Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκαν και φέτος από τον ΑΟ Κύδων, την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης και την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων οι αγώνες στίβου «Μάχη της Κρήτης». Οι αγώνες πέρα από το ήταν στο πλαίσιο των αθλητικών διοργανώσεων για τον εορτασμό της 70ης επετείου της Μάχης της Κρήτης, ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του ήρωα Σμηναγού Κώστα Ηλιάκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων σε κάθε κατηγορία:

100μ Ανδρών (Άνεμος +0.4) : Σφακιανάκης Μανόλης (ΕΑΡ) 11.20, Ριζάϊ Ταό (ΑΟ Λασηθίου) 11.27, Μαρματάκης Βασίλης (Βενιζέλος) 11.78

400μ Ανδρών : Σφακιανάκης Μανόλης (ΕΑΡ) 49.48, Δαβράδος Σπύρος (ΑΟ Λασηθίου) 51.60, Χαβάκης Αντώνης (ΑΟ Λασηθίου) 52.40

Ύψος Ανδρών : Βερυκάκης Αντώνης (Βενιζέλος) 1.65, Βουρδουμπάς Περικλής (Βενιζέλος) 1.60, Σκουλουδάκης Χρήστος 1.55

Μήκος Ανδρών: Μιχαλέλης Δημήτριος (Βενιζέλος) 6.94, Κονταράκης Ευάγγελος (Βενιζέλος) 6.28, Κανιαδάκης Γεώργιος (Βενιζέλος) 4.97

100μ Γυναικών (Άνεμος +1.3): Παϊζάκη Κυριακή (ΑΟ Κύδων) 12.78, Ροκάκη Κατερίνα (Βενιζέλος) 13.17, Καραϊτσάκη Μαρία (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου) 13.89

Ύψος Γυναικών: Ανδρουλιδάκη Ειρήνη (Βενιζέλος) 1.45, Δημητρακοπούλου Χαρά (Βενιζέλος) 1.35

Μήκος Γυναικών: Αρναντωνάκη Ιωάννα (Βενιζέλος) 5.04, Χαντζή Έφη (Βενιζέλος) 4.85, Σούσκα Αθηνά (Βενιζέλος) 4.70

Ακόντιο Γυναικών: Μπομπολάκη Αργυρώ (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) 25.12

Σφυροβολία Παίδων: Μεγκλέμπεη Ιβάν (Κύδων) 63.59, Σφιγκάκης Τηλέμαχος (Βενιζέλος) 58.95, Αγγελάκης Χρήστος (Βενιζέλος) 58.54

Δισκοβολία Παίδων: Κατσανεβάκης Άρης (Βενιζέλος) 41.90, Πλιτσώβ Δημήτριος (Κύδων) 39.10, Ρήγας Κυριάκος (Κύδων) 31.04

Ακόντιο Παίδων: Πισκοπάκης Ιωάννης (ΟΚΑ Αρκάδι) 51.12, Μούργκου Κωνσταντίνος (Κύδων) 47.30, Τσιραντωνάκης Ανδρέας (Βενιζέλος) 45.25

3000μ Κορασιδων: Μανδραμπατζάκη Έλλη (Κύδων) 11.46.6

80μ ΠΠΑ΄: Βογιατζάκης Γιώργος (Κύδων) 9.5, Κανιαδάκης Γεώργιος (Βενιζέλος) 10.9

150μ ΠΠΑ΄: Βογιατζάκης Γεώργιος (Κύδων) 18.14, Προχοζάεφ Θέοδωρος (Βενιζέλος) 19.87, Βόρφη Μιγκέλ (Κύδων) 22.09

300μ ΠΠΑ΄: Βογιατζάκης Γιώργος (Κύδων) 39.82, Αργυρουδάκης Στέλιος (Βενιζέλος) 39.84, Καρυμπίδης Δημήτριος (Κύδων) 42.67

600μ ΠΠΑ΄: Καρυμπίδης Δημήτριος (Κύδων) 1.38.2, Καλυβρετάκης Χρήστος (Βενιζέλος) 1.42.4

