Μόνο οι Νέοι των Χανίων συνάντησαν δυσκολίες για ένα ημίχρονο, αλλά πήραν τη νίκη με 5-1 απέναντι στο Ρέθυμνο, κάνοντας "σεφτέ" στον 11ο όμιλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

Οι Παίδες στο ματς που προηγήθηκε χρονικά στη Μοναχή Ελιά έκαναν... περίπατο, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη τους με σκορ 8-0.

Η ενημέρωση της ΕΠΣΧ για τα παιχνίδια:

Νέοι

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Μικτή Ομάδα Νέων της Ε.Π.Σ. Χανίων, που επιβλήθηκε στο γήπεδο Μοναχής Ελιάς του Ρεθύμνου με 5-1

Στο 9' ο Μαρκουλάκης άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο 23' με τον Σηφακάκη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Νέους των Χανίων να έχουν το προβάδισμα με 2-1, από το 26' με το γκολ του Ψαράκη.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νέοι της Ε.Π.Σ.Χ. ανέβασαν την απόδοσή τους και πέτυχαν ακόμα τρία γκολ με τους Μπαλαντινάκη (51' και 64') και Ψαράκη (67').

Φάσεις-γκολ
9' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Ανωμεριανάκη ο Μαρκουλάκης με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
16' Σουτ του Γασπαράκη αποκρούει ο Ανδρεαδάκης.
21' Σουτ του Ασημίνα άουτ.
23' ΓΚΟΛ: Από σέντρα του Ψωμά ο Σηφακάκης με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1.
26' ΓΚΟΛ: Έπειτα από γύρισμα του Μπαλαντινάκη ο Ψαράκης από κοντά με πλασέ κάνει το 2-1.
38' Φάουλ του Ψαράκη άουτ.
45' Σέντρα του Βασιλάκη κεφαλιά του Ψαράκη άουτ.
51' ΓΚΟΛ: Ο Μπαλαντινάκης εκμεταλλεύεται λάθος στην αντίπαλη άμυνα, κι αφού αποφεύγει τον Χνάρη σε κενή εστία πλασάρει για το 3-1.
64' ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Γιακουμάκη, ο Μπαλαντινάκης με σουτ κάνει το 4-1.
67' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Λαμπάκη, ο Ψαράκης προλαβαίνει την έξοδο του Χνάρη και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 5-1.

Διαιτητής: Ούτας
ΒοηθοίΓιουματζίδης-Μαραγκουδάκης

Ε.Π.Σ. Χανίων (Νίκος Βοζινάκης): Ανδρεαδάκης, Κωστούλας, Ασημίνας, Λαμπάκης, Μιχελακάκης, Βασιλάκης (80’ Τζεγιαννάκης), Μπαλαντινάκης, Μαρκουλάκης (23’ λ.τρ. Νταμαδάκης), Ανωμεριανάκης, Ιμέρι (53’ Γιακουμάκης), Ψαράκης.

Στον πάγκο ήταν και οι Μπουρδαντωνάκης, Λιονάκης, Κουτουλάκης, Κληρονόμος.

Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου (Γιώργος Μανωλακάκης): Χνάρης, Ψωμάς, Μακρυδάκης (62’ Βογιατζής), Μ. Κλειδής, Σηφακάκης, Γασπαράκης, Βαβουράκης (48’ Ασπρογιάννης), Μπιρίκος, Δρίτσας, Παπαγιαννάκης, Καλυβιανάκης (80’ Καργάκης).

Στον πάγκο ήταν και οι Κτιστάκης, Κώτσιος, Ν. Κλειδής, Λαγουδάκης.

Παίδες

Με το ευρύ 8-0 επιβλήθηκαν του Ρεθύμνου οι Παίδες της Ε.Π.Σ. Χανίων, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, στον 11ο όμιλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

Από δύο γκολ σημείωσαν Ι. Γεωργιλαδάκης (9' και 30'), Ζολώτας (22' και 50') και από ένα οι Αρζίδης (28'), Μαστραντωνάκης (56'), Στεφανίδης (61') και Δερμιτζόγλου (66').

Φάσεις-γκολ
2' Από λάθος στην άμυνα ο Λαζίδης με σουτ στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού.
9' ΓΚΟΛ: Εκτέλεση κόρνερ του Αρζίδη ο Ι. Γεωργιλαδάκης με διπλή προσπάθεια από κοντά, κι αφού στην πρώτη η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι, θα ανοίξει το σκορ (1-0).
22' ΓΚΟΛ: Ξανά από κόρνερ του Αρζίδη ο Ζολώτας με κεφαλιά θα κάνει το 2-0.
27' Σουτ του Ι. Γεωργιλαδάκη αποκρούει ο Μ. Παπιομίτογλου.
28' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Ι. Γεωργιλαδάκη σουτ στην κίνηση του Αρζίδη και 3-0.
30' ΓΚΟΛ: Από μπαλιά του Στεφανίδη στην πλάτη της άμυνας ο Ι. Γεωργιλαδάκης με σουτ πετυχαίνει το 4-0.
41' Σουτ του Ζολώτα αποκρούει ο Μ. Παπιομίτογλου, νέο σουτ του Ι. Γεωργιλαδάκη άουτ.
50' ΓΚΟΛ: Εξαιρετική συνεργασία της Μικτής Ομάδας Παίδων της Ε.Π.Σ. Χανίων για το 5-0. Ο Αρζίδης έκανε τη σέντρα για τον Ι. Γεωργιλαδάκη, που "έκοψε" τη μπάλα στον επερχόμενο Ζολώτα, που με σουτ έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
55' Ο Π. Παπιομίτογλου μόνος απέναντι από τον Ιωσ. Γεωργιλαδάκη στέλνει με σουτ τη μπάλα πάνω από την εστία.
56' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Αρζίδη για τον Μαστραντωνάκη, που με σουτ σημειώνει το 6-0.
61' ΓΚΟΛ: Ο Δερμιτζόγλου πάσαρε στον Αρζίδη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Μ. Παπιομίτογλου. Ο Αρζίδης έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας και με "τακουνάκι" πάσαρε στον Στεφανίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ σκοράρει για το 7-0.
66' ΓΚΟΛ: Ο Δερμιτζόγλου με σουτ διαμορφώνει το τελικό 8-0.

Διαιτητής: Γιουματζίδης
ΒοηθοίΟύτας-Μαραγκουδάκης

Ε.Π.Σ. Χανίων (Νίκος Βοζινάκης): Ιωσ. Γεωργιλαδάκης, Τρίτσης, Στεφανίδης, Τριμίντζιος, Μαράκης (58' Καπιδάκης), Τζουγκράκης, Μαστραντωνάκης (62' Φραγκιαδάκης), Αρζίδης, Ι. Γεωργιλαδάκης, Σταυρουλάκης, Ζολώτας (54' Δερμιτζόγλου).

Στον πάγκο ήταν και οι Μαραβελάκης, Παπαδομανωλάκης, Κατελανάκης, Μπουζουνιεράκης.

Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου (Γιώργος Μανωλακάκης): Μ. Παπιομίτογλου, Μπερβανάκης (58' Βαρδουνιώτης), Γαϊτάνης (58' Ποθουλάκης), Σταύρος, Αποστολάκης, Βρεττός, Κώτσιος, Τσακάλι, Λαζίδης, Π. Παπιομίτογλου, Αλεξανδρόπουλος (41' Νικηφόρος).

Στον πάγκο ήταν και οι Πριπιανάκης, Σφακιανάκης, Χριστοφοράκης, Ψυχαράκης.