Το Σάββατο και την Κυριακή θα πραγματοποιηθεί το 2ο Παιδικό Φεστιβάλ Αγίου Νικολάου. Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΙΟΥΝΙΟΥ 17.00 – 23.00

17.00: ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ ΠΟΛΗΣ :Αφετηρία 4ο Δημοτικό Σχολείο Αγ. Νικολάου, Αμμούδι, Γέφυρα, Πεζόδρομος, πλατεία, Δημαρχείο και τερματισμός Πλαζ ΕΟΤ. 

18.00 Πλαζ ΕΟΤ, 
Έναρξη 18.30 – 21.00 Εργαστήρια – προβολές – δραστηριότητες
· Θαλασσινές ανακαλύψεις & εκπ/κά παιχνίδια, Ενυδρείο Κρήτης Θαλασσόκοσμος ΕΛΚΕΘΕ
· Κατασκευές με ανακυκλώσιμα υλικά, Οικολογική Κίνηση Μιραμβέλλου 
· Εκπαιδευτικό παιχνίδι, ΚΠΕ Νεάπολης 
· Εκμάθηση / αγώνες σκακιού, Σκακιστικός όμιλος ΛΑΤΩ 
· Θεατρικό παιχνίδι, Ελεάννα Καραντινού
· Επιδαπέδιο παιχνίδι, Ένωση Συλλόγων Γονέων Αγ. Νικολάου
· Εργαστήρι παραδοσιακής μαγειρικής, Συνεταιρισμός Γυναικών Κριτσάς 
· Δρώμενα και face painting, εμψυχωτής Νίκος Σουρβίνος 
19.00 «Μαντιναδολογήματα» (ψηφιακό εκπ/κό παιχνίδι, δ-στ δημοτικού), ΜουσείοΛυχνοστάτης
19.15 Ντοκυμαντέρ «Ανακατασκευή Μινωικού Πλοίου (Μινώα)», Ναυτικό Μουσείο Κρήτης
19.30 Αφήγηση «Το σποράκι ταξιδεύει» και οικολογική καλλιέργεια, Βιβλιοπωλεία και ΟΚΜ
20.00 Επίδειξη πειραμάτων φυσικής/χημείας, Ομάδα Διαδραστικής Έκθεσης Επιστήμης και Τεχνολογίας,του Ιδρύματος Ευγενίδου
20.30 Δραματοποίηση «Το ασχημόπαπο» και «Ο μικρός πρίγκιπας»ΕΘΟΑΝ
21.00 Ντοκυμαντέρ «Νίκος Καζαντζάκης, ένας ανήσυχος ταξιδευτής», Μουσείο Ν. Καζαντζάκη
21.30 Προβολή «Εκθέματα και εκπ/κά προγράμματα», Ναυτικό Μουσείο Κρήτης
22.00 Προβολή «Δράσεις δικτύου παρακολούθησης υγροτόπων Ν. Λασιθίου», WWF Ελλάς

Θέατρο
21.30 
«Μύθοι που ήρθαν απ’ το χθες», Θεατρικός Περίπλους Ρεθύμνου. Μια "Μυθική Κωμωδία" σε σκηνοθεσία Θωμά Καντιφέ, κείμενο Άννυ Νόβακ Γάσπαρη, Μουσική Αντώνη Ζαχαράκη, Χορογραφίες Αθανασίας Κώστα. 

Στο χώρο του φεστιβάλ θα λειτουργούν και τις δυο μέρες:
· Έκθεση βιβλίου από τα βιβλιοπωλεία της πόλης.
· Εικαστική έκθεση «Ανθρώπινα δικαιώματα-Περιβάλλον-Παιδί» με έργα παιδιών Δημοτικού
· Περίπτερα από Ίδρυμα Ευγενίδου, Ενυδρείο Κρήτης Θαλασσόκοσμος ΕΛΚΕΘΕ, ΚΠΕ Νεάπολης, Οικολογική Κίνηση Μιραμβέλλου, τα Μουσεία Παραδοσιακής ζωής Κρήτης – Λυχνοστάτης, Ν. Καζαντζάκης, Φυσικής Ιστορίας Κρήτης και Ναυτικό Μουσείο Κρήτης, Παιδόπολη Νεάπολης, Ερυθρό Σταυρό – Σαμαρείτες – ΑΜΕΑ, ActionAid καθώς και έκθεσηπαραδοσιακών μουσικών οργάνων από τον Σ. Αποστολάκη. 

ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΙΟΥΝΙΟΥ 
ΠΡΩΙ 10.30 – 14.00
 Εργαστήρια – προβολές – δραστηριότητες
· Θαλασσινές ανακαλύψεις & εκπ/κά παιχνίδια, Ενυδρείο Κρήτης Θαλασσόκοσμος ΕΛΚΕΘΕ
· Κομποστοποίηση και φύτευση, Οικολογική Κίνηση Μιραμβέλλου 
· Εκμάθηση / αγώνες σκακιού, Σκακιστικός όμιλος ΛΑΤΩ 
· Παιχνίδια / εργαστήρι εικαστικών για παιδιά προσχολικής ηλικίας, Νηπιαγωγοί Αγ. Νικολάου
· Γλυπτά με ανακυκλώσιμα υλικά, Εικαστικά Εργαστήρια Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης Ρεθύμνου 
11.00 Ανάγνωση παραμυθιών και εικαστικές δραστηριότητες, ΕΘΟΑΝ & ΑΜΕΑ
11.30 Ντοκιμαντέρ «Ανακατασκευή Μινωικού Πλοίου (Μινώα)», Ναυτικό Μουσείο Κρήτης
12.00 Εργαστήρι παρασκευής σουμάδας, Αφοί Γιαλελάκη
13.00 Ντοκιμαντέρ «Νίκος Καζαντζάκης, ένας ανήσυχος ταξιδευτής», ΜΝΚ
13.30 Προβολή «Εκθέματα και εκπ/κά προγράμματα», Ναυτικό Μουσείο Κρήτης 

ΑΠΟΓΕΥΜΑ 
18.00 – 23.00
 Εργαστήρια – προβολές – δραστηριότητες
· Γλυπτά με ανακυκλώσιμα υλικά, Εικαστικά Εργαστήρια Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης Ρεθύμνου
· Κομποστοποίηση και φύτευση, Οικολογική Κίνηση Μιραμβέλλου 
· Εκμάθηση / αγώνες σκακιού, Σκακιστικός όμιλος ΛΑΤΩ 
· «Παιχνίδια της αυλής», Σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Μεραμβέλλου-Οροπεδίου
· Επιδαπέδιο παιχνίδι, Ένωση Συλλόγων Γονέων Αγ. Νικολάου
· Εργαστήρι παρασκευής σουμάδας, Αφοί Γιαλελάκη
· Δρώμενα και face painting, εμψυχωτής Νίκος Σουρβίνος 
18.30 Αφήγηση «Ποιος πήρε τις λέξεις από τα παραμύθια μου» (α-δ δημοτικού),Βιβλιοπωλεία
19.00 Εκπαιδευτικό παιχνίδι & Κουκλοθέατρο, Μουσείο Ν. Καζαντζάκη
19.00 Προβολή «Δράσεις δικτύου παρακολούθησης υγροτόπων Ν. Λασιθίου», WWF Ελλάς
19.30 Ντοκιμαντέρ «Ανακατασκευή Μινωικού Πλοίου (Μινώα)», Ναυτικό Μουσείο Κρήτης
20.00 Επίδειξη πειραμάτων φυσικής/χημείας, Ομάδα Διαδραστικής Έκθεσης Επιστήμης και Τεχνολογίας,του Ιδρύματος Ευγενίδου
21.00 Ντοκυμαντέρ «Νίκος Καζαντζάκης, ένας ανήσυχος ταξιδευτής», ΜΝΚ
21.30 Προβολή «Εκθέματα και εκπ/κά προγράμματα», Ναυτικό Μουσείο Κρήτης

Θέατρο – Μουσική – Χορός
21.00 
: «Σι σου ντο», ΕΘΟΑΝ
21.40 : Μουσικές από ταινίες του Disney & προβολή αποσπασμάτων, Μουσική Σχολή Αγ. Νικολάου
22.15 : Χορευτικός μαραθώνιος– κλήρωση δώρων
Λήξη