Καρατσής)
Δικαίωμα στην Πόλη (Αντώνης Ζερβός)
Λαική Συσπείρωση Αγ.Νικολάου (Γεώργιος Πάγκαλος)
Σύγχρονος Δήμος (Δημήτρης Κουνενάκης)
ΔΗΜΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (6)
Δημιουργική Συνεργασία για μια Παντοδύναμη Ιεράπετρα (Γιώργος Προιστάκης)
Ενωμένη Ιεράπετρα (Ελένη Βλάσση)
Ιεράπετρα Νέα Πορεία (Θεοδόσιος Καλαντζάκης)
Κίνηση Πολιτών Δήμου Ιεράπετρας (Εμμανουήλ Γερακιανάκης)
Λαική Συσπείρωση Ιεράπετρας (Μαρία Κοτσιφάκη)
Πολίτες εν Δράσει (Μιχάλης Μαχαιράς)
ΔΗΜΟΣ ΟΡΟΠΕΔΙΟΥ ΛΑΣΙΘΙΟΥ (2)
Λασίθι Τόπος να Ζεις (Μιχάλης Περισυνάκης)
Λασιθιώτικο Κάλεσμα (Γιάννης Στεφανάκης)
ΔΗΜΟΣ ΣΗΤΕΙΑΣ (3)
Ενωτική Αγωνιστική Κίνηση Σητείας (Αικατερίνη Σκαρβελάκη)
Λαική Συσπείρωση Σητείας (Σταυρούλα Καράμπελα)
Σητείας Δήμος αλλάΖΕΙ (Θεόδωρος Πατεράκης)

Ναπολέων Σαραντίδης
[email protected]