Την πρώτη του νίκη σε επίπεδο Super League επί του Εργοτέλη πανηγύρισε ο Πλατανιάς, που θριάμβευσε στο Παγκρήτιο με σκορ 3-0.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσουράκη και άξιο συμπαραστάτη του τον Βραζιλιάνο Τζίλβαν, η Χανιώτικη ομάδα έφτασε σε μία εμφατική νίκη στο κρητικό ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής, βάζοντας τους τρεις πρώτους βαθμούς στο "σακούλι" της.

Η απόφαση του Χριστόπουλου να αλλάξει διάταξη ο Πλατανιάς εκ του αποτελέσματος κρίνεται επιτυχημένη, αφού οι "ερυθρόλευκοι" πήραν πιο εύκολα απ' όσο θα περίμεναν τη νίκη.

Καλύτερο ξεκίνημα θα ονειρευόταν στην επιστροφή του μετά από χρόνια στον Εργοτέλη ο Παύλος Δερμιτζάκης.

Μόλις στο 6' από προσπάθεια που ξεκίνησε από τον Τόρες, ο Τζίλβαν, που έκανε ονειρικό ντεμπούτο, έστρωσε στον Τσουράκη, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τσέρνι, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Από ατομικές ενέργειες του Γιουσούφ ο Εργοτέλης προσπάθησε να βρει... απαντήσεις, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πλησίασαν αρκετές φορές κοντά και σε δεύτερο γκολ μέχρι να λήξει το ημίχρονο.

Με το... καλημέρα στην επανάληψη από λάθος του Σαϊνάτι ο Τσουράκης... σέρβιρε το 0-2 στο 48' στον Τζίλβαν, που συνδύασε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Πλατανιά με μία "ασίστ" και ένα γκολ. Το δεύτερο γκολ έδωσε άλλο... αέρα στους παίκτες του Χριστόπουλου, που δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν κι άλλο γκολ, πράγμα που κατάφεραν στις καθυστερήσεις με τον Τόρες.

Νωρίτερα ο Ολιμπά όποτε χρειάστηκε αρνήθηκε το γκολ στους παίκτες του Εργοτέλη, κάνοντας θετικό ντεμπούτο στη Super League. Την πρώτη του συμμετοχή, ως αλλαγή, έκανε και ο Σέρβος Μιλούνοβιτς.

Από την άλλη ο Χανιώτης αμυντικός του Εργοτέλη, Παντελάκης, βρέθηκε για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα σε ματς της Super League.

Φάσεις-γκολ

6’ ΓΚΟΛ: Ο Τόρες πασάρει στον Τζίλβαν, που με τη σειρά του στρώνει τη μπάλα στον επερχόμενο Τσουράκη, ο οποίος με ιδανικό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
21’ Σουτ του Γιουσούφ η μπάλα προσκρούει στο δοκάρι και καταλήγει άουτ.
36’ Σουτ του Τόρες αποκρούει ο Τσέρνι και στη συνέχεια προσπαθεί να σκοράρει ο Τσουράκης, αλλά ο γκολκίπερ του Εργοτέλη διώχνει ενστικτωδώς με το πόδι.
45+1’ Μακρινό σουτ του Αγκιλέρα άουτ.
48’ ΓΚΟΛ: Τραγικό λάθος του Σαϊνατί, ο Τσουράκης κερδίζει την κόντρα από τον Παντελάκη και πασάρει στον Τζίλβαν, που σε κενή εστία κάνει το 0-2.
52’ Φάουλ του Μαχαμάτ η μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία. Κόρνερ του Μενδρινού κεφαλιά του Ιτούα άουτ.
84’ Επικίνδυνο γύρισμα του Γιουσούφ, ο Ολιμπά δεν βρίσκει μπάλα στην έξοδο που κάνει αλλά ο Μπανανά διώχνει σωτήρια.
87’ Σουτ του Τζανακάκη άουτ.
90+1’ Καταπληκτική μπαλιά του Μιλούνοβιτς, ο Γουνδουλάκης μόνος απέναντι από τον Τσέρνι κάνει άσχημο πλασέ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 0-3.
90+2’ ΓΚΟΛ: ο Αγκιλέρα βγάζει μπαλιά για τον Τόρες, που κινείται έξω από την περιοχή και σουτάρει, με τον Τσέρνι να μην μπορεί να αποκρούσει το σουτ του Ισπανού και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-3.

Εργοτέλης (Παύλος Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Τζανακάκης, Παντελάκης, Σαϊνάτι, Πίτσος (80' Κούρεζ), Κοζορώνης, Καζναφέρης (37' Νόσκοβιτς), Βλαχοδήμος, Μπογκντάνοφ, Γιουσούφ, Χαλκιαδάκης (68' Λεονάρντο).

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Ιτούα, Νέπλιακ, Αγκιλέρα, Μαχαμάτ, Μενδρινός (83' Μιλούνοβιτς), Τζίλβαν (72' Ζαραδούκας), Τσουράκης (88' Γουνδουλάκης), Τόρες.