Ο Α.Ο. Χανιά ήταν καλύτερος, το άξιζε, αλλά δεν τα κατάφερε.
Το (άδικο) 0-0 στα Περιβόλια κρατάει τον ΑΟΧ και τη νέα χρονιά στη Football League.
Το όμορφο ταξίδι για φέτος ολοκληρώθηκε και η συνέχεια θα δοθεί λίγους μήνες αργότερα.
Αυτή η ομάδα δεν σηκώνει… δάκρυα και στεναχώρια, παρά μόνο περηφάνια και χειροκροτήματα.
Έτσι ακριβώς την αποχαιρέτισε και ο κόσμος των Χανίων στο τελευταίο ματς κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου του… Μπέου και του \”αποθεωτικού\” ποδοσφαίρου του Παντελή.

Ένας ΑΟΧ αποφασισμένος για τη νίκη μπήκε στο κατάμεστο γήπεδο των Περιβολίων και στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε κάλλιστα να είχε διαφορά ασφαλείας, αφού σπατάλησε πολλές ευκαιρίες.

Στην επανάληψη το ματς δεν είχε τον ίδιο ρυθμό λόγω και των πολλών αδικαιολόγητων καθυστερήσεων από πλευράς των φιλοξενούμενων, που τελικά πήραν αυτό που ήθελαν.

Με το… βαμβάκι \”έσφαξε\” τον ΑΟΧ ο Κορίνθιος Δασκαλόπουλος, που ήρθε μάλλον… δασκαλεμένος στα Χανιά!

Φάσεις-γκολ
4’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΧ. Εκτέλεση φάουλ του Βαλλιάνου, η μπάλα έφτασε στον Χατζηισαΐα που πλάσαρε από κοντά, με τον Γκίτκο να κάνει σπουδαία επέμβαση.
11’ Κάθετη μπαλιά του Ρόκα στην πλάτη της άμυνας για τον Ιωάννου, το σουτ του οποίου φεύγει ψηλά πάνω από την εστία του Ρίζου.
24’ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΧ! Σέντρα του Μανωλά, κεφαλιά του Παπατζίκου, ο Πάγκαλος μόνος μέσα στην περιοχή σούταρε και ο Γιαλούσης έσωσε στη γραμμή με το κεφάλι, αφού η μπάλα χτύπησε στο πρόσωπό του!
31’ Νέα καλή ευκαιρία για τον ΑΟΧ. Φάουλ του Βαλλιάνου κεφαλιά του Χατζηισαΐα άουτ.
32’ Σέντρα του Πάγκαλου, κεφαλιά του Βαλλιάνου μπλοκάρει ο Γκίτκος.
33’ Ακόμα μία φορά ο ΑΟΧ… αγγίζει το γκολ. Ο Βασιλόγιαννης ταλαιπωρεί τον Κατσιαρό και σεντράρει για τον Πάγκαλο, που σουτάρει στην κίνηση, στέλνοντας μπάλα άουτ.
36’ Σέντρα του Πάγκαλου, κεφαλιά του Μαραγκουδάκη μπλοκάρει εύκολα ο Γκίτκος.
41’ Φάουλ του Κατσιαρού, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά με τον αέρα και ο Ρίζος διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
45’ Πάσα του Νικολιά στον Πινδώνη, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
57’ Σε αντεπίθεση του Ολ. Βόλου ο Νικολιάς κάνει το σουτ και ο Ρίζος μπλοκάρει εύκολα.
64’ Ο Πάγκαλος κάνει τη μπαλιά στον Κοσταντίνοφ, που δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Γκίτκο, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.
76’ Κόρνερ του Κοσταντίνοφ κεφαλιά του Χατζηισαΐα άουτ.
78’ Από σέντρα του Γκούμα, σουτ στην κίνηση του Παπατζίκου άουτ, στη μεγαλύτερη ευκαιρία του ΑΟΧ στο δεύτερο ημίχρονο.
90+1\’ Ο Κατσίκης πασάρει στον Μπρέσκα το σουτ του οποίου σταματάει ο Παπατζίκος με εξαιρετικό τάκλιν.

Διαιτητής: Δασκαλόπουλος (Κορινθίας)
Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορινθίας)-Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Παναγιωτόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες: Παγώνης (6’), Μελίσσης (19’), Κατσιαρός (50’), Ζέρης (74’), Πάγκαλος (80’), Γκίτκος (81’), Καμπλιώνης (88’-από τον πάγκο), Ρίζος (90+5’), Γιαλούσης (90+7’),

Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Ρίζος, Παγώνης, Παπατζίκος, Χατζηισαΐας, Μανωλάς, Γκούμας (85’ Μέλο), Πότσι, Βασιλόγιαννης (74’ Λουκίνας), Βαλλιάνος (63’ Κοσταντίνοφ), Πάγκαλος, Μαραγκουδάκης.

Ολυμπιακός Βόλου (Νίκος Παντελής): Γκίτκος, Γιαλούσης, Μελίσσης, Πινδώνης, Κατσιαρός, Ζέρης, Ρόκας, Νικολιάς (87’ Μπρέσκα), Κολημήτρας, Γκούρμα (79’ Κατσίκης), Ιωάννου (90+5’ Ντινόπουλος).

Για το φωτορεπορτάζ του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.