Σε αγωνιστική κρίση δείχνει να βρίσκεται το Ρέθυμνο Aegean, το οποίο στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος της Α2 Μπάσκετ υπέστη την τρίτη διαδοχική του ήττα με 82-80 από τον Ερμή Λαγκαδά. Πλέον τα πράγματα γίνονται δύσκολα όσον αφορά την άνοδο, αφού οι Ίκαροι Σερρών μετά το «διπλό» στο Λαύριο «έπιασαν» στην δεύτερη θέση τον ΑΓΟΡ.

Μπορεί βέβαια οι «κυανόλευκοι» να έχουν το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας αλλά από εδώ και πέρα τα λάθη… απαγορεύονται. Για να μην εξαρτάται από άλλα αποτελέσματα η ομάδα του Στέργιου Κουφού θέλει 3/3 νίκες μέχρι το φινάλε για να πάρει αυτή το… εισιτήριο για τα μεγάλα… σαλόνια του Μπάσκετ.

Όσον αφορά το παιχνίδι στον Λαγκαδά το Ρέθυμνο βρέθηκε από το ξεκίνημα πίσω στο σκορ και αντί να πλησιάζει τον αντίπαλο της, βρέθηκε πίσω και με 17 πόντους με την λήξη του ημιχρόνου. Το 49-32 στο 20’ μαρτυρούσε την κακή εικόν των φιλοξενούμενων, με τον Ερμή από την άλλη να «καίγεται» για τη νίκη για διαφορετικό λόγο και να το δείχνει μέσα στο παρκέ.
Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου στην ουσία με επιμέρους σκορ 17-17 η διαφορά παρέμεινε στους… 17 (66-49).
Εκεί που έδειξαν να αφυπνίζονται οι πάικτες της ρεθυμνιώτικης ομάδας ήταν στην τελευταία περίοδο όπου πήγαν να κάνουν μία επική ανατροπή αλλά δεν τα κατάφεραν.
Το τελικό 82-80 υπέρ της ομάδας από την Θεσσαλονίκη έφερε προβληματισμό στο Ρέθυμνο αλλά πλέον υπάρχουν τρεις «τελικοί» όπου πρέπει να τα δώσει όλα η ομάδα για να βρεθεί στην Α1.

Ερμής Λαγκαδά - Ρέθυμνο 82-80