Ο Α.Ο. Χανιά \”πάτησε\”, τουλάχιστον για ένα ημίχρονο, τον Φωστήρα στον Ταύρο, αλλά την… πάτησε γιατί δεν υπολόγιζε ότι θα έβρισκε απέναντί του παραπάνω αντιπάλους από τους προβλεπόμενους!

Ο Φωστήρας με… κορυφαίο τον διαιτητή Σελίμο από την Λακωνία υποχρέωσε σε άδικη ήττα τον ΑΟΧ με σκορ 2-1.

Το συγκρότημα του Μουράτ Σεροπιάν κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και με τον Βασιλόγιαννη σε μεγάλη ημέρα έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του. Μόλις στο 4\’ ο Λουκίνας με το 8ο γκολ του άνοιξε το σκορ, αλλά ο Σελίμος φρόντισε γρήγορα να δώσει τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν. Ο ρέρφερι από την Λακωνία ανακάλυψε πέναλτι του Καμπλιώνη πάνω στον Γκίνο και ο Σμυρλής… είπε \”ευχαριστώ\” για το \”δώρο\”, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Γιαννιώτης με τις επεμβάσεις του στη συνέχεια αρνήθηκε το δεύτερο γκολ από τον ΑΟΧ, όπως έπραξε δηλαδή και με την έναρξη του β\’ ημιχρόνου ο αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης Σελίμος. Στο 50\’ ο Πάγκαλος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Ρουγκάλα αλλά ο ρέφερι αρνήθηκε το πέναλτι στον ΑΟΧ.

Παρά την κόντρα διαιτησία η Χανιώτικη ομάδα έφτασε μία… ανάσα από το 1-2 στο 63\’ αλλά αρχικά ο Γιαννιώτης απέκρουσε το φάουλ του Πάγκαλου και στη συνέχεια ο Χατζηισαΐας αστόχησε σε κενή σχεδόν εστία.
Σε μία από τις λιγοστές του φάσεις ο Φωστήρας τελικά πέτυχε το 2-1 με τον Μουστόγιαννη στο 84\’.

Φάσεις-γκολ
3’ Γύρισμα του Βασιλόγιαννη στον Μαραγκουδάκη το πλασέ του οποίου αποκρούεται από τον Ρουγκάλα.
4’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Βασιλόγιαννη, σουτ του Μαραγκουδάκη, στην πορεία της μπάλας ο Λουκίνας με κοντινό πλασέ σκοράρει για το 0-1.
6’ Ο διαιτητής Σελίμος ανακαλύπτει πέναλτι σε «βουτιά» του Γκίνο μπροστά από τον Καμπλιώνη.
7’ ΓΚΟΛ: Ο Σμυρλής αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).
19’ Σουτ του Λουκίνα μπλοκάρει ο Γιαννιώτης.
26’ Το σουτ του Μαραγκουδάκη καταλήγει άουτ.
31’ Πάσα του Γκούμα, πλασέ του Λουκίνα άουτ.
34’ Σουτ του Πάγκαλου μπλοκάρει ο Γιαννιώτης.
41’ Σουτ του Βασιλόγιαννη διώχνει σε κόρνερ ο Γιαννιώτης.
43’ Σουτ του Βασιλόγιαννη αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.
50’ Ο Σελίμος «κλείνει» τα μάτια σε ανατροπή του Πάγκαλου από τον Ρουγκάλα μέσα στην περιοχή!
63’ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΧ. Φάουλ του Πάγκαλου αποκρούει ο Γιαννιώτης και ο Χατζηισαΐας εξ επαφής πλασάρει άουτ!
66’ Φάουλ του Λύρα ο Θεοδωρόπουλος προσπάθησε να διώξει με γροθιές, αλλά η μπάλα έφτασε στον Ρουγκάλα που προσπάθησε να πλασάρει σε κενή εστία, αλλά από κόντρα με τον Χατζηισαΐα η μπάλα πέρασε άουτ.
84’ ΓΚΟΛ: Ο Μουστόγιαννης αλλάζει τη μπάλα με τον Σμυρλή και από σέντρα του τελευταίου με πλασέ από κοντά κάνει το 2-1.

Διαιτητής: Σελίμος (Λακωνίας)
Βοηθοί: Παλαμίδας (Λακωνίας)-Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Κίτρινες: Σμυρλής (8’), Λύρας (37’), Μαραγκουδάκης (40’), Γκούμας (54’), Γκίνο (62’), Ζιαμπάρης (87\’)

Φωστήρας (Τζάκι Ματάισεν): Γιαννιώτης, Τασουλής, Ρουγκάλας, Ζιαμπάρης, Αχείμαστος, Εμέκα (75’ θ. Μπαστάνης), Τεγούσης (46’ Λεοντίου), Γκίνο, Γ. Μπαστάνης, Σμυρλής, Λύρας (67’ Μουστόγιαννης).

Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Χατζηισσαΐας, Πιθαρούλης, Καμπλιώνης, Τσατσαρής, Γκούμας (80’ Παπατζίκος), Βασιλόγιαννης (65’ Κοσταντίνοφ), Πάγκαλος, Λουκίνας (74’ Βαλλιάνος), Μαραγκουδάκης.