Δύο Χανιώτικα σωματεία βρέθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Παίδων-Κορασίδων.

Ο Γ.Σ. "Ελευθέριος Βενιζέλος" κατέλαβε την πρωτιά στις κορασίδες, με τον Α.Ο. Κύδων να ακολουθεί στην 2η θέση. Ο "Ελ. Βενιζέλος" μάλιστα τερμάτισε στην 3η θέση στους Παίδες και ήταν το πρώτο επαρχιακό σωματείο και στις δύο κατηγορίες. 

Η ενημέρωση του "Ελ. Βενιζέλου" για τις επιτυχίες των αθλητών του:

«Με θρίαμβο του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος τόσο στις κορασίδες όσο και στην γενική βαθμολογία τέλειωσε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Π/Κ που έγινε το Σαββατοκύριακο στο Εθνικό Στάδιο Αλκαζάρ στην Λάρισα (12-13 Ιουλίου 2014) με χαρακτηριστικό την μεγάλη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών που έφτασε και ξεπέρασε τους 1000, συνεχίζοντας έτσι τις επιτυχίες του χανιώτκου σωματείου σε μια ακόμη κατηγορία στο αντίστοιχο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Ο Χανιώτικος σύλλογος επικράτησε στην βαθμολογία των κορασίδων με 107β όπου ήταν και πρώτο επαρχιακό σωματείο και τρίτος στην βαθμολογία των παίδων με 92β έναντι 127β του ΣΑΚ Αθηνών και 102β της Κηφισιάς. Εκτός όμως από τις πρώτες θέσεις στις βαθμολογίες και την γενική συγκομιδή των 199 βαθμών, κάτι που επιτυγχάνεται πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα είχαμε και την κατάκτηση 10 μεταλλίων  (5 χρυσά, 1 αργυρό και 4 χάλκινα) ενώ είχαμε και πολλές αλλά και καλές θέσεις στους τελικούς των αγωνισμάτων

Χρυσά μετάλλια κατέκτησαν:

Ο Κυριάκος Κολομβάκης στο άλμα επί κοντώ με 4.80μ που αποτελεί ισοφάριση του ατομικού του ρεκόρ αφού μοιράστηκε την πρώτη θέση του βάθρου με τον συναθλητή του Γ.Τριανταφύλλου του ΑΣ Ρήγας Θεσσαλονίκης όπως τους επιτρέπει τώρα πια ο κανονισμός μτά την περσινή τροποποίησή του χωρίς να ταλαιπωρεί τους αθλητές σε αγώνα μπαράζ (εφ όσον βέβαια, συμφωνήσουν και οι δύο)

Η Μαρία Φακιδάρη στα 100μ με 12.03 που επίσης είναι ατομικό ρεκόρ και μάλιστα είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα από κορασίδα αθλήτρια. Μάλιστα όπως παρατήρησε ο στατιστικός στίβου Νίκος Νταρής που είχε την εκφώνηση των αγώνων οι τρείς καλύτερες επιδόσεις όλων των εποχών στα 100μ κορασίδων έχουν γίνει από αθλήτριες της Κρήτης. (Μπελιμπασάκη 12.00, Φακιδάρη 12.03 και Βασαρμίδου 12.06) Το βιβλίο του Νίκου Νταρή – Η χρυσή βίβλος του Αθλητισμού στην Ελλάδα που διατίθετο στους αγώνες είχε τεράστια επιτυχία.

Η Βασιλική Γουνάκη στα 2000μ στήπλ κορασίδων με 7.14.20 που πλησίασε το παγκρήτιο ρεκόρ της Γεροντή (7.12.34) και σημείωσε την 4η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα ενώ ήταν επίσης 4η και στα 3000μ κορασίδων με 10.45.96, μια ανάσα από το μετάλλιο.

Η ομάδα 4Χ100μ κορασίδων με τις Ιωάννα Αρναντωνάκη, Αθηνά Κακατσάκη, Ιωάννα Μουσουράκη, Μαρία Φακιδάρη με 49.24 μετά από φανταστική κούρσα της τελευταίας που πήρε τέταρτη την σκυτάλη και κέρδισε όλες τις αντιπάλους της.

Η Μυρτώ Κασσωτάκη στο επί κοντώ κορασίδων με 3.60μ που αν και Παγκορασίδα κέρδισε όλες τις μεγαλύτερες αντιπάλους της . Στο ίδιο αγώνισμα 8η ήταν η Ραφαέλα Ανδρεάκη με νέο ατομικό ρεκόρ 3.00μ

Αργυρά μετάλλια κατέκτησαν

Ο Γιάννης Γουμενάκης στην σφυροβολία με 66.99μ όπου ο 2ος ο 3ος ο 5ος ο 6ος ο 8ος και ο 9ος (6 στους 9) ήταν αθλητές του Κώστα Παπαμαρκάκη.

