Με 40 μετάλλια στις αποσκευές της γύρισε στα Χανιά η αποστολή της ομάδας τεχνικής κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, που συμμετείχε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα (17-20 Ιουλίου) στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης.

Η ενημέρωση του ΝΟΧ:

Την 4η θέση ανάμεσα σε 29 σωματεία που έλαβαν μέρος, κατέλαβε ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης το οποίο διεξήχθη από την Πέμπτη 17 έως και την Κυριακή 20 Ιουλίου στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης.

Η χανιώτικη ομάδα η οποία συμμετείχε με πολλές και μεγάλες απουσίες κατάφερε έτσι να έχει μία αρκετά επιτυχημένη παρουσία επιβεβαιώνοντας για πολλοστή φορά πως συγκαταλέγεται ανάμεσα στις κορυφαίες στη χώρα. Τα δεκάδες νεαρά δε παιδιά που αγωνίστηκαν, έδειξαν ένα πολύ υψηλό αγωνιστικό επίπεδο και το μέλλον τους προδιαγράφεται λαμπρό.

Πιο συγκεκριμένα, η συγκομιδή του Ν.Ο.Χ. σε μετάλλια, ανήλθε στα 40 εκ των οποίων τα 15 ήταν χρυσά, τα 12 ασημένια και τα 13 χάλκινα και τα οποία κατέταξαν τον Όμιλο στην 4η θέση με σύνολο βαθμών 296,5.



Σύμφωνα με τον Ηλία Καλαμαρίδη, προπονητή του Ν.Ο. Χανίων: «Η ομάδα μας είναι ικανοποιημένη με τα αποτελέσματα τα οποία είχε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Αν ληφθεί υπόψη ότι οι μεγάλοι μας αθλητές, σε επίπεδο Ανδρών, δεν πήραν μέρος και γενικώς πως είχαμε απουσίες που οφείλονται σε οικονομικούς λόγους, καταφέραμε να τερματίσουμε στην 4η θέση της γενικής κατάταξης η οποία είναι καλύτερη από πέρσι. Υπό άλλες προϋποθέσεις θα ήταν δυνατόν ακόμα και να στεφθούμε πρωταθλητές. Αυτό που έχει σημασία για μας είναι ότι αυτές οι σημαντικές επιδόσεις των παιδιών, οι επιτυχίες που είχαν, μας δίνουν τη δυνατότητα να δημιουργήσουμε μία ακόμα πιο ισχυρή ομάδα στο μέλλον».

Από οργανωτικής πλευράς, το Πανελλήνιο πρωτάθλημα της Θεσσαλονίκης ήταν από τα καλύτερα που έχουν διοργανωθεί μέχρι στιγμής, κάτι που μαρτυρά και ο όγκος των (29) σωματείων, καθώς επίσης και οι 400 σχεδόν αθλητές και αθλήτριες που πήραν μέρος. Όσον αφορά δε την πρωταθλήτρια ομάδα, αναδείχτηκαν τα "Δελφίνια" Περιστερίου.

Τέλος, ο Ναυτικός Όμιλος αξίζει να σημειωθεί πως ήταν 4ος στη γενική κατάταξη των Γυναικών με 433,5 βαθμούς και 7ος στην αντίστοιχη των Ανδρών με 137 βαθμούς.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα είχαν ως εξής:

 

50μ. επιφάνεια

Εφήβων

2η θέση Βασίλης Σαλεβουράκης  00:17.64

Παίδων

13 Γιώργος Φραδελάκης 00:22.90

14 Μανώλης Σπανουδάκης 00:22.92

15 Γιάννης Παπασταματάκης 00:23.07

Παμπαίδων Β

12 Αστέριος Κούτρης 00:27.55

14 Διονύσης Ψαρομήλιγκας 00:30.08

Προαγωνιστική Αγόρια

5 Ανδρέας Κελαϊδής 00:29.11

6 Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 00:29.45

9 Παντελεήμων Χίνος 00:30.39

13 Ιάσων Χίνος 00:33.54

Νεανίδων

4 Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:21.30

9 Αριάδνη Δουλαβέρη 00:22.66

11 Ιωάννα Παπαγεωργίου 00:23.03

17 Βαρβάρα Μποφίλη 00:24.82

Κορασίδων

7 Νικολέτα Κρητικάκη 00:23.24

12 Κατερίνα Σπυριδάκη 00:24.81

17 Κωνσταντίνα-Μαρία Βαρουξάκη 00:27.21

Παγκορασίδων Α

2 Ευαγγελία Ριτζάκη 00:22.66

6 Αθηνά Σαλεβουράκη 00:26.38

9 Λευκοθέα Βαρβέρη 00:27.81

11 Ναυσικά Βαρδαλάκη 00:28.82

Παγκορασίδων Β

5 Μαρία Λαμπαρδάκη 00:23.12

Προαγωνιστική Κορίτσια

1 Κατερίνα Κατερινάκη 00:24.41

9 Ειρήνη Φραγκιαδάκη 00:32.21

 

