Ο Δοντσίδης "λύτρωσε" στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων τον Μινώταυρο, "σώζοντας" τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), απέναντι στην Αναγέννηση Ιεράπετρας.

Οι πρωταθλητές Χανίων, σε συνδυασμό και με το 1-1 στο Άρης Ρεθύμνου-Ζαρός, διατηρήθηκαν στην κορυφή, μαζί με την ομάδα του Ηρακλειου, ενώ αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για τους φιλοξενούμενους, που έφυγαν από το γήπεδο με πολλά παράπονα για τη διαιτησία.

Ο Μινώταυρος "άγγιξε" το γκολ στο 10', με τον Περαθωράκη να "σημαδεύει" το δοκάρι, ενώ η Αναγεννηση πήρε... κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Χατζάκη στο 69'.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση με ανορθόδοξο τρόπο, αλλά τελικά "λυτρώθηκαν" στα... χασομέρια της αναμέτρησης με τον Δοντσίδη να σκοράρει με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Καλέλλη.

Φάσεις-γκολ
2' Κόρνερ του Περαθωράκη κεφαλιά του Νταγκουνάκη άουτ.
10' Γύρισμα του Νταγκουνάκη σουτ του Περδικάκη στο κάθετο δοκάρι η μπάλα.
20' Κόρνερ του Κουτούζου, ο Κουγιουμουτζάκης μόνος μες την περιοχή στέλνει με σουτ τη μπάλα ψηλά άουτ.
30' Στο έδαφος ο Παϋσανίδης υπό την πίεση του Γκούντελου, "φωνές" για πέναλτι από πλευράς φιλοξενούμενων.
37' Σέντρα του Περαθωράκη, γυριστό του Περδικάκη άουτ.
56' Σέντρα του Καλαϊτζάκη κεφαλιά του Περδικάκη άουτ.
65' Σουτ του Ξαγοράρη μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Γκολέμης.
68' Ατομική ενέργεια του Μάκο και γύρισμα στον Ξαγοράρη, το σουτ του οποίου αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γκολέμης.
69' ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μάκο, κεφαλιά του Χατζάκη και 0-1.
78' Κόρνερ του Καλέλλη, ο Περδικάκης βρίσκει τη μπάλα και ο Κουφής διώχνει στη γραμμή.
85' Κόρνερ του Καλαϊτζάκη, σουτ του Σαριδακη έξω από την περιοχή αποκρούει ο Ταρτάλας.
87' Φάουλ του Δοντσίδη από πλάγια θέση, αποκρούει ο Ταρτάλας.
90+3' Ατομική ενέργεια του Μάκο, που περνάει όποιον βρίσκει αλλά πλασάρει άουτ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 0-2.
90+5' ΓΚΟΛ: Φάουλ του Καλέλλη κεφαλιά του Δοντσίδη και 1-1!

Μινώταυρος (Γιάννης Μαρκάκης): Γκολέμης, Γκούντελος, Ν. Μαρκάκης (65' Μπασιαδάκης), Πατεράκης (71' Καλέλλης), Δοντσίδης, Περδικάκης, Περαθωράκης, Καλαιτζάκης, Κελαϊδής (54' Σαριδάκης), Σύρμος, Νταγκουνάκης.

Αναγέννηση Ιεράπετρας (Νίκος Δεδελετάκης): Χ. Ταρτάλας, Γ. Χρυσοφάκης, Κουφής, Ντέντζα, Χατζάκης, Κουτούζος, Παϋσανίδης, Κουγιουμουτζάκης, Δεδελετάκης (90+1' Κ. Λαμπράκης), Ξαγοράρης, Κ. Λαμπράκης (33' λ.τρ. Μάκο).