Χάλκινα Μετάλλια κατέκτησαν

Ο Γιάννης Αναστασάκης στο ίδιο αγώνισμα με 64.90μ

Η Νικολέτα Κορωναίου στην δισκοβολία κορασίδων με 37.70μ που ήταν κοντά τόσο στην 2η θέση αλλά ακόμα και στην πρώτη και θα κατάφερνε να πάρει μετάλλιο άλλου χρώματος αν δεν αντιμετώπιζε ένα μικρό πρόβλημα υγείας κατά την διάρκεια του αγώνα

Καλή παρουσία ακόμα είχαν ο Λευτέρης Γουμενάκης στην σφυροβολία 5ος με 60.86μ, ο Αντώνης Βεργεράκης 6ος στο ίδιο αγώνισμα με 57.45μ και ο Γιάννης Χριστινάκης με ΄55.70μ ενώ στην δωδεκάδα του τελικού ήταν και ο Στέλιος Παπαδόπουλος 9ος με 55.10μ

Στην δισκοβολία κορασίδων η Κωνσταντίνα Σπανουδάκη ήταν 6η με 36.40μ ενώ στον προκριματικό έμεινε η Ιωάννα Καστρινάκη με 28.86 (19η)

Στην σφαιροβολία Παίδων πολύ καλή εμφάνιση από τον Λευτέρη Βουρλάκη 8ος με 15.05μ νέο ατομικό ρεκόρ. (11ος στον προκριματικό με 14.18μ)

Στην δισκοβολία ο Γιάννης Γουμενάκης παρά το ατύχημά του στον πρωϊνό προκριματικό κατάφερε να κερδίσει την 9η θέση ρίχνοντας 43.76μ

Στην σκυταλοδρομία 4Χ400μ παίδων η ομάδα του ΓΣ ελευθέριος Βενιζέλος ήταν 5η με τους Μανόλη Σκουλούση, Γιάννη Τσοντάκη, Βίκτωρα Πάνα και Γιώργο Κανιαδάκη με 3.30.12 (5η στην 3η σειρά)

Στους προκριματικούς

Στην δισκοβολία παίδων 14ος ο Λευτέρης Βουρλάκης με 40.95, 15ος ο Γιώργος Στρατουδάκης με 40.88μ ενώ χρειαζόταν επίδοση πάνω από 42μ για να περάσουν όπως πέτυχε ο Γιάννης Γουμενάκης με 42.11μ που πέρασε 12ος στον τελικό αντιματωπίζοντας και ένα ατύχημα με ένα «ιπτάμενο» δίσκο κάποιου απρόσεκτου συναθλητή του.

Στο επί κοντώ παίδων ο Κυριάκος Κολομβάκης με 4.10μ προκρίθηκε κάτι που δεν κατάφερε ο Παύλος Μαραγκάκης 15ος με 3.50μ (χρειαζόταν 3.70μ)

Στο άλμα σε ύψος κορασίδων η Μυρτώ Κασσωτάκη κατάφερε να περάσει στον τελικό με 1.50μ με την 1η προσπάθεια αλλά δεν κατάφερε το απόγευμα να αγωνιστεί αφού ταλαιπωρούνταν από πόνους στην πλάτη μετά την προσπάθεια της προγηούμενης ημέρας στο επί κοντώ. Το 1.50μ με την 1η που θα έδινε θέση στον τελικό δεν κατάφερε να περάσει η Ειρήνη Ανδρουλιδάκη που έμεινε 19η με 1.45μ

Στην Σφυροβολία η Γωγώ Δασκαλογιάννη με 56.52μ κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο και εξασφάλισε εκτός από τα μόρια για την εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο και μια θέση στην εθνική ομάδα για την διεθνή συνάντηση Ελλάς Κύπρος 30-31 Ιουλίου. Η ίδια στην δισκοβολία δεν πέρασε στον τελικό αν και έκανε ατομικό ρεκόρ με 28,01μ.

Στον τελικό προκρίθηκε με την 3η καλύτερη επίδοση (53.46μ) κάτι που δεν κατάφεραν τόσο η Δήμητρα Δημάδη (13η με 43.76μ) όσο και η Άννα Αγγελάκη 19η με 39.58μ.