100μ. επιφάνεια

Εφήβων

3 Βασίλης Σαλεβουράκης 00:39.55

Παίδων

14 Μανώλης Σπανουδάκης 00:51.15

Παμπαίδων Α

10 Γιώργος Ανδρεάδης 01:00.52

Παμπαίδων Β

9 Αστέριος Κούτρης 01:03.10

11 Διονύσης Ψαρομήλιγκας 01:08.70

Προαγωνιστική Αγόρια

5 Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 01:08.42

Νεανίδων

4 Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:45.09

10 Αριάδνη Δουλαβέρη 00:48.61

Κορασίδων

6 Νικολέτα Κρητικάκη 00:51.48

14 Κατερίνα Σπυριδάκη 00:55.33

Παγκορασίδων Α

7 Ευαγγελία Ριτζάκη 00:51.59

11 Αθηνά Σαλεβουράκη 00:59.52

13 Λευκοθέα Βαρβέρη 01:03.61

14 Ναυσικά Βαρδαλάκη 01:08.23

Προαγωνιστική Κορίτσια

2 Κατερίνα Κατερινάκη 00:56.47

 

200μ. επιφάνεια

Παμπαίδων Α

10 Γιώργος Ανδρεάδης 02:19.43

Προαγωνιστική Αγόρια

5 Παντελεήμων Χίνος 02:35.18

Γυναικών

4 Κατερίνα Καλαμαρίδη 01:42.61

Νεανίδων

5 Αριάδνη Δουλαβέρη 01:48.62

Κορασίδων

20 Κατερίνα Σπυριδάκη 02:06.47

Παγκορασίδων Α

10 Ναυσικά Βαρδαλάκη 02:35.87

Προαγωνιστική Κορίτσια

4 Κατερίνα Κατερινάκη 02:07.77

 

400μ. επιφάνεια

Γυναικών

3 Κατερίνα Καλαμαρίδη 03:37.20

Κορασίδων

17 Ελένη Δημητριάδη 04:30.50

18 Κατερίνα Σπυριδάκη 04:33.51

 

800μ. επιφάνεια

Γυναικών

1 Κατερίνα Καλαμαρίδη 07:25.89

 

1500μ. επιφάνεια

Γυναικών

1 Κατερίνα Καλαμαρίδη 14:24.69

 

50μ. διπλά πέδιλα

Εφήβων

2 Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 00:21.63

Παίδων

2 Θοδωρής Παπαδόπουλος 00:22.26

Παμπαίδων Α

11 Γιώργος Ανδρεάδης 00:29.26

Παμπαίδων Β

3 Αστέριος Κούτρης 00:26.75 

13 Διονύσης Ψαρομήλιγκας 00:31.37

Προαγωνιστική Αγόρια

6 Ανδρέας Κελαϊδής 00:31.38

9 Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 00:32.73

10 Παντελεήμων Χίνος 00:33.46

13 Ιάσων Χίνος 00:35.64

Νεανίδων

1 Ροζάννα Λαμπαρδάκη 00:23.40

12 Βαρβάρα Μποφίλη 00:26.72

Κορασίδων

1 Αργυρή-Μαρία Κότσαρη 00:24.30

11 Κωνσταντίνα-Μαρία Βαρουξάκη 00:30.14

Παγκορασίδων Α

5 Ναυσικά Βαρδαλάκη 00:28.31

Παγκορασίδων Β

2 Μαρία Λαμπαρδάκη 00:26.48

Προαγωνιστική Κορίτσια

1 Κατερίνα Κατερινάκη 00:27.61

3 Ειρήνη Φραγκιαδάκη 00:30.40

 

100μ. διπλά πέδιλα

Εφήβων

2 Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 00:47.12

Παίδων

3 Θοδωρής Παπαδόπουλος 00:51.33

10 Γιώργος Φραδελάκης 01:00.76

Παμπαίδων Β

5 Αστέριος Κούτρης 01:01.27

15 Διονύσης Ψαρομήλιγκας 01:11.23

Προαγωνιστική Αγόρια

6 Παντελεήμων Χίνος 01:15.80

8 Ιάσων Χίνος 01:18.54

Νεανίδων

1 Ροζάννα Λαμπαρδάκη 00:50.93

10 Βαρβάρα Μποφίλη 00:56.45

Κορασίδων

3 Αργυρή-Μαρία Κότσαρη 00:54.33

5 Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 00:56.13

Παγκορασίδων Β

2 Μαρία Λαμπαρδάκη 00:57.40

Προαγωνιστική Κορίτσια

2 Ειρήνη Φραγκιαδάκη 01:06.87

 