Σφαιροβολία ΠΠΑ΄: Γαλανάκης Αθανάσιος (Κύδων) 13.35, Σωτηριάδης Νίκος (Κύδων) 12.85, Παπαδουλάκης Ελευθέριος (Κύδων) 10.79

Δισκοβολία ΠΠΑ΄: Στρατουδάκης Θεόδωρος (Βενιζέλος) 49.47, Γαλανάκης Θανάσης (Κύδων) 48.36, Σωτηριάδης Νίκος (Κύδων) 46.44

Ακόντιο ΠΠΑ΄: Μαρκετάκης Γιώργος (Βενιζέλος) 39.85, Παπαδουλάκης Ελευθέριος (Κύδων) 29.88, Γαλανάκης Μανούσος (Κύδων) 28.14

Σφυροβολία ΠΠΑ΄: Χριστινάκης Γιάννης (Βενιζέλος) 52.50, Βεργεράκης Αντώνιος (Βενιζέλος) 48.90, Μπολάκης Πέτρος (Βενζέλος) 46.60

80μ ΠΚΑ΄: Τερεζάκη Αναστασία (Βενιζέλος) 11.2, Μπολανάκη Τάνια (Κύδων) 11.2

150μ ΠΚΑ΄: Λυράκη Ηλιάννα (ΑΟ Λασηθίου) 20.02, Νταγκουνάκη Μαρία (Βεν ιζέλος) 21.12, Τερεζάκη Αναστασία (Βενιζέλος) 21.44

300μ ΠΚΑ΄: Μπιτζανάκη Ανδριάνα (Κύδων) 46.50, Γναφάκη Δήμητρα (Κύδων) 47.07, Μπαλαντινάκη Ελευθερία (Κύδων) 49.74

1000μ ΠΚΑ΄: Θωμαδάκη Μαρία (Κύδων) 3.32.8, Νικολακάκη Καλλιόπη (ΑΟ Κισσάμου) 3.44.1, Πενταράκη Μυρτώ (Κύδων) 4.00.0

Σφυροβολία ΠΚΑ΄: Κρηικάκη Αθηνά (Κύδων) 32.10, Γλακουσάκη Κατερίνα (Βενιζέλος) 31.20, Δασκαλογιάννη Γεωργία (Βενιζέλος) 29.56

60μ ΠΠΒ΄: Αλεξίου Πολυχρόνης (Κύδων) 8.2, Μπαλλα Ερτουγκελ (Βενιζέλος) 8.4, Σαριδάκης Γεώργιος (ΑΟ Κισσάμου) 8.6

1000μ ΠΠΒ΄: Πάνας Βίκτωρ (Βενιζέλος) 3.19.9, Μαργαριτάκης Ιάκωβος (ΑΟ Κισάμου) 3.43.4

Σφαιροβολία ΠΠΒ΄: Κοντεκάκης Θρόδωρος (Κύδων) 13.60, Γαλανάκης Ειρηναίος (Κύδων) 8.89, Πίτκα Γεώργιος (Κύδων) 8.74

Μπαλάκι ΠΠΒ΄: Γαλανάκης Ειρηναίος (Κύδων) 52.79, Φεζγκα Χρήστος (Κύδων) 52.24, Λαμπάκης Παναγιώτης (Βενιζέλος) 49.75

60μ ΠΚ Β΄: Νταγκουνάκη Μαρία (Βενιζέλος) 8.2, Σούσκα Αθηνά (Βενιζέλος) 8.4, Κουμπιάδη Μαρία (Κύδων) 8.9, Κτενιαδάκη Αφροδίτη (Κύδων) 8.9

Μπαλάκι ΠΚΒ΄: Βερυκάκη Εμμανουέλλα (Κύδων) 40.70, Μαζανάκη Μαρία (Κύδων) 34.57, Μυλωνάκη Αργυρώ (ΑΟ Κισσάμου) 30.50.

 

Λευτέρης Αντωνακάκης