Η νεοφώτιστη και αρκετά ενισχυμένη Ένωση Ερμιονίδας θα είναι η πρώτη αντίπαλος του Α.Ο. Χανιά, για το νέο πρωτάθλημα της Football League.

Στη συνέχεια η Χανιώτικη ομάδα θα υποδεχθεί τον Φωστήρα και την 3η αγωνιστική το μεγάλο φαβορί της κατηγορίας, ΑΕΚ. Την 7η αγωνιστική είναι προγραμματισμένο το ματς του ΑΟΧ με τον Παναιγιάλειο του πρώην προπονητή του Μουράτ Σεροπιάν και του πρώην "μπλε" Δημήτρη Τσατσαρή.

Η Επισκοπή ξεκινάει τις υποχρεώσεις της με το εντός έδρας ματς με τον Αχαρναϊκό και την 2η αγωνιστική έχει ρεπό. Η ρεθυμνιώτικη ομάδα ωστόσο αντιμετωπίζει πρόβλημα με την έδρα της, αφού δεν έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες ανακατασκευής του αγωνιστικού χώρου του ΔΑΚ Γάλλου. Για το ματς κυπέλλου με τον Ηρακλή Ψαχνών λογικά θα παίξει στο "Θ. Βαρδινογιάννης" της Επισκοπής, αλλά για τα πρώτα ματς πρωταθλήματος (τρία εντός μέχρι την 4η αγωνιστική) ελλοχεύει ο κίνδυνος να... ξεσπιτωθεί.

Τα κρητικά ντέρμπι Επισκοπή-ΑΟΧ είναι προγραμματισμένα για την τελευταία αγωνιστική κάθε γύρου (τον α' γύρο στο Ρέθυμνο, τον β' στα Χανιά).

Μετά την αποχώρηση Άρη, Δόξα Δράμας από κάθε όμιλο θα υποβιβαστούν απευθείας οι τρεις τελευταίες ομάδες (11η, 12η και 13η), ενώ οι άλλες τρεις θα προκύψουν από τα πλέι άουτ. Σε αυτή τη διαδικασία θα συμμετάσχουν οι ομάδες που θα τερματίσουν από την 5η έως την 10η θέση.
Όσον αφορά τα πλέι οφ ανόδου θα συμμετέχουν σε αυτά οι τρεις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο, που θα σχηματίσουν ένα μίνι-πρωτάθλημα έξι ομάδων.

Αναλυτικά το πρόγραμμα με βάση την ενημέρωση του a-sports.gr. Η πρεμιέρα είναι προγραμματισμένη για το σαββατοκύριακο 27 και 28 Σεπτεμβρίου:

1η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Καλλιθέα
Άλιμος - Πανηλειακός
Επισκοπή - Αχαρναϊκός
Παναιγιάλειος - ΑΕΚ
Ερμιονίδα - Α.Ο. Χανιά
Απόλλων Σμύρνης - Φωστήρας
Ρεπό: Παναχαϊκή

2η αγωνιστική
Παναχαϊκή - Ηρακλής Ψαχνών
Καλλιθέα - Άλιμος
Πανηλειακός - Παναιγιάλειος
Αχαρναϊκός - Ερμιονίδα
ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης
Α.Ο. Χανιά - Φωστήρας
Ρεπό: Επισκοπή

3η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Άλιμος
Επισκοπή - Παναχαϊκή
Παναιγιάλειος - Καλλιθέα
Απόλλων Σμύρνης - Πανηλειακός
Φωστήρας - Αχαρναϊκός
Α.Ο. Χανιά - ΑΕΚ

Ρεπό: Ερμιονίδα

4η αγωνιστική
Επισκοπή - Ηρακλής Ψαχνών
Άλιμος - Παναιγιάλειος
Παναχαϊκή - Ερμιονίδα
Καλλιθέα - Απόλλων Σμύρνης
Πανηλειακός - Α.Ο. Χανιά
Αχαρναϊκός - ΑΕΚ
Ρεπό: Φωστήρας

5η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Παναιγιάλειος
Ερμιονίδα - Επισκοπή
Απόλλων Σμύρνης - Άλιμος
Φωστήρας - Παναχαϊκή
Α.Ο. Χανιά - Καλλιθέα
Αχαρναϊκός - Πανηλειακός
Ρεπό: ΑΕΚ

6η αγωνιστική
Ερμιονίδα - Ηρακλής Ψαχνών
Παναιγιάλειος - Απόλλων Σμύρνης
Επισκοπή - Φωστήρας
Άλιμος - Α.Ο. Χανιά
Παναχαϊκή - ΑΕΚ
Καλλιθέα - Αχαρναϊκός
Ρεπό: Πανηλειακός

7η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Απόλλων Σμύρνης
Φωστήρας - Ερμιονίδα
Α.Ο. Χανιά - Παναιγιάλειος
ΑΕΚ - Επισκοπή
Αχαρναϊκός - Άλιμος
Πανηλειακός - Παναχαϊκή
Ρεπό: Καλλιθέα

8η αγωνιστική
Φωστήρας - Ηρακλής Ψαχνών
Απόλλων Σμύρνης - Α.Ο. Χανιά
Ερμιονίδα - ΑΕΚ
Παναιγιάλειος - Αχαρναϊκός
Επισκοπή - Πανηλειακός
Παναχαϊκή - Καλλιθέα
Ρεπό: Άλιμος

9η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Α.Ο. Χανιά
ΑΕΚ - Φωστήρας
Αχαρναϊκός - Απόλλων Σμύρνης
Πανηλειακός - Ερμιονίδα
Καλλιθέα - Επισκοπή
Άλιμος - Παναχαϊκή
Ρεπό: Παναιγιάλειος

10η αγωνιστική

ΑΕΚ - Ηρακλής Ψαχνών
Α.Ο. Χανιά - Αχαρναϊκός
Φωστήρας - Πανηλειακός
Ερμιονίδα - Καλλιθέα
Παναιγιάλειος - Παναχαϊκή
Επισκοπή - Άλιμος
Ρεπό: Απόλλων Σμύρνης

11η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών - Αχαρναϊκός
Πανηλειακός - ΑΕΚ
Καλλιθέα - Φωστήρας
Παναχαϊκή - Απόλλων Σμύρνης
Άλιμος - Ερμιονίδα
Παναιγιάλειος - Επισκοπή
Ρεπό: Α.Ο. Χανιά

12η αγωνιστική
Πανηλειακός - Ηρακλής Ψαχνών
ΑΕΚ - Καλλιθέα
Α.Ο. Χανιά - Παναχαϊκή
Φωστήρας - Άλιμος
Απόλλων Σμύρνης - Επισκοπή
Ερμιονίδα - Παναιγιάλειος
Ρεπό: Αχαρναϊκός

13η αγωνιστική
Καλλιθέα - Πανηλειακός
Παναχαϊκή - Αχαρναϊκός
Άλιμος - ΑΕΚ
Επισκοπή - A.O. Χανιά
Παναιγιάλειος - Φωστήρας
Απόλλων Σμύρνης - Ερμιονίδα
Ρεπό: Ηρακλής Ψαχνών