Στο άλμα επί κοντώ κορασίδων η Μυρτώ Κασσωτάκη πέρασε στον τελικό με 3.00μ πως και  η Ραφαέλα Ανδρεάκη με 2.90μ νέο ατομικό ρεκόρ η οποία στον τελικό το βελτίωσε για άλλη μια φορά με 3.00μ κερδίζοντας την 8η θέση και αρκετούς βαθμούς για το σύλλογο χρήσιμους στην κατάκτηση της 1ης θέσης.

Στο τριπλούν κορασίδων η Χαρά Δημητρακοπούλου πήδησε 10.71μ με +1.20μ άνεμο και ήταν 17η ενώ χρειαζόταν 11.15μ για να περάσει στον τελικό.

Στα 400μ ο Μανώλης Σκουλούδης ήταν 6ος στην σειρά του με 53.38 και 17ος στην συνολική κατάταξη.

Στα 200μ κορασίδων η Ιωάννα Μουσουράκη ήταν 4η στην σειρά της (1η) με 26.70 και 18η στην γενική κατάταξη.

Τέλος ο Αλέξανδρος Νικολακάκης δεν κατάφερε να είναι στην αποστολή εξ αιτίας ενός τραυματισμού που είχε τις τελευταίες μέρες.

Ευχαριστίες 

Ο ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος θα ήθελε να ευχαριστήσει τους χορηγούς μετακινήσεων ΑΝΕΚ Lines και το ΚΤΕΛ Χανίων για την στήριξη ενώ στην αποστολή μετείχαν οι προπονητές Γιώεγος Μήλιος, Κώστας Παπαμαρκάκης, Γιώργος Σταμπολάκης, Γιώργος Καλαϊτζίδης, Θρασύβουλος Κυριακουλάκης, Βαγγέλης Ασσαριωτάκης και ο γραμματέας του συλλόγου Χριστόφορος Ανδρουλιδάκης.

Συγχαρητήρια σε Κύδωνα 

Τέλος θα ήθελε να συγχαρεί τον ΑΟ Κύδωνα Χανίων για την δεύτερη θέση στην κατάταξη των κορασίδων και τις επιτυχίες των αθλητών και αθλητριών του φέρνοντας έτσι για πρώτη φορά στην κορυφή της κατηγορίας κορασίδων τα δύο χανιώτικα σωματεία.  

Οι επιτυχίες των αθλητών του Κύδωνα

Ακοντισμός παίδων: 1ος Ειρηναίος Γαλανάκης 61.45, 3ος Γιάννης-Κάρολος Σταυρίδης 60.09, 10ος Κριστιάνο Φέζγκα (49.56)
800μ κορασίδων: 1η Κατερίνα Δόβρου 2.19.42
1500μ κορασίδων: 1η Κατερίνα Δόβρου  4.52.48
4Χ400μ κορασίδων: 2ος ΑΟ Κύδων 4.02.96
400μ κορασίδων: 3η Δήμητρα Γναφάκη  57.81, 4η Αθανασιάδου Ιωάννα 57.86
Ακοντισμός κορασίδων: 5η Εμμανουέλα Βερυκάκη (43.22-με 46.00 στον προκριματικό, επίδοση που θα της έδινε μετάλλιο)

Για φωτογραφίες πατήστε ΕΔΩ.

Οι επιλογές για τη συνάντηση Παίδων-Κορασίδων, Ελλάς-Κύπρος:

Με αρκετούς αθλητές από τα Χανιώτικα σωματεία θα πραγματοποιηθεί στη Λευκωσία 30-31 Ιουλίου η συνάντηση Παίδων-Κορασίδων, Ελλάς-Κύπρος. Πρόκειται για το καθιερωμένο ραντεβού των νεαρών αθλητών των δύο χωρών.

Αναλυτικά η αποστολή της Ελλάδας:

