Πρώτος αγώνας για τη φάση των «16», πρώτη παράταση στο Μουντιάλ, καθώς Βραζιλία και Χιλή έμειναν στο 1-1 μετά τα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη διοργανώτρια «σελεσάο», που προηγήθηκε στο 18\’ με τον Νταβίντ Λουίζ, όμως ο Αλέξις Σάντσες στο 32\’ πλάσαρε ιδανικά τον Ζούλιο Σέζαρ και έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Το σκορ δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά, με τους Βραζιλιάνους πάντως να διαμαρτύρονται για ακυρωθέν γκολ του Χουλκ στο β\’ ημίχρονο (κοντρόλαρε την μπάλα με το χέρι, πριν σκοράρει).

18\’: 1-0 για τη Βραζιλία με τον Νταβίντ Λουίζ

32\’: 1-1 για τη Χιλή με τον Αλέξις Σάντσες

Μετά και τα 30 λεπτά της παράτασης, χωρίς γκολ, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Η αναμέτρηση διεξάγεται στο χωρητικότητας 58.170 θεατών «Mineirao stadium» του Μπέλο Οριζόντε, με διαιτητή τον Αγγλο Χάουαρντ Γουέμπ.

Τα ζευγάρια στα προημιτελικά

Βραζιλία ή Χιλή – Κολομβία ή Ουρουγουάη (04/7, 23:00)
Γαλλία ή Νιγηρία – Γερμανία ή Αλγερία (04/7, 19:00)
Ολλανδία ή Μεξικό – Κόστα Ρίκα ή Ελλάδα (05/7, 19:00)
Αργεντινή ή Ελβετία – Βέλγιο ή ΗΠΑ (05/7, 23:00)

Στα ημιτελικά (08/7 και 09/7, 23:00) θα διασταυρωθούν οι νικητές των δύο πρώτων και δύο τελευταίων ζευγαριών, προτού οι θριαμβευτές αυτών παλέψουν για την κούπα του Παγκοσμίου Κυπέλλου στις 13 Ιουλίου (22:00) στο Ρίο Ντε Τζανέιρο.