Πολύ καλό ήταν το πρώτο δείγμα γραφής του Πλατανιά, στο νέο πρωτάθλημα της Super League.

Η Χανιώτικη ομάδα είχε πολύ καλή απόδοση και αρκετές ευκαιρίες, αλλά ηττήθηκε με 1-0 από τον Ατρόμητο, δεχόμενη γκολ κόντρα στη ροή του ματς.

Ο πρώην φορ του ΟΦΗ, Θανάσης Παπάζογλου (φωτ. από gazzetta.gr), έκανε τη διαφορά στο Περιστέρι, με το γκολ που πέτυχε στο 20', στην πρώτη αξιόλογη φάση των γηπεδούχων, σε ένα σημείο όπου είχαν προηγηθεί τέσσερις φάσεις από πλευράς Πλατανιά.

Στο 55' ο Τσέναμο έσωσε την εστία του σε προσπάθεια του Μπανανά και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος θα μπορούσε να "καθαρίσει" το ματς στη φάση του δοκαριού του Ναπολεόνι.

Στο 89' το δοκάρι "σημάδεψε" και ο Τάτος σε εκτέλεση πέναλτι, η οποία δόθηκε σε μαρκάρισμα του Ζουμπουλάκη στον Γεωργίου. Ο ακραίος μπακ του Πλατανιά, που είχε μπει στο ματς στο 71' αποβλήθηκε στη φάση αυτή με δεύτερη κίτρινη.

Φάσεις-γκολ
6’ Σουτ του Μαχαμάτ, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνομένου και κατέληξε κόρνερ.
10’ Συρτό σουτ του Τσουράκη από πλάγια θέση, άουτ.
14’ Δυνατό σουτ του Ναζλίδη η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Τσέναμο.
16’ Επικίνδυνη φάση για τον Πλατανιά, ο... ορεξάτος Γουνδουλάκης με ωραία προσπάθεια απέφυγε τον Δημούτσο και έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Τσουράκη, τον οποίο πρόλαβε ο Ταυλαρίδης και από κόντρα στον παίκτη των "ερυθρόλευκων" η μπάλα κατέληξε άουτ.
20’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Γιαννούλη, ο Παπάζογλου ανενόχλητος με κεφαλιά-ψαράκι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με τη βοήθεια και του δοκαριού.
21’ Σουτ του Ναπολεόνι στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
35’ Ωραία προσπάθεια του Ναζλίδη και σουτ που καταλήγει άουτ.
42’ Εκτέλεση φάουλ του Νέπλιακ από μακρινή απόσταση, μπλοκάρει ο Τσέναμο.
43’ Μπαλιά του Παπάζογλου στον Καραμάνο, το σουτ του αποκρούει σε κόρνερ ο Περιστερίδης.
55’ Κόρνερ του Μενδρινού, κεφαλιά του Μπανανά σώζει με δυσκολία ο Τσενάμο.
59’ Ο Ναπολεόνι με... βολίδα «σημαδεύει» το δοκάρι και στη συνέχεια ο Παπάζογλου αστοχεί.
65' Σε αντεπίθεση του Πλατανιά ο Ναζλίδης βρήκε χώρο για το σουτ, αλλά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
80’ Κεφαλιά του Παπάζογλου, άουτ.
83’ Εκτέλεση κόρνερ του Πίτου Γκαρσία, η μπάλα πήρε επικίνδυνη τροχιά και ο Ναζλίδης έσωσε στη γραμμή.
84' Σουτ του Γεωργίου αποκρούει σε κόρνερ ο Περιστερίδης.
89’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Δελφάκης καταλογίζει πέναλτι σε ανατροπή του Γεωργίου από τον Ζουμπουλάκη, αποβάλλοντας τον ακραίο μπακ του Πλατανιά με 2η κίτρινη.
90’ ΑΣΤΟΧΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Τάτος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι αλλά «σημάδεψε» το δοκάρι.
90+1’ Σέντρα του Γεωργίου, κεφαλιά του Παπάζογλου άουτ.

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Τσέναμο, Νάστος, Γιαννούλης, Ταυλαρίδης, Παπάζογλου, Φυτανίδης, Δημούτσος, Πίτου Γκαρσία, Μπρίτο (67’ Γεωργίου), Ναπολεόνι (74’ Τάτος), Καραμάνος (85’ Λαζαρίδης).

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Περιστερίδης, Αποστολόπουλος, Μπανανά, Δημήτρης (81’ Τόρες), Αγκιλέρα, Νέπλιακ (71’ Ζουμπουλάκης), Μαχαμάτ, Μενδρινός, Γουνδουλάκης, Τσουράκης (71’ Μπεριάν), Ναζλίδης.