Παίδες
100 μ. Αναστάσιος Λυρής (ΑΣ Θησέας), Γιώργος Μόσχος (ΓΣ Κηφισιάς)
200 μ.: Γιώργος Μόσχος (ΓΣ Κηφισιάς), Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη)
400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη), Ηλίας Καρασάββας (ΓΣ Λιβυκός)
800 μ.: Κυριάκος Σκάρπας (ΓΑΣ Χολαργού), Γιώργος- Μιχάλης Τασσής (ΑΕΚ)
1.500 μ.: Γιώργος- Μιχάλης Τασσής (ΑΕΚ), Βαγγέλης Μυλωνάς (Παλαιού Φαλήρου)
3.000 μ.: Βαγγέλης Μυλωνάς (Παλαιού Φαλήρου), Κωνσταντίνος – Ραφαήλ Παρασκευόπουλος (ΓΣ Σέρρες 93)
110 μ. εμπ.: Πέτρος Καραβέτης (ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης), Αναστάσιος Λυρής (ΑΣ ΘΗΣΕΑΣ),
400 μ. εμπ.: Ηλίας Καρασάββας (ΓΣ Λιβυκός), Γιώργος  Καλογεράκης (ΟΦΗ)
2.000 μ. στιπλ: Κωνσταντίνος – Ραφαήλ Παρασκευόπουλος (ΓΣ Σέρρες 93), Θεμιστοκλής Μήλας (ΓΣ Νίκη Βύρωνα)
Μήκος: Αντώνης Στυλιανίδης (ΜΑΣ Αετός), Παναγιώτης Γούλας (ΑΟ Μαγνησίας)
Υψος: Θοδωρής Αλεξιάδης (ΓΣ Κηφισιάς), Μέρλος Αντώνης (ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου)
Τριπλούν: Δημήτρης Μανοπώλης (Κερκυραικός), Παναγιώτης Γούλας (ΑΟ Μαγνησίας)
Επί κοντώ: Μανώλης Καραλής (ΓΣ Κηφισιάς), Δημήτρης Καραγιάννης (ΠΓΣ)
Σφαιροβολία: Ιωάννης Σαριέβ (ΑΣ Κένταυρος), Χρήστος- Μάριος Ζαρκάδας  (ΓΣ Βόλου)
Δισκοβολία: Χρήστος- Μάριος Ζαρκάδας  (ΓΣ Βόλου), Θοδωρής Βινατσέλας (ΓΣ Αρκαδίας)
Ακοντισμός: Ειρηναίος Γαλανάκης (ΑΟ Κύδων), Ιωάννης- Κάρολος Σταυρίδης (ΑΟ Κύδων)
Σφυροβολία: Γιάννης Αναστασάκης (Ελευθέριος Β.), Θοδωρής Βινατσέλας (ΓΣ Αρκαδίας)

Κορασίδες
100 μ.: Ολυμπία Μπέκου- Φέρρες (Βεργίνα), Πολυξένη Συμμεωνίδου (ΑΟ Βουλιαγμένης)
200 μ.: Ολυμπία Μπέκου- Φέρρες (Βεργίνα), Πολυξένη Συμμεωνίδου (ΑΟ Βουλιαγμένης)
400 μ.: Βαρβάρα Γρίλλου (ΓΣ Κερατσινίου), Μαρία Μαρή (ΑΟ Λασιθίου)
800μ.: Βασιλική Ζωγράφου (ΓΣ Γρεβενών), Ιωάννα Τζαβέλα (Ερμής Σχηματαρίου)
1.500 μ.: Ιωάννα – Φωτεινή Τριανταφύλλη (ΣΑΚΑ), Ιωάννα Τζαβέλα (Ερμής Σχηματαρίου)
3.000 μ.: Ευαγγελία Παπαγιαννοπούλου (ΠΓΣ), Βασιλεία Γουνάκη (Ελ. Βενιζέλος)
100 μ. εμπ.: Βασιλική Σάββα  (ΓΣ Σέρρες 93), Ολυμπία Καραγιάννη (ΜΕΑΣ Τρίτων)
400 μ. εμπ.: Ολυμπία Καραγιάννη (ΜΕΑΣ Τρίτων), Μαρία Μαρή (ΑΟ Λασιθίου)
2.000 μ. στιπλ: Βασιλεία Γουνάκη (Ελ. Βενιζέλος), Ευαγγελία Παπαγιαννοπούλου (ΠΓΣ)
Μήκος: Ευαγγελία Ισπικούδη (Ηρακλής), Ελένη Κουτσαλιάρη (ΓΣ Γρεβενών)
Υψος: Αλκιστη Βαγγέλη (ΓΣ Αστέρας 90), Μυρτώ Κασσωτάκη (Ελ. Βενιζέλος)
Τριπλούν: Νεφέλη Παναγιωτοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς), : Ευαγγελία Ισπικούδη (Ηρακλής)
Επί κοντώ: Μυρτώ Κασσωτάκη (Ελ. Βενιζέλος), Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης)
Σφαιροβολία: Σοφία Καισίδου (ΓΕ Νάουσας), Ελένη Μπουκουβάλα (ΑΓΣΙ)
Δισκοβολία: Νικολέτα Κορωναίου (Ελ. Βενιζέλος), Σοφία Καισίδου (ΓΕ Νάουσας)
Ακοντισμός: Θεοδώρα Αραμπατζή (ΓΣ Σέρρες 93), Ελένη Μπουκουβάλα (ΑΓΣΙ)
Σφυροβολία: Ραφαηλία Γρηγοριάδου (ΑΙΟΛΟΣ Μακεδονίας), Γεωργία Δασκαλογιάννη (Ελευθέριος Β.)