Στις 9 Ιουλίου είναι προγραμματισμένο το 7ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης δικηγορικών συλλόγων, το οποίο διοργανώνει στις εγκαταστάσεις του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας ο Δικηγορικός Σύλλογος Πειραιά.

Είναι ένα πρωτάθλημα που συνεχώς αναπτύσσεται και στο οποίο συμμετέχουν κάθε χρόνο εκατοντάδες δικηγόροι από όλη την Ελλάδα, αλλά και από την Κύπρο.

Πολυνίκης του θεσμού είναι η ομάδα "Αριστοτέλης" του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης, που μετράει πέντε κατακτήσεις, ενώ το 2012 το τρόπαιο είχε πάρει η ομάδα του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών.

Στο πρωτάθλημα η Κρήτη θα έχει εκπροσώπηση, αφού συμμετέχουν οι Δικηγορικοί Σύλλογοι Χανίων και Ηρακλείου.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος όμιλος
"Αριστοτέλης" (Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης)
Ρόδος
Λευκωσία
"Νόμος" (Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης)

2ος όμιλος
Αθήνα
Θέμις (Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης)
Λάρνακα-Αμμόχωστος
Χανιά

3ος όμιλος
Σέρρες
Χαλκιδική
Πειραιάς
Κόρινθος

4ος όμιλος
Λεμεσός 
Βέροια
Ηράκλειο 
Πάτρα

Το πρόγραμμα
Τετάρτη 9 Ιουλίου
14.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Λεμεσός – Πάτρα
14.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Ρόδος - Λευκωσία
16.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Σέρρες – Κόρινθος
16.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Αθήνα – Χανιά
18.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Βέροια – Ηράκλειο
18.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Θέμις - Λάρνακα/Αμμόχωστος
20.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Πειραιάς - Χαλκιδική
20.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Αριστοτέλης – Νόμος 

Πέμπτη 10 Ιουλίου
14.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Θέμις – Χανιά 
14.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Βέροια – Πάτρα
16.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Αριστοτέλης – Λευκωσία 
16.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Χαλκιδική – Κόρινθος 
18.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Ρόδος – Νόμος 
18.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Αθήνα – Λάρνακα/Αμμόχωστος 
20.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Λεμεσός – Ηράκλειο 
20.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Σέρρες – Πειραιάς 

Παρασκευή 11 Ιουλίου
10.00 – Δ.Σ.Π. – Συνδιάσκεψη Πρωταθλήματος
13.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Αριστοτέλης –Ρόδος 
13.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Λευκωσία – Νόμος
15.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Λεμεσός – Βέροια
15.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Ηράκλειο – Πάτρα 
17.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Λάρνακα/Αμμόχωστος – Χανιά
17.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Αθήνα – Θέμις 
19.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Α: Πειραιάς – Κόρινθος 
19.00 – Σ.Ε.Φ./Αιθ. Β: Σέρρες – Χαλκιδική 
21.30 – Ιστιοπλοΐκός Όμιλος Πειραιά – Δεξίωση Πρωταθλήματος

Σάββατο 12 Ιουλίου
10.00 – Σ.Ε.Φ/Αρένα: Αγ. Κατ/ξης /Θέσεις 15-16
12.00 – Σ.Ε.Φ/Αρένα: Αγ. Κατ/ξης/Θέσεις 13-14
14.00 – Σ.Ε.Φ/Αρένα: Αγ. Κατ/ξης/Θέσεις 11-12
16.00 – Σ.Ε.Φ/Αρένα: Αγ. Κατ/ξης/Θέσεις 9-10
18.00 – Σ.Ε.Φ/Αρένα: Α’ Ημιτελικός
20.00 – Σ.Ε.Φ/Αρένα: Β’ Ημιτελικός

Κυριακή 13 Ιουλίου
10.00 – Σ.Ε.Φ/Αρένα: Αγ. Κατ/ξης /Θέσεις 7-8
12.00 – Σ.Ε.Φ/Αρένα: Αγ. Κατ/ξης/Θέσεις 5-6
14.00 – Σ.Ε.Φ/Αρένα: Μικρός Τελικός/Θέσεις 3-4
16.00 – Σ.Ε.Φ/Αρένα: Μεγάλος Τελικός/Θέσεις 1-2
18.00 – Απονομή Επάθλων