Στο κρητικό ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής ο ΠΟΑ «καιγόταν» για τη νίκη και ο Κισσαμικός έπαιζε για την αξιοπρέπειά του.

Το τελικό 1-1 άφησε με πίκρα τους φιλοξενούμενους, που θέλουν νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στους Τράχωνες για να παραμείνουν στην κατηγορία.

«Πρωταγωνιστής» του ματς ο δυνατός αέρας, που «έδωσε» από ένα ημίχρονο σε κάθε ομάδα. Η «ιστορία» του ματς «γράφτηκε» με… γκολ από τα αδέρφια Γιακουμάκη. Ο Πέτρος με άνοιξε το σκορ στο 21’ και ο Μύρως… άθελά του ισοφάρισε για τον Κισσαμικό στο 59’. Ο Π. Γιακουμάκης είχε και δοκάρι στο 34’.

Φάσεις-γκολ
6’ Σέντρα του Πασιαλή, ο Κ. Βρετός διώχνει προ του Εσόνο και ο επερχόμενος Χατζηλιόντας κάνει το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.
9’ Σουτ του Μποτωνάκη άουτ.
13’ Ο Π. Γιακουμάκης κέρδισε τη μπάλα από τον Μποτωνάκη και σούταρε, με τον Λαζαρίδη να μπλοκάρει.
20’ Κόρνερ του Καρυωτάκη, ο Π. Γιακουμάκης κάνει το γύρισμα προς την εστία και ο Κουμπρόγλου στη γραμμή απομακρύνει.
21’ ΓΚΟΛ: Ο Π. Γιακουμάκης από πλάγια θέση με σουτ κάνει το σκορ 0-1.
33’ Ο Αραβιάκης εκτελεί φάουλ από το χώρο του κέντρου και με τον αέρα η μπάλα παίρνει επικίνδυνη τροχιά, με τον Λαζαρίδη να διώχνει σε κόρνερ.
34’ Κόρνερ του Φραγκιαδάκη ο Αραβιάκης βρίσκει τη μπάλα και ο Π. Γιακουμάκης.
38’ Σουτ του Μ. Γιακουμάκη μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Λαζαρίδης.
43’ Φάουλ του Π. Γιακουμάκη μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.
54’ Δυνατό σουτ του Μποτωνάκη ελάχιστα έξω από την εστία η μπάλα.
59’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Χατζηλιόντα, ο Μ. Γιακουμάκης προσπαθεί να διώξει αλλά θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).
70’ Ο Στεφανίδης πασάρει στον Μποτωνάκη, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
81’ Σέντρα του Εσόνο, ο Στεφανίδης στρώνει τη μπάλα στον Ενγκουέμ, το σουτ του οποίου φεύγει λίγο έξω από την εστία.
87’ Εκτέλεση φάουλ του Χατζηλιόντα ο Συνάνης αποκρούει σε κόρνερ.
88’ Φάουλ του Χατζηλιόντα ο Συνάνης αποκρούει δύσκολα.
90+2\’ Πέσιμο στην περιοχή του Π. Γιακουμάκη και διαμαρτυρίες για πέναλτι.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Σαββόγλου-Πρέντζας (Δυτ. Αττικής)

Κίτρινες: Λαζαρίδης (34’), Μποτωνάκης (60’), Ενγκουέμ (73’)

Π.Γ.Σ. Κισσαμικός: Λαζαρίδης, Κόντη, Εσόνο, Χολέβας, Καρβουνιάρης, Ενγκουέμ, Κουμπρόγλου, Μποτωνάκης (75’ Ψαράκης), Πασιαλής (84’ Τσικουδάκης), Χατζηλιόντας, Στεφανίδης.

Π.Ο. Ατσαλένιου: Συνάνης, Κ. Βρετός, Πρωτογεράκης, Πετράκης, Αραβιάκης, Μ. Γιακουμάκης, Φραγκιαδάκης (84’ Καλομοίρης), Χαλκιαδάκης, Π. Γιακουμάκης, Μπουτσάκης (66’ Πλουσής), Καρυωτάκης (81’ Παπαδομιχελάκης).