Μετά την κατάκτηση της 1ης θέσης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών ο Γυμναστικός Σύλλογος \”Ελευθέριος Βενιζέλος\”, κατέλαβε την πρωτιά στη γενική κατάταξη και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α\’, που διεξήχθη στο Λουτράκι Κορινθίας.

Η σχετική ενημέρωση:

Συνεχίζοντας την παράδοση των τελευταίων χρόνων, ο Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος είχε εξαιρετική παρουσία στο νότιο όμιλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Στίβου Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α΄, που διεξήχθη στο Λουτράκι Κορινθίας, κατακτώντας φέτος την 1η θέση στη γενική κατάταξη, την 1η θέση στα αγόρια και την 5η στα κορίτσια, με συνολικό απολογισμό 3 χρυσά, 2 αργυρά και 4 χάλκινα μετάλλια.  Η επιτυχία αυτή ακολούθησε τη κατάκτηση της 1ης θέσης στην Ελλάδα στο φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών, πριν από 20 μέρες στα Τρίκαλα.

Οι επιτυχίες που κατέκτησε ο Σύλλογος, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στους αγώνες, αποδεικνύουν την ποιοτική δουλειά που γίνεται στις μικρές ηλικίες, από την Ακαδημία, μέχρι το Προαγωνιστικό τμήμα.  Από τους αθλητές και αθλήτριες που ξεχώρισαν και ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας χρυσό μετάλλιο,  ήταν η Κασσωτάκη Μυρτώ, με 3.66μ. στο επί κοντώ, επίδοση που ήταν νέο παγκρήτιο ρεκόρ (το προηγούμενο κατείχε η αθλήτρια του Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλου Χρυσή Καλατζάκη), η Λιναράκη Εύα, με 19.65 στα 150μ. και ο Σουραηλίδης Κώστας, με 50.87μ. στη σφυροβολία.

Ασημένια μετάλλια έφεραν στο Σύλλογο στη σφυροβολία ο Φραντζεσκάκης Χρήστος με 49.80μ. και η Δημάδη Δήμητρα, με 45.35μ.   Επίσης, χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν τα αγόρια της σκυταλοδρομίας 4Χ300μ. με 37.62  (Τζανάκης, Τζουγκαράκης, Μουντής, Σκουλούδης), η Αγγελάκη Άννα στη σφυροβολία με 40.47μ., ο Δημάδης Στέλιος στη δισκοβολία με 44.85μ. και η Κασσωτάκη Μυρτώ στο άλμα εις ύψος, με 1.60μ.

Από τις υπόλοιπες παρουσίες αθλητών και αθλητριών του Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος, ξεχώρισαν:  4η θέση Τρουλάκη Μαρία-Μαρίνα  (σφυροβολία  39.90μ.), 5η θέση Παπαδάκης Γιώργος  (σφυροβολία 45.08μ.), 5η θέση Σκυταλοδρομία 4Χ300μ. (Τζουγκαράκης, Χειλαδάκης, Μαρολαχάκης, Φασαράκης, 2.36.64), 5η θέση Μουσουράκη Κατερίνα  (300μ.  44.43), 6η θέση Ζιώγας Νίκος  (σφυροβολία  45.01μ.), 6η θέση Αλεξιάδης Φώτης (1.000μ.  2.51.82), 7η  θέση Ντουσάκης Γιώργος (σφυροβολία  40.70μ.), 7η  θέση Τσαντάκης Απόστολος  (άλμα εις ύψος  1.60μ.), 8η θέση Μιχελιουδάκης Κων/νος  (σφυροβολία  39.35μ.), 8η θέση Ανδρουλάκη Ευαγγελία  (σφαιροβολία  9.49μ.), 9η θέση Κρεμλίδη Αλεξάνδρα  (επί κοντώ  2.60μ.), 11η θέση Βεργανελάκη Ραίσα  (επί κοντώ  2.50μ.) και 12η θέση σκυταλοδρομία 4Χ80μ.  (Κρεμλίδη, Μουσουράκη, Στεφανογιάννη, Λιναράκη, 42.72).  Για μια ακόμη χρονιά, τις εντυπώσεις έκλεψε η ομάδα σφυροβολίας του Κωστή Παπαμαρκάκη, η οποία στο τελικό του αγωνίσματος κατέκτησε την 1η, 2η, 5η, 6η, 7η, 8η και 10η θέση!

Όσον αφορά την τελική βαθμολογία, ο Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος ήταν πρώτος και στη γενική κατάταξη με 203,5 βαθμούς και φυσικά πρώτος επαρχιακός σύλλογος.  Αναλυτικότερα, στους ΠΠΑ΄ βαθμολογήθηκαν συνολικά 65 σωματεία στίβου του Νότου και ο σύλλογος ήταν 1ος με 116,5 βαθμούς, ενώ στις ΠΚΑ΄ βαθμολογήθηκαν 75 σωματεία και ο σύλλογος κατέλαβε την 5η θέση με 87 βαθμούς.