Ο Πλατανιάς, όπως και στο Περιστέρι, ξεκίνησε με αρκετό ενθουσιασμό το παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ και είχε καλές στιγμές για να πάρει το προβάδισμα, αλλά μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκε δεν αντέδρασε.

Ο «δικέφαλος» πέρασε με το εμφατικό 4-0 από τα Περιβόλια, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Άγγελος Αναστασιάδης στην επιστροφή του στα Χανιά «πίκρανε» την ομάδα, που οδήγησε δύο σερί σεζόν στην παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Με τον Κάτσε να κάνει σπουδαία δουλειά στη μεσαία γραμμή ο ΠΑΟΚ γινόταν απειλητικός όσο περνούσε η ώρα μετά το 15’ και είχε στο 18’ δοκάρι με τον Αλβανό μέσο κι ένα λεπτό μετά σπουδαία ευκαιρία με τον Σαλπιγγίδη. Στο 39’ ο Αθανασιάδης σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στα Χανιά, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ σε ένα κομβικό σημείο.

Το γρήγορο γκολ του Σαλπιγγίδη στο 52’ έδωσε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού στους φιλοξενούμενους, ενώ οι παίκτες του Πλατανιά δεν είχαν… απαντήσεις στη συνέχεια.

Ο ΠΑΟΚ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με την προσπάθεια του Μακ στο 83’, που κόντραρε και στον Νέπλιακ, και το πλασέ του Σκόνδρα στο 89’.

Από το 80’ η Χανιώτικη ομάδα έπαιζε με δέκα παίκτες, αφού δέχθηκε δύο κίτρινες μέσα σε λίγα λεπτά συμμετοχής ο Τέτε.

Φάσεις-γκολ

1’ Ατομική ενέργεια του Ναζλίδη και γύρισμα στον Γουνδουλάκη, το συρτό σουτ του οποίου μπλοκάρει ο ο Γλύκος.
10’ Καλή σέντρα του Γουνδουλάκη για λίγο δεν βρίσκει τη μπάλα ο Ναζλίδης.
14’ Σουτ του Αποστολόπουλου μπλοκάρει σταθερά ο Γλύκος.
18’ Τεχνικό σουτ του Κάτσε η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μακ στέλνει με σουτ τη μπάλα ψηλά άουτ.
19’ Σέντρα του Ρατς κεφαλιά του Τζιόλη, εξ επαφής ο Σαλπιγγίδης σουτάρει άουτ.
26’ Ο Τουμπακάρης σηκώνει λανθασμένα τη σημαία για οφσάιντ ενώ έβγαινε μόνος με τον Γλύκο ο Γουνδουλάκης.
37’ Σέντρα του Τζιόλη κεφαλιά του Ρατς μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Περιστερίδης.
39’ ΓΚΟΛ: Από κόρνερ του Ρατς ο Αθανασιάδης «νικάει» στον αέρα τον Μαχαμάτ και ανοίγει το σκορ για τον ΠΑΟΚ (0-1).
41’ Ο Περιστερίδης μπλοκάρει το σουτ του Κάτσε.
44’ Σέντρα του Αποστολόπουλου ο Ζαραδούκας κάνει το σουτ και στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
46’ Ο Αποστολόπουλος με τον Μπανανά μπερδεύονται και ο πρώτος δεν διώχνει σωστά, με τον Σαλπιγγίδη να επωφελείται αλλά να σουτάρει αδύναμα, για να μπλοκάρει ο Περιστερίδης.
52’ ΓΚΟΛ: Ωραία κάθετη πάσα του Τζανδάρη στον Σκόνδρα, που γυρίζει τη μπάλα ιδανικά για τον Σαλπιγγίδη, που δεν έχει πρόβλημα να πλασάρει σωστά για το 0-2.
54’ Σουτ του Σαλπιγγίδη στην «αγκαλιά» του Περιστερίδη.
58’ Ωραία ενέργεια του Τσουράκη και πάσα στον Ναζλίδη, το σουτ του οποίου διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Τζαβέλλας.
80’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Τέτε που μπήκε αλλαγή στο 62’ δέχεται τη δεύτερη κίτρινη στο 80’ και αποβάλλεται.
80’ Σουτ του Τόρες μπλοκάρει ο Γλύκος.
83’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Ρατς, προβολή του Σαλπιγγίδη στο δοκάρι, πλασέ του Μακ η μπάλα βρίσκει και στο χέρι του Νέπλιακ και περνάει τη γραμμή πριν τη σπρώξει στα δίχτυα ο Σαλπιγγίδης (0-3).
89’ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Μακ στην πλάτη της άμυνας του Πλατανιά, ο Σκόνδρας με πλασέ δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΠΑΟΚ (0-4).

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Ακρίβος-Τουμπακάρης (Αθηνών)
4ος διαιτητής Παπαπέτρου (Αρκαδίας)

Πλατανιάς: Περιστερίδης, Μπανανά, Αγκιλέρα, Νέπλιακ, Ζαραδούκας, Αποστολόπουλος (77’ Κουλιμπαλί), Μενδρινός, Μαχαμάτ, Τσουράκης, Γουνδουλάκης (61’ Τέτε), Ναζλίδης (58’ Τόρες).

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Κάτσε, Τζιόλης (76’ Κατσικάς), Ρατς (84’ Ποζατζίδης), Μαντούρο (27’ λ.τρ. Τζανδάρης), Μακ, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.