Συναρπαστική εξέλιξη είχε το ματς που άνοιξε την αυλαία του 4ου Διεθνούς Τουρνουά Καλαθοσφαίρισης \”Πέτρος Οικονομάκης\”.
Το Ρέθυμνο Aegean επικράτησε της Αλ Ριάντι του Λευτέρη Σούμποτιτς με 84-77 στην παράταση.
Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου ξεκίνησαν δυνατά το ματς και προηγήθηκαν -με τον Φαγέ να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι- στο πρώτο δεκάλεπτο και με 12 πόντους (20-8), αλλά η ομάδα από τον Λίβανο αντεπιτέθηκε, καταφέρνοντας να φτάσει τη διαφορά στο καλάθι με το τέλος του ημιχρόνου (37-35).
Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι τα τελευταία λεπτά της 4ης περιόδου, όπου η Αλ Ριάντι ξέφυγε με 7 πόντους. Το Ρέθυμνο κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση και εκεί να επικρατήσει με τελικό σκορ 84-77.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 37-35 (ημ.), 56-55, 68-68 (κ.α.), 84-77 (παρ.).