Το καλύτερο δώρο πήρε το Ρέθυμνο Aegean από τη Νήαρ Ηστ και πλέον έβαλε πλώρη για την Α1. Εδώ που έφτασε το πράγμα θα πρέπει να αυτοκτονήσει η ομάδα του Στέργιου Κουφού για να μην βρεθεί του χρόνου στα μεγάλα… σαλόνια. Για να γίνει αυτό έπρεπε να επιστρέψει ο ΑΓΟΡ στις νίκες με 83-71 επί του Αρκαδικού αλλά να κάνει και η ομάδα της Καισαριανής ένα απίστευτο «διπλό» μέσα στις Σέρρες, 104-98 τους Ίκαρους.

Στο «Μελίνα Μερκούρη» το Ρέθυμνο έβαλε τις βάσεις από το ξεκίνημα για το «δίποντο» με την ομάδα να επιστρέφει στις καλές εμφανίσεις. Ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά είχε πάρει διψήφιο αριθμό με το σκορ 27-14 στο 10’. Ισορροπήμένη ήταν η δεύτερη περίοδος με την διαφορά να μην αλλάζει και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με +13 στα αποδυτήρια.
Στους ίδιους ρυθμούς συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΓΟΡ με την διαφορά να φτάνει στους 17 με την συμπλήρωση 30’ (64-47). Το ροζ φύλλο αγώνα είχε πάρει τον δρόμο για την μεριά του Ρεθύμνου και τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ να κλείνει στο 86-71.
Μετά το ευχάριστο αποτέλεσμα από τις Σέρρεςη ρεθυμνιώτικη ομάδα χρειάζεται απλά μία νίκη στα τελευταία δύο παιχνίδια με Πανερυθραϊκό (εκτός έδρας) και ΑΕΚ Άργους (εντός έδρας).

Οι διαιτητές: Γκούμας, Βαρδάλος, Παπαφωτίου
Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-30, 64-47, 86-71

ΑΓΟ Ρεθύμνου (Κουφός): Κυριακόπουλος 15(3), Κούμουλος 9(1), Γκρούντμπεργκ 2, Σακελλαρίου 7(1), Λαγουδάκης, Τσόχλας 2, Μαγκουνής 15(4), Θεοδωράκος Γ. 5(1), Θεοδωράκος Ν. 3, Χαρισμίδης 4, Λάτοβιτς 24(2), Πολίτης.

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Τσιότρας 8(1), Γκιζογιάννης 12(1), Παπαδάκης 12, Κόκκαλης 10, Προδρόμου 4, Λαμπράκος, Μπρόζος 9(2), Γιαννουλάκος 2, Κατιάκος 14.