Ένα \”φτηνό\” γκολ του Ανιέτε στο 44\’ έδωσε μια νίκη ανόδου στη Νίκη Βόλου (0-1), απέναντι στον Α.Ο. Χανιά και έφερε απογοήτευση στους γηπεδούχους, που ελπίζουν ακόμα όμως έστω για την 3η θέση.
Ο ΑΟΧ μπορεί να μην μπήκε καλά στο παιχνίδι αλλά όσο περνούσε η ώρα δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Αποστολίδη. Το γκολ δεν ήρθε όμως και αντίθετα ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ανιέτε με σουτ \”ξεγέλασε\” τον Θεοδωρόπουλο, σημειώνοντας το μοναδικό γκολ του ματς.
Στην επανάληψη ο ΑΟΧ πίεσε, η Νίκη Βόλου αρκέστηκε στο να κάνει καθυστερήσεις, με τους παίκτες της να είναι συνεχώς κάτω και έτσι \”ροκανίστηκε\” ο χρόνος χωρίς να έρθει το πολυπόθητο γκολ για το συγκρότημα του Μουράτ Σεροπιάν.

Τα παλικάρια του \”Σέρο\” πάλεψαν έστω και με παίκτη λιγότερο από το 83\’ (κόκκινη σε Μπουντόπουλο) για την ισοφάριση, αλλά δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους.
Τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμα, με \”3×3\” στη συνέχεια το όνειρο μπορεί να πάρει \”σάρκα και οστά\”.

Φάσεις-γκολ

8’ Ο Τζιώρας γύρισε τη μπάλα στον Πινιέιρο, το σουτ του οποίου πέρασε αρκετά έξω από την εστία του Θεοδωρόπουλου.
11\’ Μπαλιά του Παπατζίκου στην πλάτη της άμυνας, ο Μαραγκουδάκης όμως πλάσαρε αδύναμα και ο Αποστολίδης μπλόκαρε.
14’ Εκτέλεση φάουλ του Βασιλόγιαννη, ο Μανωλάς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από την εστία του Αποστολίδη.
15’ Ο Γκούμας πάσαρε στον Πάγκαλο κι αυτός στον Μαραγκουδάκη, που έκανε το πλασέ από τα όρια της περιοχής, με τον Αποστολίδη να μπλοκάρει σταθερά.
21’ Κόρνερ του Ανιέτε, κεφαλιά του Γκότοβου άουτ.
36’ Καλή στιγμή για τον ΑΟΧ. Σέντρα του Πάγκαλου, ο Μαραγκουδάκης δεν βρήκε τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα και ο Σοϊλέδης έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.
40’ Ο Μαραγκουδάκης έστρωσε στον επερχόμενο Γκούμα, το δυνατό σουτ του οποίου κατέληξε άουτ.
43’ Σουτ του Ανιέτε, βάζει την κόντρα ο Πιθαρούλης και ο Θεοδωρόπουλος μπλοκάρει εύκολα.

44’ ΓΚΟΛ: Σουτ του Ανιέτε, ο Θεοδωρόπουλος έδειχνε να ελέγχει την πορεία της μπάλας, η οποία προσέκρουσε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του και κατέληξε στα δίχτυα (0-1).

47’ Σέντρα Βασιλόγιαννη, κεφαλιά του Μαραγκουδάκη, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Αποστολίδης.
48’ Σουτ του Μανουσάκη στην «αγκαλιά» του Θεοδωρόπουλου.
54’ Ο Ζουλιώτης σεντράρει για τον Τζιώρα, που «στρώνει» τη μπάλα στον Ανιέτε, το δυνατό σουτ του οποίου από κοντά φεύγει ψηλά άουτ.
57’ Σουτ του Πάγκαλου αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.
68’ Σουτ του Μπουντόπουλου μπλόκαρε με δυσκολία και δεύτερη προσπάθεια ο Αποστολίδης.
80’ Σέντρα Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Λουκίνα άουτ.
83’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Παππάς αποβάλλει τον Μπουντόπουλο για φάουλ στον Μπιτσάκο.
88’ Σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Λουκίνας κατέβασε με το στήθος τη μπάλα, ο Μαραγκουδάκης σούταρε και η μπάλα κόντραρε για να καταλήξει κόρνερ.
90+4\’ ΚΟΚΚΙΝΗ: 2η κίτρινη στον Ανιέτε.
90+7\’ Φάουλ του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Παπατζίκου μπλοκάρει ο Αποστολίδης.

Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)
Βοηθοί: Γρεβένης (Χαλκιδικής)-Απτόσογλου (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Κίτρινες: Ανιέτε (58’), Μαραγκουδάκης (69’), Μπιτσάκος (73’), Τζιώρας (77’), Μπακάλης (90+2’), Ανιέτε (90+4’)
Κόκκινες: Μπουντόπουλος (63’), Ανιέτε (90+4’)
Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Παπατζίκος, Πιθαρούλης, Μανωλάς, Πότσι, Γκούμας (75’ Λουκίνας), Βασιλόγιαννης, Κοσταντίνοφ (63’ Κοσταντίνοφ), Πάγκαλος, Μαραγκουδάκης.
Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Γκότοβος, Ρεπετσάς, Πινιέιρο, Σουλίδης (62’ Ισαάκ), Ανιέτε, Τζιώρας (86’ Ρονκάτο), Μπιτσάκος, Μανουσάκης (78’ Μπακάλης).