Ποδαρικό με το δεξί, στο τουρνουά του Μπρόκελεν, στην Ολλανδία, έκανε την Παρασκευή (20/05), αργά το απόγευμα, η επίλεκτη ομάδα του Εργοτέλη. Οι ταλαντούχοι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 2-1 της AS Trencin, σε παιχνίδι που είχε διάρκεια 50 λεπτών (δύο ημίχρονα των 25 λεπτών).
Η ομάδα από την Σλοβακία, προηγήθηκε στο 1ο λεπτό, ωστόσο ο Εργοτέλης ισοφάρισε με ωραίο πλασέ του επαγγελματία πλέον Μπουχαλάκη (17’) και πήρε τη νίκη, χάρη σε εξαιρετικό γκολ του Χρυσοφάκη (35’), έπειτα από πολύ ωραία προσπάθεια του Δωματά.
Δοκάρι είχε ο Μπουχαλάκης, στο 42ο λεπτό. Το Σάββατο (21/05), το συγκρότημα του Βασίλη Πλεσίτη, θα δώσει δύο παιχνίδια. Στις 12, το μεσημέρι,(ώρα Ελλάδας), θα ξεκινήσει ο αγώνας Εργοτέλης – Sparta Rotterdam και στις 4.30 το απόγευμα, (ώρα Ελλάδας), οι «κιτρινόμαυροι» θ’ αντιμετωπίσουν την Stichtse Vecht Team.

Εργοτέλης: Καβουσάκης, Σαρρής, Κανδηλάκης, Πρωτογεράκης, Τζανακάκης, Χαντί, Κοζορώνης, Μπουχαλάκης, Χρυσοφάκης, Δωματάς, Μπουρσέλης.