Το… ταξίδι συνεχίζεται. \”Είμαστε ακόμα ζωντανοί\” τραγουδάνε από το Σάββατο (24/05) στον Α.Ο. Χανιά.
Με μια εμφατική νίκη στο Αιγίνιο, με 3-0 επί του Αιγινιακού, τα παλικάρια του Μουράτ Σεροπιάν μπορούν να κάνουν ακόμα όνειρα για άνοδο στη Super League, έστω κι αν στον δρόμο τους βρεθεί η Skoda Ξάνθη.
Το \”δώρο\” για τον ΑΟΧ ήρθε από την Κέρκυρα, η οποία παρότι με παίκτη λιγότερο, πήρε τη νίκη με 2-1 επί του Ηρακλή Ψαχνών με \”βολίδα\” του Κόντου στην εκπνοή των καθυστερήσεων!
Όσον αφορά την αναμέτρηση στο Αιγίνιο ο ΑΟΧ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 22\’ με τον Μαραγκουδάκη και αν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να είχε \”καθαρίσει\” από το πρώτο μέρος το ματς.
Στην επανάληψη ο Αιγινιακός πίεσε και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Ρίζου, που για τρίτο συνολικά ματς φέτος που υπερασπίστηκε την εστία κράτησε το \”μηδέν\”, χωρίς όμως να φτάσει στην ισοφάριση.
Στο φινάλε με δύο γκολ από Σκάρο (88\’) και Λουκίνα (90+2\’) ο ΑΟΧ έφτασε σε θριαμβευτική νίκη, όντας πλέον μόλις η δεύτερη ομάδα που \”αλώνει\” το Αιγίνιο.

Φάσεις-γκολ

10’ Σουτ του Μαραγκουδάκη μπλοκάρει ο Τόλιος.
14’ Φάουλ του Βαλλιάνου κεφαλιά του Παπατζίκου άουτ.

22’ ΓΚΟΛ: Ο Μαραγκουδάκης με σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ για τον Α.Ο. Χανιά (0-1)

36’ Ζήτησε πέναλτι ο ΑΟΧ
37’ Κόρνερ του Βαλλιάνου, κεφαλιά του Παπατζίκου στο οριζόντιο δοκάρι!
41’ Σέντρα του Παγώνη κεφαλιά του Μαραγκουδάκη άουτ.
43’ Καλή στιγμή για τον Αιγινιακό, με το σουτ του Μπελόν να καταλήγει άουτ.
49’ Σουτ του Ζούρκου μπλόκαρε σταθερά ο Ρίζος.
53’ Μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, με τον Βασιλόγιαννη να σουτάρει και τον Τόλιο να κάνει σπουδαία επέμβαση.
69’ Ατομική ενέργεια και σουτ του Κωνσταντινίδη μπλοκάρει ο Ρίζος.
75’ Μπαλιά του Κοσταντίνοφ, σουτ του Βαλλιάνου μπλόκαρε ο Τόλιος.
81’ Ο Κουτσοσπύρος πλασάρει η μπάλα κοντράρει στον Χατζηισαΐα και καταλήγει κόρνερ. Από το κόρνερ ο Λιόλιος πιο ψηλά απ’ όλους πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.
83’ Γύρισμα του Βασιλόγιαννη στον ξεμαρκάριστο Μαραγκουδάκη, το πλασέ του οποίου μπλοκάρει ο Τόλιος.
87’ Δυνατό σουτ του Σκάρου αποκρούει ο Τόλιος.

88’ ΓΚΟΛ: Ιδανική σέντρα Μαραγκουδάκη, κεφαλιά του Σκάρου και 0-2.
90+2’ ΓΚΟΛ: Ο Λουκίνας με ιδανικό σουτ διαμορφώνει το τελικό 0-3.

Αιγινιακός (Γιώργος Λιόλιος): Τόλιος, Σαμαράς (46’ Χατζής), Λιόλιος, Γεωργίου (46’ Γιαζιτζόγλου), Κωνσταντινίδης, Ζούρκος, Λαζαρίδης, Πέντα, Μανζάνο, Μπελόν (55’ Γκέσιος), Κουτσοσπύρος.

Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Ρίζος, Παγώνης, Παπατζίκος, Χατζηισαΐας, Καμπλιώνης, Γκούμας, Τσατσαρής, Βασιλόγιαννης (89’ Λουκίνας), Βαλλιάνος (77’ Σκάρος), Πάγκαλος (70’ Κοσταντίνοφ), Μαραγκουδάκης.