Ένα τραγικό λάθος του Μπανανά έδωσε την ευκαιρία στον Αστέρα Τρίπολης να σκοράρει στο 87' με τον Μπαράλες και να συνεχίσει την θετική παράδοση απέναντι στον Πλατανιά, με την 6η νίκη του σε 7 ματς.

Το τελικό 0-1 αδικεί τη Χανιώτικη ομάδα, που κυρίως στο πρώτο ημίχρονο μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα, αλλά ο Κοσίσκι στέρησε το γκολ στους Ιτούα (20'), Τόρες, Τσουράκη (22').

Οι φιλοξενούμενοι μοναδική φορά που απείλησαν την εστία του Ολιμπά στο πρώτο ημίχρονο ήταν στις καθυστερήσεις με το ανεπανάληπτο τέτ-α-τετ του Μάσα, που έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους και έφτασαν κοντά στο γκολ και πάλι με τον Μάσα (53'), αλλά αν δεν γινόταν το τραγικό λάθος του Μπανανά στο 87' δύσκολα θα έφευγαν με τους βαθμούς της νίκης από τα Χανιά.

Ο Γιάχος... συνέχισε την αρνητική παράδοση εις βάρος του Πλατανιά, αφού ήταν η πέμπτη ήττα σε έξι ματς που έχει διευθύνει. Ο Χιώτης ρέφερι ξεσήκωσε με τις αποφάσεις του σε αρκετές περιπτώσεις τους φιλάθλους που βρέθηκαν στα Περιβόλια και ελέγχεται για τη φάση του 80' όπου ο Πάρα με τον αγκώνα ρίχνει στο έδαφος τον Μπανανά, αλλά τιμωρεί με κάρτα μόνο τον παίκτη της Χανιώτικης ομάδας!
Οι "ερυθρόλευκοι" φώναξαν και για χέρι του Πάρα στο 57' σε σέντρα του Ιτούα.

Φάσεις-γκολ
15’ Σέντρα του Τζίλβαν κεφαλιά του Τόρες για τον Μενδρινό, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Κοσίσκι.
20’ Κόρνερ του Τζίλβαν, κεφαλιά του Κουλιμπαλί, σουτ του Ιτούα και σπουδαία απόκρουση του Κοσίσκι.
37’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Τζίλβαν σέντραρε για τον Τόρες, το πλασέ του οποίου απέκρουσε ο Κοσίσκι, που μπλόκαρε στη συνέχεια και το πλασέ του Τσουράκη.
45+1’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Αστέρα. Από γέμισμα του Γκόιαν ο Πάρα πασάρει για τον Μάσα, που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας αλλά στέλνει απελπιστικά πάνω από την εστία τη μπάλα.
48’ Σουτ του Πάρα μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Ολιμπά.
53’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ρόλε έβγαλε μπαλιά στην πλάτη του Κουλιμπαλί για τον Μάσα, που πλάσαρε για να σώσει με τα πόδια ο Ολιμπά.
61’ Σουτ του Μενδρινού μπλοκάρει σταθερά ο Κοσίσκι.
63’ Ο Πάρα «τρυπώνει» στην άμυνα του Πλατανιά και γυρίζει στον Τιε Μπι, που στέλνει τη μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
71’ Κόρνερ του Μιλούνοβιτς κεφαλιά του Ιτούα άουτ.
77’ Σέντρα του Ρόλε κεφαλιά του Μουνάφο άουτ.
80’ Ο Πάρα φαίνεται να χτυπάει με αγκωνιά τον Μπανανά, με τον Γιάχο να δείχνει κίτρινη στον αμυντικό του Πλατανιά!
84’ Εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Παντελιάδη, κεφαλιά του Πάρα μπλοκάρει ο Ολιμπά.
87’ ΓΚΟΛ: Τραγικό λάθος του Μπανανά ο Πάρα πήρε τη μπάλα και ψύχραιμα γύρισε για τον Μπαράλες, που ιδανικά πλασάρει για το 0-1.
90+2’ Σέντρα του Κουλιμπαλί κεφαλιά του Μιλούνοβιτς άουτ.

Διαιτητής: Γιάχος (Χίου)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας)-Κούλα (Ξάνθης)
4ος διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κίτρινες : Ουσέρο (17’), Μενδρινός (17’), Παντελιάδης (30’), Τζίλβαν (43’), Μπανανά (80’)

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Ιτούα, Νέπλιακ, Μαχαμάτ, Τέτε (88' Φιγκέιρα), Μενδρινός, Τσουράκης, Τζίλβαν (68' Μιλούνοβιτς), Τόρες (78' Ναζλίδης).

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Κοσίσκι, Λούι, Γκόιαν, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Μουνάφο, Ουσέρο (66' Γιαννιώτας), Τιε Μπι (71' Κουρμπέλης), Ρόλε (83' Μπαράλες), Μάσα, Πάρα.