200μ. διπλά πέδιλα 
Εφήβων

1 Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 01:43.30

Παίδων

3 Θοδωρής Παπαδόπουλος 01:53.20

Προαγωνιστική Αγόρια

3 Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 02:45.42

4 Ιάσων Χίνος 02:49.57

Νεανίδων

1 Ροζάννα Λαμπαρδάκη 01:53.87

8 Βαρβάρα Μποφίλη 02:03.77

Κορασιδων

4 Αργυρή-Μαρία Κότσαρη 02:00.99

5 Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 02:04.53

Προαγωνιστική Κορίτσια

1 Ειρήνη Φραγκιαδάκη 02:30.24

 

100μ. Υ/Β

Εφήβων

1 Βασίλης Σαλεβουράκης 00:36.98

Παίδων

4 Γιάννης Παπασταματάκης 00:47.74

8 Μανώλης Σπανουδάκης 00:54.59

Παμπαίδων Α

3 Γιώργος Ανδρεάδης 01:06.43

Νεανίδων

4 Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:43.94

6 Ιωάννα Παπαγεωργίου 00:47.64

Κορασίδων

4 Νικολέτα Κρητικάκη 00:50.20

9 Ελένη Δημητριάδη 00:54.71

Παγκορασίδων Α

2 Ευαγγελία Ριτζάκη 00:53.36

5 Αθηνά Σαλεβουράκη 01:05.27

Παγκορασίδων Β

1 Μαρία Λαμπαρδάκη 00:52.73

 

400μ. Υ/Β

Παίδων

3 Γιάννης Παπασταματάκης 04:00.06

Νεανίδων

3 Ιωάννα Παπαγεωργίου 03:47.98

Κορασίδων

6 Ελένη Δημητριάδη 04:26.33

 

50μ. άπνου

Εφήβων

1 Βασίλης Σαλεβουράκης 00:16.46

2 Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 00:17.03

Παίδων

8 Γιώργος Φραδελάκης 00:20.59

9 Μανώλης Σπανουδάκης 00:20.78

10 Θοδωρής Παπαδόπουλος 00:21.44

11 Γιάννης Παπασταματάκης 00:21.55

Νεανίδων

2 Ροζάννα Λαμπαρδάκη 00:18.22

6 Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 00:19.38

9 Αριάδνη Δουλαβέρη 00:20.20

13 Ιωάννα Παπαγεωργίου 00:21.15

Κορασίδων

3 Αργυρή-Μαρία Κότσαρη 00:20.12

6 Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 00:20.82

7 Νικολέτα Κρητικάκη 00:21.50

15 Ελένη Δημητριάδη 00:24.49
Παγκορασίδων Α

3 Ευαγγελία Ριτζάκη 00:21.84

8 Αθηνά Σαλεβουράκη 00:24.34

 

4x100μ. επιφάνεια

Εφήβων

6 Βασίλης Σαλεβουράκης, Γιάννης Παπασταματάκης, Γιώργος Φραδελάκης, Αλέξανδρος Πιταροκοίλης 03:01.45

Παίδων

5 Γιάννης Παπασταματάκης, Μανώλης Σπανουδάκης, Γιώργος Φραδελάκης, Θοδωρής Παπαδόπουλος 03:25.66 

Γυναικών

1 Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου, Ροζάννα Λαμπαρδάκη, Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη, Κατερίνα Καλαμαρίδη 02:58.33

Νεανίδων

5 Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη, Αριάδνη Δουλαβέρη, Ιωάννα Παπαγεωργίου, Ροζάννα Λαμπαρδάκη 03:05.91

Κορασίδων

5 Νικολέτα Κρητικάκη, Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη, Αργυρή-Μαρία Κότσαρη, Ευαγγελία Ριτζάκη 03:24.44

Παγκορασίδων Α

4 Μαρία Λαμπαρδάκη, Αθηνά Σαλεβουράκη, Λευκοθέα Βαρβέρη, Ευαγγελία Ριτζάκη 03:46.11

 

4x200μ. επιφάνεια

Εφήβων

7 Αλέξανδρος Πιταροκοίλης, Γιάννης Παπασταματάκης, Γιώργος Φραδελάκης, Βασίλης Σαλεβουράκης 07:19.97  

Παίδων

4 Γιάννης Παπασταματάκης, Μανώλης Σπανουδάκης, Γιώργος Φραδελάκης, Θοδωρής Παπαδόπουλος 07:46.84

Γυναικών

1 Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου, Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη, Ροζάννα Λαμπαρδάκη,

Κατερίνα Καλαμαρίδη 06:43.54

Νεανίδων

6 Ροζάννα Λαμπαρδάκη, Ιωάννα Παπαγεωργίου, Αριάδνη Δουλαβέρη, Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκ 07:07.94

Κορασίδων

6 Ευαγγελία Ριτζάκη, Νικολέτα Κρητικάκη, Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη, Αργυρή-Μαρία Κότσαρη 08:03.44

Παγκορασίδων Α

4 Μαρία Λαμπαρδάκη, Αθηνά Σαλεβουράκη, Λευκοθέα Βαρβέρη, Ευαγγελία Ριτζάκη 08:34.60