Πιο έτοιμος για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος έδειξε ο Πλατανιάς στην "πρόβα τζενεράλε" με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Οι "ερυθρόλευκοι" του Γιάννη Χριστόπουλου με έξυπνη τακτική κατάφεραν να παρουσιάσουν πολύ καλή εικόνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της φιλικής αναμέτρησης, που ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα (0-0).

Παρά το γεγονός ότι απουσίαζαν αρκετοί παίκτες ο Πλατανιάς ήταν πιο απειλητικός από τον ΟΦΗ, που είχε μοναδική αξιόλογη φάση το δοκάρι του Περογαμβράκη.

Η Χανιώτικη ομάδα δικαιούται να "φωνάζει" για το ακυρωθέν γκολ του Γουνδουλάκη, αφού από την τηλεοπτική μετάδοση δεν φάνηκε να ήταν εκτεθειμένος ο αρχηγός του Πλατανιά στη φάση του 34'.

Ο ΟΦΗ που επίσης είχε βασικές απουσίες είχε κάποια καλά διαστήματα στο παιχνίδι αλλά και πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων.

Οι φάσεις
21' Σουτ του Μπεριάν ψηλά άουτ.
27' Αδύναμο σουτ του Τσουράκη άουτ.
29' Φάουλ του Μενδρινού κεφαλιά του Μαχαμάτ, η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Αντελέγιε που ήταν πολύ κοντά στον παίκτη του Πλατανιά και στη συνέχεια ο Μπανανά στέλνει τη μπάλα άουτ.
33' Σέντρα του Τσουράκη για τον Αποστολόπουλο, το σουτ του οποίου κοντράρει σε αμυντικούς και καταλήγει κόρνερ.
34' Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μενδρινού στον Γουνδουλάκη που πλασάρει σωστά τον Λόρια, αλλά ο α' βοηθός Νικολακάκης λανθασμένα σηκώνει τη σημαία του για οφσάιντ, ακυρώνοντας το γκολ.
38' Ιδανική μπαλιά του Πετρόπουλου στην πλάτη της άμυνας του Πλατανιά για τον Περογαμβράκη, που πλασάρει τον Περιστερίδη, αλλά το κάθετο δοκάρι του... στερεί το γκολ.
40' Κεφαλιά του Μπεριάν για τον Τόρες, που βγαίνει μόνος απέναντι από τον Λόρια και προσπαθεί να τον αποφύγει, με τον Γεωργιανό γκολκίπερ να κόβει σωτήρια με το πόδι. Στη συνέχεια της φάσης ο Τόρες πάσαρε στον Τσουράκη, που "έσπασε" τη μπάλα για τον επερχόμενο Γουνδουλάκη, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ.
44' Φάουλ του Μενδρινού ο Αγκιλέρα από κοντά δεν βρίσκει στόχο.
70' Σουτ του Μακρή άουτ.
81' Χαμένη διπλή ευκαιρία με τον Λαμπρόπουλο για τον ΟΦΗ, το πρώτο σουτ κόντραρε σε αμυντικό και το δεύτερο πέρασε άουτ.
87' Δυνατό σουτ του Μπανούση ο Κοκκαλάς μπλόκαρε.

Ο.Φ.Η. (Τζενάρο Γκατούζο): Λόρια (46′ Δασκαλάκης), Τριποτσέρης, Αντελέγιε, Μπανούσης, Μονιάκης (46′ Λαμπρόπουλος), Πετρόπουλος, Ραζάκ (74′ Κάλαϊτζιτς), Μεϊτέ (75′ Φαζός), Περογαμβράκης (46′ Κουτσιανικούλης), Στάθης (88′ Μαραθιανός), Μακρής.

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Περιστερίδης (79′ Κοκκαλάς), Αποστολόπουλος, Ζαραδούκας, Αγκιλέρα (75′ Ιτούα), Μπανανά, Μαχαμάτ, Μενδρινός, Τσουράκης (79′ Φιγκέιρα), Τόρες (79′ Ναζλίδης), Γουνδουλάκης (79′ Τέτε), Μπεριάν (57′ Δημήτρης).